Konkurs za finansiranje projekata - Vikimedija Srbije
Pixabay

Opšte informacije

Vikipedija, Vikiknjige, Vikirečnik, Vikizvornik, Vikivesti, Vikicitat, neki su od projekata koje realizuje Zadužbina Vikimedija sa ciljem promocije i podrške stvaranja, sakupljanja i umnožavanja slobodnog sadržaja isključivo na neprofitan način. Njihova misija je da svi ljudi imaju jednak pristup znanju i obrazovanju.


Već 14 godina se bave prikupljanjem, širenjem i promocijom slobodnog znanja u cilju veće dostupnosti sadržaja na internetu. Program dodeljivanja mikrograntova realizuje se od 2014. godine i do sada je pružio podršku podnosiocima 36 projekata. Preko 25 hiljada fotografija je postavljeno i više od 1500 članaka napisano na Vikipediji na srpskom jeziku. 


Tematike projekata bile su raznovrsne, a sve aktivnosti imale su zajednički cilj – uvećanje slobodnog sadržaja i širenje ideje o slobodnom znanju. Učesnici u projektima bili su iz raznih gradova Srbije.


Sada pokreću novi krug mikrograntova u nadi da će+ privući mlade i starije volonterke/-re, ljude pune entuzijazma, one koji vole onlajn, ali i oflajn rad i tako obogatiti njihovu zajednicu.


Napomena: Imajući u vidu da je Vikimedija Srbije volonterska organizacija i da na projektima rade dobrovoljci koji ne dobijaju novčanu naknadu, kroz konkurs dodele mikrograntova se ne praktikuje isplata honorara.

Ko može da se prijavi?

Podnosioci mogu biti pojedinci, institucije, nevladine organizacije, organizacije koje se bave neformalnim obrazovanjem ili one koje imaju zajedničke ciljeve sa Vikimedijom Srbije. Imajte u vidu da su u pitanju manji projekti i da je gornja granica traženih sredstava 500 evra po projektu.

Način i rok prijave

Najpre posetite deo sajta Vikimedije Srbije namenjenog projektima, kako biste stekli bolji uvid u to šta je ono na čemu rade i kako vi možete da doprinesete. Takođe, možete pogledati rezultate mikrograntova iz 2019. i 2017. godine. 


Ukoliko imate ideju za projekat, ali niste sigurni da li je ideja u skladu sa njihovom misijom ili niste sigurni da li ćete moći da sami realizujete sve aktivnosti, preporučujemo da pogledate strategiju organizacije i obratite pažnju na oblasti u okviru njihovih strateških fokusa:

  • Obrazovanje – u okviru ove oblasti radi se na ostvarivanju saradnje sa školama i fakultetima u pogledu implementacije obrazovnih projekata Vikimedije Srbije u pomenutim institucijama. Možete koristiti već postojeće modele saradnje sa obrazovnim institucijama poput kreiranja članaka na Vikipediji umesto seminarskih radova od strane učenika i studenata, ali možete osmisliti i neku drugu vrstu zajedničkog rada. 
  • Saradnja sa institucijama kulture i institucijama od javnog značaja (GLAM institucijama) – u okviru ove oblasti potrebno je ostvariti dvosmernu saradnju sa pomenutim institucijama. Fokus može biti na digitalizaciji kulturnog nasleđa i obogaćivanje Vikimedijine ostave ili Vikipedije oslobođenim materijalima.
  • Podsticanje volontiranja je tema koja je stalno aktuelna u Vikimediji Srbije imajući u vidu da je udruženje pre svega volonterske orijentacije. Osmislite načine na koje možete ojačati zajednicu, motivisati volontere i promovisati volonterizam. Posebno ohrabruju projekte koji uključuju pripadnike/-ce osetljivih društvenih grupa.

Ukoliko i dalje imate nedoumice, slobodno ih kontaktirajte.


Obrazac za predloge projekata možete preuzeti na ovom linku i popunjenog ga poslati na grants@vikimedija.org. Ukoliko vam je potrebna konsultacija prilikom popunjavanja obrasca, pišite im. Obrazac se ne popunjava onlajn, već se preuzima i popunjen šalje na navedenu mejl adresu.


Ciljevi projekta moraju biti u vezi sa slobodnim znanjem i rezultati moraju biti objavljeni pod slobodnom licencom.


Traže se inovativni projekti, sveže ideje, ali će, naravno, uzeti u obzir i projekte koji su osmišljeni po već postojećim modelima.


Prijave su otvorene do 20. februara 2020. godine.