Стекли сте образовање или пословно искуство у иностранству, и сада желите да се вратите и своје таленте искористите у Србији? Да ли желите да се запослите, или можда желите да оснујете своју фирму јер имате добру пословну идеју? Можда бисте хтели да каријеру наставите у сфери друштвеног активизма па вас интересује како да оснујете невладину организацију? Које год било ваше опредељење - иСербиа вам у томе може помоћи корак-по-корак!
Запослење
Уколико желите да се запослите – знајте да ће вам бити потребна упорност и стрпљење, јер стопа незапослености у новембру 2011. године у Србији износила је чак 23,7%. Први корак у потрази за послом јесте да се ‘пријавите на биро’, а то можете учинити у испостави ваше локалне Националне службе за запошљавање – више информација о томе наћи ћете ovde.
Предузетништво
Велики број људи у економски развијеним земљама запослено је у малим и средњим предузећима. Мала и средња предузећа представљају прави развојни потенцијал. Уколико сте се вратили у Србију, млади сте, немате посла - шта чекате? Рећи ћете - компликована процедура, недовољно знања о прописима за покретање посла... То више није проблем! За оне од вас који би желели да буду “сам свој шеф”, да помогну у стварању радних места за друге, а имају добру пословну идеју, иСербиа нуди комплетан водич за оснивање и вођење фирме у Србији. Не оклевајте превише, можда баш у вама лежи будући Марк Зуцкерберг (оснивач Фејсбука и најмлађи милијардер).
1. Pokreni posao 2.Koju firmu osnovati 3. Registracija firme 4. Biznis plan
5. Finansijska konstrukcija 6. Menice 7. Marketing plan 8. Napisati PR tekst
9. iSerbia baza fondova i kredita
Друштвени активизам и невладин сектор
Иако се живот брзо одвија, увек остаје слободног времена које желимо да искористимо за области које волимо, а често и да дамо допринос позитивним променама, борби за интересе своје заједнице или мањинске групе, те напредовању ствари до којих нам је стало. Прави начин за то је удруживање са људима који деле исту страст у невладину организацију. Невладин сектор је један од најбрже растућих, а удруживањем актера из локалних заједница и приватног, јавног и невладиног сектора стварају се бољи услови за економски раст и побољшање квалитета живота за све становнике заједнице.
У Србији постоје три типа тих организација и то: Удружење грађана, Задужбина и Фондација – коју ћете основати зависи од циљева удруживања. Зато предлажемо да прочитате текстове које је иСербиа припремила за вас, а који ће вам олакшати оснивање и управљање вашом невладином организацијом!
1. Uvod u NVO 2. Definicije 3. Osnivanje udruženja 4. Finansiranje NVO
5. <�а хреф=" хттп://ввв.исербиа.рс/конкурси.пхп?пк=биз_нво" таргет="_нев"> иСербиа база фондова и кредита</а>
Фондови за правна лица
Постоји велики број домаћих и иностраних фондова који додељују донације, кредите или подстицајна средства за различите аспекте економског и друштвеног развоја – како за фирме тако и за невладине организације. иСербиа редовно прати конкурсе, зато предлажемо да редовно посећујете iSerbia bazu fondova како бисте пронашли конкурс који одговара баш вашој организацији!