Tweet

Савети за писање ЦВ-а

ЦВ или биографија је резиме Ваших способности, вештина, образовања, радног искуства. Без обзира за који посао аплицирате постоје нека “златна правила” за која ће послодавци очекивати да их поштујете. У наставку текста даћемо одговоре на нека од “златних” питања.

Које дужине треба да буде ЦВ?

ЦВ Вам даје могућност да се представите Вашем потенцијалном послодавцу. ЦВ не треба да буде исцрпна листа свих ваших способности, вештина, интересивања. Уколико је предугачак вероватно и неће бити прочитан. Оптимална дужина ЦВ-а је једна до две стране А4 формата.

Да ли је потребно да мењам ЦВ сваки пут када аплицирам за неки посао?

Требало би да промените Ваш ЦВ са сваком пријавом за нови посао, тако да истакнете и уврстите оне вештине и способности које су најрелевантније за посао за који аплицирате. Такав резиме ће бити далеко успешнији него онај који је обухватнији и намењен свим потенцијалним послодавцима.

Шта да радим уколико немам много радног искуства?

Иако су Ваше образовање и радно искуство типични начини за представљање потенцијалом послодавцу на основу којих послодавац одлучује да ли ће Вас позвати на интервју, то нису једине “ставке” на које послодавци обраћају пажњу. Постоје и други начини да се покажете да сте “добар избор” за рад у некој компанији на неком радном месту:
-Личне особине- поштен радник, добро се сналази као тимски играч, креативан, иновативан
-Предности- ствари у којима сте добри или у којима уживате обављајући их
-Активности- волонтирања или ваннаставне активности
-Достигнућа- награде или признања која сте добили

Какав треба да буде редослед информација у ЦВ-у?

Структура Вашег ЦВ-а ће зависити од радног искуства, образовања или обука које сте имали у току Ваше радне каријере. Оно што се сматра као “правило”, приликом набрајања истих, је да се почиње од оних информација (обука, образовања и искустава) која су “најсвежија”. Дакле, уколико сте управо докторирали почните са давањем те информације, затим иде Ваша магистратура, дипломирање, гимназијско образовање.

Које информације треба да буду укључене у ЦВ?

-Лични подаци- Пуно име и презиме, контакт подаци, адреса становања и емаил адреса.
-Образовање и пракса- Резиме Вашег образовања и пракси, почевси од најновијих диплома које сте стекли. Водите рачуна да набројите све од образовања и пракси које су релевантне за посао који аплицирате.
-Радно искуство- Почните са последњим послом и крените да набрајате уназад. Наведите име фирме у којој сте радили, прецизни назив радне позиције на којој сте били, датуме када сте засновали и када сте прекинули радни однос у конретним фирмама. Опет водите рацуна на набројите сва радна места која су релевантна за тренутни посао за који се пријављујете.
-Вештине и способности- Списак ствари у којима сте добри. То могу бити опште вештине или специфицне за одређени посао (какви сте у комуникацији, какви сте као тимски играч, да ли сте социјално интелигентни и томе слично)
-Циљ Ваше каријере- Реците послодавцу која је то позиција на којој бисте желели да завршите Вашу каријеру, тиме ћете показати да размшиљате о вашој каријери на дуже стазе
-Инересовања- Листа Ваших инетерсовања и хобија. На тај начин вас послодавац упознаје и са других аспеката Вашег живота што му даје потпунију слику.
-“Судије”- Списак људи коју могу да посведоче колико сте добар радник. Уверите се да ли имате њихову дозволу пре него што их укључите у Ваш ЦВ. Наведите њихово име и презиме, назив компаније за коју раде, и њихове конакт податке.

Након што сте написали Ваш ЦВ, али пре слања, урадите следеће:

-Проверите да ли имате правописне, граматичке или грешке у куцању
-Проверите да ли је све што сте навели у ЦВ-у је релевантно за посао који аплицирате
-Проверите да ли је редослед информација добро постављен, да ли је ЦВ иштампан на чистом, белом папиру стандардног фонта( Тимес Нев Роман, Ариал или Вердана) и стандарне величине слова( 10 или 12)

Tweet
Коментари

ВЕСТИ