Tweet

Невладин или “трећи сектор” један је од најбрже растућих у Србији. Тренутно је регистровано око 15,000 невладиних организација у нашој земљи и само та бројка нам говори колико су невладине организације и делатности којима се баве разноврсне. Према врсти активности и циљевима удруживања, невладине организације или удружења грађана могу бити све од религијских организација попут Српске православне цркве, до хуманитарних организација као што је Црвени Крст, тхинк-танк организација, културно-уметничких друштва, образовних и истраживачких организација, организација за заштиту људских права, друштва и покрета за заштиту природне средине, спортских клубова, омладинских и студентских удружења, организација за изградњу локалне заједнице, струковних и професионалних удружења, организација културе и уметности, организације избеглица и расељених лица, итд. Грађани имају различите интересе и мотиве, а невладине организације служе томе да група грађана на нестраначки, некомерцијалан и неполитички начин те интересе и мотиве оствари или допринесе решавању разноликих друштвених проблема.

Од 2002. до 2007. године, Европска унија подржала је невладин сектор са 60 милиона евра кроз донације различитим пројектима, а од 2007. до 2013. очекује се да ће тај износ бити скоро 1,5 милијарди евра. Из државног буџета се годишње невладиним организацијама уплати скоро 100 милиона евра годишње за реализацију различитих пројеката – у 2010. години невладиним организацијама додељено је 47 милиона евра из републичког буџета, а из буџета локалних самоуправа 46 милиона. Осим ЕУ и државе као највећих донатора, постоји још велики број међународних фондација и развојних агенција које помажу јачање цивилног друштва у процесу одлучивања у Србији и остваривање интереса грађана кроз њихово деловање као што су УСаид, ЦИДА, СИДА, ГТЗ, итд. Преглед свих конкурса који су тренутно отворени за удружења грађана можете наћи у нашем одељку Konkursi.

Према новом Закону о удружењима грађана [Zakon] из 2009. године, основни услови за оснивање удружења грађана су три заинтересована грађана и уплаћена такса од 1.750 динара за регистрацију удружења. Корак-по-корак водич за оснивање удружења можете наћи ovde. Према горе наведеном Закону, невладине и непрофитне организације деле се у две групе: на удружења грађана и фондације или задужбине. Мада су ове две групе организација сличне, пре одлучивања за оснивање једне или друге треба знати која су њихова различита законска права и обавезе. Више о томе можете наћи у нашим текстовима Финансирање невладиних организација [Finansiranje] и Дефиниције удружења, фондације и задужбине [Definicije]

Tweet
Коментари

ВЕСТИ