Tweet

Овај текст нема за циљ да у неколико пасуса расветли целокупну економску и пореску политику у Републици Србији, циљ је да онима који су у недоумици око започињања новог бизниса, помогне да увиде разлике између различитих правних облика, која права, обавезе и дужности проистичу из истих.

У Републици Србији, Законом о привредним друштвима (“Сл. гласник РС”, бр. 125/2004) одређене су две форме бављења приватним послом, и то:

- Привредно друштво
- Предузетничка делатност

Привредно друштво је правно лице које оснивају правна и/или физичка лица, оснивачким актом, ради обављања делатности у циљу стицања добити. У привредна друштва спадају следећи облици:
- Друштво са ограниченом одговорношћу
- Ортачко друштво
- Командитно друштво
- Акционарско друштво (отворено и затворено)

Предузетник – је физичко лице које је регистовано и које ради стицања добити у виду занимања обавља све законом дозвољене делатности, укључујући уметничке и старе занате и послове домаће радиности. Предузетник обавља делатност под својим личним именом, именом неког другог лица или под неким посебним пословним именом, у складу са Законом о привредним друштвима. Име се региструје уз додатак назива "предузетник" или скраћенице "пр".

Најчешћа разлика у пракси је да су Привредна друштва у систему ПДВ-а (мада не морају нужно бити) а Предузетници углавном паушално опорезовани (до промета од 3.000.000,00 динара, преко тог износа аутоматски улазе у систем ПДВ-а).

Када сте у систему ПДВ-а (Порез на додату вредност), ваша роба или услуга се опорезује са 18% од вредности услуге, или посебна стопа од 8% за:

1) хлеб, млека, брашна, шећер, јестива уља од сунцокрета, кукуруза, уљане репице, соје и маслине, јестиве масноће животињског и биљног порекла;
2) свежег и расхлађеног воћа, поврћа, меса, рибе и јаја;
3) лекова који су наведени у листи лекова који се прописују и издају на терет средстава за здравствено осигурање, у складу са прописима о здравственом осигурању;
4) ортотичких и протетичких средстава, као и медицинских средстава - производа који се хирушки уграђују у организам;
5) материјал за дијализу;
6) ђубрива, средстава за заштиту биља, семена за репродукцију, садног материјала и приплодне стоке;
7) уџбеника и наставних средстава;
8) дневних новина;
9) монографских и серијских публикација;
10) огревног дрвета;
11) услуга смештаја у хотелима, мотелима, одмаралиштима, домовима и камповима;
12) комуналних услуга;
13) природног гаса који се испоручује индивидуалним произвођачима преко гасне дистрибутивне мреже.


Како то у пракси изгледа, пример: Петар је Ани пружио услуге консалтинга. За ту услугу дужан је да у року од три дана од извршење услуге испостави рачун (фактуру). Цена његове услуге изности 10.000 динара, рок плаћање је најчешће 7 дана уклико унапред није другачије договорено. С обзиром да је Петрова фирма у систему ПДВ-а, износ фактуре увећава за 18% и коначан рачун који Ана мора платити износи 11.800,00 динара. Петрова обавеза на име ПДВ-а је 1.800,00 динара, коју мора измирити најкасније до 10. дана у наредном месецу.

Који је најчешћи проблем у пракси? Уколико услуга није Авансно (унапред) плаћена и дође до закашњења у плаћању, Петар је свакако у обавези да уплати 1.800,00 на име ПДВ-а без обзира што није наплатио своју услугу.

Који је лек? Лек овог проблема се огледа у авансној наплати или обезбеђењем путем меница. Ипак, ово је једноставније рећи него у пракси спровести. Генерални савет је: пробајте да послујете са физичким или правним лицима која су ликвидна и на време исплаћују приспеле обавезе.

Погледајте текст: MENICE

Што се тиче Предузетника (који нису у систему ПДВ-а веЂ се одлуче за паушално опорезивање), они плаћају суму коју одреди порески инспектор. Дакле, када сте паушално опорезовани, без обзира да ли имате промет или не, плаћате месечну надокнаду (најчешће тромесечна или полугодишње уплаћујете), када сте у систему ПДВ–а плаћате у зависности од промета који остварите.

