„Code. Hackathon. Female. Namics.” 29. septembra u Beogradu
pixabay

Ove godine takmičenje će se održati pod sloganom „Code. Hackathon. Female. Namics.”, a glavni događaj za sve učenice sa teritorije Republike Srbije zakazan je za 29. septembar u Beogradu (u Namicsovoj kancelariji  u Bulevaru kralja Aleksandra 28).


Prijave su otvorene do 9. septembra u ponoć. Jedini uslov za učešće je da takmičarke ponesu svoj laptop, a takmičarke koje su  po izboru stručnog žirija razvile najbolje rešenje kao nagradu dobiće praksu u Namicsu.


Milijana Đukanović, iz Namicsa, navodi da je velika razlika između obrazovanja koje žene steknu tokom godina i poslovnih prilika koje dobijaju: „Prošlogodišnje istraživanje Republičkog zavoda za statistiku pod nazivom Žene i muškarci u Republici Srbiji pokazalo je da više žena završava i upisuje fakultete, da su češći korisnici interneta i računara i da su, ukupno posmatrano, kompjuterski pismenije od muškaraca. Paradoksalno, analiza IT scene u Srbiji, koju je napravila Startit zajednica, ukazala je na tek 12 odsto žena softverskih inženjera. Naravno, to je situacija koju bi trebalo sistemski rešavati, a ovo takmičenje je samo mali doprinos za podršku ženama u IT-ju.”

pixabay
pixabay

Sa druge strane, ona naglašava da žene čine 40 odsto Namicsove kancelarije u Beogradu i da su na sopstvenom primeru naučili koliko su važni heterogeni timovi: „Odnos muškaraca i žena u timovima prestao je da bude slepa trka za statistikom, a dokazano je da mešoviti timovi imaju bolju komunikaciju i da su produktivniji. Osim toga, brojne analize su ukazale da broj žena na visokim pozicijama pozitivno utiče na finansijske rezultate kompanija, ali i da sa brojem žena rastu posvećenost i kvalitet rada. Zbog toga želimo da podstaknemo žene da se prijave za takozvane muške pozicije, ali i muškarce da ih podrže u tome.”


Takmičenje „Code. Hackathon. Female. Namics.” koncipirano je tako da će učesnice biti podeljene u timove od po tri člana. Svaka ekipa sarađivaće sa mentorima iz švajcarskog Namics-a, koji će takmičarkama pomagati u radu. Timovi će imati 10 sati da razviju prototip softverskog rešenja, a tokom rada moći će da koriste internet i programski jezik po svojoj želji.

pixabay
pixabay

„Učesnice će zadatak saznati dan pred početak takmičenja, a najbolje rešenje će biti odabrano na osnovu dva kriterijuma: primenjivosti i originalnosti. Rešenje bi trebalo da bude primenjivo u stvarnom okruženju i da bude autentično u odnosu na postojeće ideje. Po završetku hakatona, sva rešenja ostaće u vlasništvu njihovih kreatorki”, objasnila je Milijana Đukanović


Zainteresovane učesnice sve informacije o hakatonu i načinu prijave mogu pronaći na sajtu Namisc-a.


Za sve dodatne informacije možete se obratiti Ani Matijević, na mejl: ana.matijevic@pressoffice.rs, mob: +381 62 257 099