Književno veče Nikole Moravčevića u Narodnoj biblioteci!
Vojislav Danilov

Pored Nikole Moravčevića, koji je zbog ove promocije i programa na predstojećem Sajmu knjiga doputovao iz Čikaga, o romanu „Braća Anđelovići“ govoriće i književni kritičar Mileta Aćimović Ivkov i pisac i glavni urednik Arhipelaga Gojko Božović. Moderator programa je Milena Đorđijević.


Rođen 1935. godine, Nikola Moravčević je pisac istorijskih romana i istoričar književnosti. Od polovine pedesetih godina živi u Sjedinjenim Američkim Državama, u Čikagu, gde je ostvario briljantnu univerzitetsku karijeru. Na državnom univerzitetu u Čikagu, gde je predavao srpsku i rusku književnost XIX i XX veka, osnovao je slavističke studije, da bi karijeru završio kao prorektor Univerziteta i direktor Uprave za univerzitetski razvoj.


Moravčević je u proteklih dvadesetak godina objavio seriju čitanih istorijskih romana, od kojih se neki, poput romana „Vreme vaskrsa“ i „Albion, Albion“, bave Srbijom u XX veku. Najveći broj Moravčevićevih istorijskih romana bavi se srpskom istorijom XIV i XV veka.


Posebnu pažnju čitalaca privukli su Moravčevićevi romani „Vitez u doba zla“, „Poslednji despot“, „Radičevo zaveštanje“, „Zapisi o srpskom carstvu“ i „Marko Mrnjavčević – nepriznati srpski kralj“. Moravčević je objavio i istorijske romane „Beču na veru“ i „Grof Sava Vladislavić“. Prošle godine u izdanju Arhipelaga objavljena je i piščeva istorijska studija „Srpske vlastelinke“ u kojoj se bavi sudbinom i državničkom ulogom šest znamenitih Srpkinja s kraja XIV i početka XV veka. 


Moravčević je dobitnik Nagrade „Rastko Petrović“ za životno delo (2011), a prošle godine je za Grofa Savu Vladislavića dobio Nagradu „Janko Veselinović“ za najbolji istorijski roman na srpskom jeziku.

Arhipelag
Arhipelag

Radnja romana „Braća Anđelovići“ smeštena je u središnje decenije XV veka. Dva brata, potomci grčkog vlastelina koji se povlači pred turskom vojskom sve do Novog Brda, gde jedno vreme biva upravnik grada, sticajem nesrećnih ličnih, porodičnih i istorijskih prilika naći će se na suprotstavljenim stranama. Tako će Mihailo Anđelović postati komandant vojske despota Đurđa Brankovića, dok je njegov brat Mahmud paša Anđelović, koji je u detinjstvu otet od strane Turaka i odveden u janjičare, u isto vreme veliki vezir Turske carevine.


Posle niza godina braća Anđelovići se sreću na pregovorima u trenutku kada je od srpske srednjovekovne države ostalo još samo opsednuto Smederevo. U toj tački nas roman Nikole Moravčevića Braća Anđelovići dovodi do ključnog pitanja: kakva je uloga braće Anđelovića u raspletu srpske istorije srednjeg veka?


Istorijsku i porodičnu sudbinu Anđelovića u Moravčevićevom romanu istražuje Vukan Petronić, američki profesor istorije srpskog porekla, koji pred političkim kampanjama savremene Amerike i pobedom Trampa na predsedničkim izborima beži u istraživanje srpske istorije srednjeg veka.

Braća Anđelovići su zanosna priča o ličnoj, porodičnoj i kolektivnoj drami u istoriji, ispunjena preokretima i iznenađenjima, tajnama i otkrićima, izdajama i ljudskom snagom i dobrotom.