Још пар речи о трошковима

Кад смо код ПДВ-а, треба нагласити да Привредна друштва сама испуњавају пореске пријаве, на основу којих уплаћују месечне обавезе за накнаду ПДВ износа. Овим се најчешће баве књиговодстве агенције. Уколико у току једног месеца, поред продаје своје робе или услуге, уједно будете и корисник робе или услуге чији се власници такође налазе у систему ПДВ-а, сабирате ПДВ са рачуна који сте ви издали, сабирате ПДВ са фактура које сте примили, и разлика та два броја представља износ који у требате платити (увек се рачуна од првог до последњег дана у месецу.

Поред ових трошкова, нови власници требају бити спермни на још један месечни трошак. У питању је плата. Уколико сте ви власник и једини запослени и уколико решите да на почетку себи исплаћујете минималну дозвољену зараду, будите спремни да за то месечно издвојите око 17.000,00 динара. Велики број људи се опредељује за овај вид примања али Вам препоручујемо да размислите о Висини плате коју ћете пријавити јер она директно утиче на висину пензије коју ћете примате када се пензионишете. Уколико размишљате да исплаћујете већу плату мораћете платити око 65% пореза и доприноса на зараду.

Уколико желите да подигнете новац са пословног рачуна, уколико сте Предузетник, све док нисте у систему ПДВ-а, то ћете моћи да урадидте без додатне накнаде. Уколико сте у систему ПДВ-а, подизање новца са пословног рачуна може се учинити као исплата дивиденде (добити) и на исплаћени износ мораћете да платите 10% пореза на добит, за резиденте Републике Србије.

Важна разлика између привредног друштва и предузетника, осим главне да је привредно друштво правно лице, а предузетник и даље физичко, произилази из тога: предузетник одговара за све обавезе из обављања делатности целокупном својом имовином. У смислу одговорности, имовина која служи физичком лицу у обављању делатности неодвојива је од његове личне “приватне” имовине. Са друге стране, код привредних друштава одговорност је различито одређена, с обзиром на правну форму.

Још о разликама међу облицима предузећа

Ортачко друштво одговара за своје обавезе целокупном имовином. Ортаци ортачког друштва одговорни су солидарно за све обавезе друштва целокупном својом имовином, ако са повериоцем није другачије договорено.

С обзиром на правну форму, ортачком друштву је слично командитно друштво. Оно је, у смислу Закона о привредним друштвима, привредно друштво које оснивају два или више физичка и/или правна лица у својству ортака, ради обављања одређене делатности, под заједничким пословним именом, од којих најмање једно лице одговара неограничено за његове обавезе (комплементар), а најмање једно лице одговара ограничено до висине свог уговореног улога (командитор).

Друштво с ограниченом одговорношћу одговара за своје обавезе целокупном имовином, док члан друштва с ограниченом одговорношћу не одговара за обавезе друштва, осим до износа унетог улога у имовину друштва. У пракси је друштво са ограниченом одговорношћу најчешћи облик који се региструје, делом и због ограничене одговорности коју чланови (оснивачи) друштва имају.

Није на одмет напоменути и Задругарство и НВО. То су још два правна облика која омогућавају бављење приватним послом у РС.

Задруга је облик организовања физичких лица (задругара) у којој они, пословањем на задружним принципима добровољности и солидарности, демократичности, економског учешћа, једнаког права управљања, самосталности, задружног образовања и међузадружне сарадње, остварују своје економске, социјалне и културне интересе.
Задруга је правно лице. Не може се организовати као предузеће или други облик организовања, нити се може припојити или спојити с предузећем или другим правним лицем које није задруга. Задруга у правном промету одговара за своје обавезе свом својом имовином.

За обавезе које се нису могле измирити из имовине задруге одговарају задругари солидарно, најмање износом свог удела, ако уговором о оснивању, односно задружним правилима није предвиђено да одговарају већим износом.

Погледајте текст: Osnivanje udruženja

Како у РС не постоји Закон о Социјалним предузећима Невладиним организацијама омогућено је стицање матерјалних добара пружањем услуга.

Tweet
Коментари

ВЕСТИ