Vedra strana života dr Dragomira Dimitrijevića
Privatna arhiva

Ovo istraživanje je sprovela nevladina organizacija i portal iSerbia. Rang lista svih fakulteta i univerziteta, privatnih i državnih, pravljena je samo i isključivo na osnovu stavova studenata Srbije. Dr Dimitrijević se našao na listi imena 20 asistenata i saradnika u nastavi koji inspirišu. Imena ostalih asistenata i saradnika u nastavi sa drugih fakulteta možete pogledati na sledećem linku.

Dr Dragomir Dimitrijević je zaposlen na Ekonomskom fakultetu u Kragujevcu od 2003. godine u zvanju asistenta–pripravnika na nastavnom predmetu Finansijsko knjigovodstvo. U zvanje asistenta na istom predmetu izabran je 2009. godine. Sfere njegovog naučno–stručnog interesovanja su: finansijsko izveštavanje, posebno održavanje kvaliteta finansijskog izveštavanja putem sprečavanja prevara u poslovanju, naročito prevara u finansijskim izveštajima kompanija u Srbiji.

Studenti su u ovom istraživanju naveli Dragomira kao primer asistenta koji je izuzetno posvećen svom poslu, podstiče na rad i inspiriše svojim primerom. Mnogi od njih su naveli da je vrlo pristupačan, ljubazan i duhovit, što se može videti i u intervjuu koji sledi, a koji je dao za portal iSerbia.

Studenti Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu su ocenili da ste Vi asistent koji najbolje inspiriše, šta to za Vas znači?

Ogromno priznanje i velika čast. Zaista je privilegija kada studenti cene vaš rad. Posebno mi je zadovoljstvo što pojedine asistente sa drugih fakulteta koji su na listi znam lično i znam koliko su dobri u svom poslu. Činjenica da se nalazim u njihovom društvu, posebno daje „vetar u leđa“ za budući rad.

Odakle ljubav prema Finansijskom knjigovodstvu? Šta Vas pokreće da se bavite tim poslom?

U pitanju je porodična tradicija, jer je moja majka radila na poslovima knjigovodstva u nekadašnjoj „Službi društvenog knjigovodstva“ i to je prenela na mene još kada sam bio klinac. Može se reći da sam, pre naučio šta znači „duguje“ i „potražuje“, nego sve padeže. Ono što me pokreće da se i dalje bavim ovim poslom je praktična primena ove oblasti. Već 12 godina pored rada na fakultetu radio sam mnoge projekte u praksi i znam koliko se znanje iz ove oblasti može praktično upotrebiti.

Dragomir_i_Vuk_Dimitrijevic.jpg

Foto: Privatna arhiva

Šta je to, po Vašem mišljenju, što Vas razlikuje od drugih predavača?

Lepota sigurno ne (smeh). Zaista mnogo volim svoj posao i ništa mi nije teško da uradim u vezi sa njim. Pretpostavljam da studenti to primećuju i da cene moju posvećenost.

Otkrijte nam tajnu, kako uspevate da motivišete studente da Vas pomno prate na časovima vežbi?

Verovatno moj izgled (100 i kusur kilograma i ćelava glava) utiče da studenti budu motivisani (smeh). Šalu na stranu, na svojim vežbama se trudim da ono što predajem upotpunim primerima iz prakse. Takođe, pokušavam da, koliko god mogu, budem korektan prema studentima i da se prema njima ophodim kao prema zrelim i odraslim ljudima u svakom pogledu.

Da li ste strogi prema studentima i u kojim situacijama?

Strog sam samo prema onim studentima koji pokušavaju da koriste nedozvoljena sredstva na ispitu, pre svega mislim na „bubice“. Takvo ponašanje ume strašno da me iznervira, jer nije fer prema studentima koji marljivo rade i uče.

S obzirom na to da su studenti za Vas naveli da ste veoma pristupačni i otvoreni po pitanju odgovora na sva njihova pitanja, da li Vam to nekada predstavlja veliki napor?

Iskreno ne. Baš naprotiv, takav odnos me ispunjava i daje mi snagu da radim svoj posao.

Možete li da nam izdvojite jedan od „bisera“ koji ste čuli od studenata (u toku ili van nastave, npr. na konsultacijama)?

Bilo ih je mnogo, ali jedan od onih koji su na mene ostavili najveći utisak je kada sam počeo da radim. Došao je student na konsultacije, ali je problem bio u tome što je on pogrešio predmet, tako da smo tek posle pola sata razgovora utvrdili da je pogrešio i predmet i asistenta.

Kakve savete dajete studentima, premda smo svesni da na birou rada veliki broj diplomiranih ekonomista i menadžera „čeka“ na zaposlenje?

Govorim im da stalno rade na sebi, da se usavršavaju po pitanju novih veština. Konkretno mislim na učenje što više stranih jezika, usavšavanje rada na računaru i da tokom studiranja steknu što više praktičnog znanja.

Dragomir_Vesna_i_Vuk_Dimitrijevic.jpg

Foto: Privatna arhiva - Dragomir sa svojom ženom Vesnom i sinom Vukom

Koji su Vam bili najteži, a koji najbolji trenuci u karijeri?

Najteži trenutak je definitivno bio prvi čas vežbi davne 2003. godine. Imao sam ogromnu tremu i sećam se da sam sigurno tačno rekao svoje ime i prezime, a za ostalo već nisam siguran. Najlepši trenutak je bio kada sam doktorirao, jer se završio period od skoro šest godina mukotrpnog, ali vrednog istraživanja i rada.

Imate li planove za budućnost? Želite li da nastavite da se bavite istim poslom kao do sada ili imate neke druge planove?

Moj cilj je da u penziju odem kao redovni profesor na Ekonomskom fakultetu. Stvarno volim svoj posao i rad sa studentima, tako da bih voleo da do penzije radim na fakultetu. Takođe bih voleo da, pored rada na fakultetu, radim i u praksi kako bih usavršio svoje znanje i to preneo svojim studentima.

Njegov životni moto je i sam naziv pesme poznatog filma „Monti Pajton – žitije Brajanovo“: „Always look on the bright side of life“ iliti: Uvek gledaj vedriju stranu života.