Tweet

Saveti za pisanje CV-a

CV ili biografija je rezime Vaših sposobnosti, veština, obrazovanja, radnog iskustva. Bez obzira za koji posao aplicirate postoje neka “zlatna pravila” za koja će poslodavci očekivati da ih poštujete. U nastavku teksta daćemo odgovore na neka od “zlatnih” pitanja.

Koje dužine treba da bude CV?

CV Vam daje mogućnost da se predstavite Vašem potencijalnom poslodavcu. CV ne treba da bude iscrpna lista svih vaših sposobnosti, veština, interesivanja. Ukoliko je predugačak verovatno i neće biti pročitan. Optimalna dužina CV-a je jedna do dve strane A4 formata.

Da li je potrebno da menjam CV svaki put kada apliciram za neki posao?

Trebalo bi da promenite Vaš CV sa svakom prijavom za novi posao, tako da istaknete i uvrstite one veštine i sposobnosti koje su najrelevantnije za posao za koji aplicirate. Takav rezime će biti daleko uspešniji nego onaj koji je obuhvatniji i namenjen svim potencijalnim poslodavcima.

Šta da radim ukoliko nemam mnogo radnog iskustva?

Iako su Vaše obrazovanje i radno iskustvo tipični načini za predstavljanje potencijalom poslodavcu na osnovu kojih poslodavac odlučuje da li će Vas pozvati na intervju, to nisu jedine “stavke” na koje poslodavci obraćaju pažnju. Postoje i drugi načini da se pokažete da ste “dobar izbor” za rad u nekoj kompaniji na nekom radnom mestu:
-Lične osobine- pošten radnik, dobro se snalazi kao timski igrač, kreativan, inovativan
-Prednosti- stvari u kojima ste dobri ili u kojima uživate obavljajući ih
-Aktivnosti- volontiranja ili vannastavne aktivnosti
-Dostignuća- nagrade ili priznanja koja ste dobili

Kakav treba da bude redosled informacija u CV-u?

Struktura Vašeg CV-a će zavisiti od radnog iskustva, obrazovanja ili obuka koje ste imali u toku Vaše radne karijere. Ono što se smatra kao “pravilo”, prilikom nabrajanja istih, je da se počinje od onih informacija (obuka, obrazovanja i iskustava) koja su “najsvežija”. Dakle, ukoliko ste upravo doktorirali počnite sa davanjem te informacije, zatim ide Vaša magistratura, diplomiranje, gimnazijsko obrazovanje.

Koje informacije treba da budu uključene u CV?

-Lični podaci- Puno ime i prezime, kontakt podaci, adresa stanovanja i email adresa.
-Obrazovanje i praksa- Rezime Vašeg obrazovanja i praksi, počevsi od najnovijih diploma koje ste stekli. Vodite računa da nabrojite sve od obrazovanja i praksi koje su relevantne za posao koji aplicirate.
-Radno iskustvo- Počnite sa poslednjim poslom i krenite da nabrajate unazad. Navedite ime firme u kojoj ste radili, precizni naziv radne pozicije na kojoj ste bili, datume kada ste zasnovali i kada ste prekinuli radni odnos u konretnim firmama. Opet vodite racuna na nabrojite sva radna mesta koja su relevantna za trenutni posao za koji se prijavljujete.
-Veštine i sposobnosti- Spisak stvari u kojima ste dobri. To mogu biti opšte veštine ili specificne za određeni posao (kakvi ste u komunikaciji, kakvi ste kao timski igrač, da li ste socijalno inteligentni i tome slično)
-Cilj Vaše karijere- Recite poslodavcu koja je to pozicija na kojoj biste želeli da završite Vašu karijeru, time ćete pokazati da razmšiljate o vašoj karijeri na duže staze
-Ineresovanja- Lista Vaših inetersovanja i hobija. Na taj način vas poslodavac upoznaje i sa drugih aspekata Vašeg života što mu daje potpuniju sliku.
-“Sudije”- Spisak ljudi koju mogu da posvedoče koliko ste dobar radnik. Uverite se da li imate njihovu dozvolu pre nego što ih uključite u Vaš CV. Navedite njihovo ime i prezime, naziv kompanije za koju rade, i njihove konakt podatke.

Nakon što ste napisali Vaš CV, ali pre slanja, uradite sledeće:

-Proverite da li imate pravopisne, gramatičke ili greške u kucanju
-Proverite da li je sve što ste naveli u CV-u je relevantno za posao koji aplicirate
-Proverite da li je redosled informacija dobro postavljen, da li je CV ištampan na čistom, belom papiru standardnog fonta( Times New Roman, Arial ili Verdana) i standarne veličine slova( 10 ili 12)

Tweet
Komentari