Tweet

Како заиста покренути бизнис?

Постоји више начина на који можете покренути неки бизнис. Заправо, најлакша ствар је покренути бизнис, али је мало оних који од тога успевају да изграде успешан бизнис. У овом чланку, наћићете неке савете који Вам могу помоћи у покретању бизниса.

Да бисте успешно покренули бизнис потребно је прво да имате добру идеју. Без идеје, представе о томе шта бисте сте желели да продате (производ или услугу) не вреди размишљати о приватном бизнису. Када имате идеју, потребно је реално сагледати сопствене ресурсе. Шта су ствари које ми могу помоћи у покретању бизниса, а шта је то што ми недостаје.

Ако је велики број ствари који нам недостаје (будите сигурни да на то додате још једно 30% ствари или трошкова којих се нисте могли сетити у почетној фази планирања), топло Вам предлажемо да размислите о удруживању са неким физичким или правним лицем у циљу реализације ваше идеје, односно остваривања профита. Иако кажу да су партнерства приликом покретања бизниса врло ризична, ми их ипак топло препоручујемо али такође саветујемо да на почетку јасно дефинишете права и обавезе сваког партнера и уговором потврдите. Што на почетку јасније дефинишете односе, то ће бити мање разлога за сукобе током реализације целог посла.


Зашто саветујемо бизнис партнерство? Покренути бизнис у 21. веку не значи да смо сами себи шеф , да можемо да радимо кад хоћемо и колико хоћемо. Приватан бизнис је најчешће скроз супротно од тога. Немате шефа који ће Вам мерити време да ли сте стигли у 8 на посао али најчешће ће Вам дан од 24х бити кратак за све обавезе које морате завршити. Због тога подела одговорности није тако лоша ствар. Сваки партнер се специјализује за одређени део посла, обавља тај посао најбоље што може, почетни трошкови се деле на онолико делова колико има партнера, а и сложићете се, списак почетних контаката ће бити знатно дужи него да користите само сопствене контакте.

Без обзира да ли сте се одлучили да у бизнис уђете као партенери или самостално предлажемо неколико корака који могу утицати да покренете заиста успешан бизнис:

Имате идеју, и мислите да је јако добра. Детаљно сте разрадили poslovni plan . Али пре него што се упустите у реализацију направите кратку паузу и урадите истраживање ваше идеје. То истраживање може бити и обичан разговор са потенцијалним корисницима. Питајте их како им се допада Ваша идеја, које су предности а који је недостатак Вашег производа, услуге у односу на конкуренцију? И на крају их питајте директно, да ли би они купили Ваш производ? Ако је одговор не, сазнајте који су разлози и пробајте да отклоните те недостатке.

Када имате готову идеју, тестирали сте је у односу на конкуренцију и потрошаче, време је да се посветите реализацији Вашег пословног плана. Будите упорни, немојте више трошити времена на ослушкивање конкуренције него то време потрошите у проналажењу што више клијената. Мислите о великим циљевима, али будите задовољни ако у почетној фази Ваши приходи буду већи о расхода. Даље је све ствар упорности, сналажљивости и наравно среће.

Погледајте текст: Koju firmu osnovati

Tweet
Коментари

ВЕСТИ