Tweet

И Опште информације

Програм „Покрени се за будућност“, који се спроводи уз финансијску подршку компаније Филип Морис, већ десет година има за циљ да подржи, оснажи и мотивише студенте у настојањима да унапреде своја знања и вештине, учествују у реализацији друштвено-корисних пројеката и тиме допринесу развоју свог града и заједнице.

Програм је од 2004. до 2014. године реализован на територији града Ниша, у сарадњи са Универзитетом, градом и многобројним партнерима из цивилног и јавног сектора. У 2014. години програм шири поље свог деловања на територију целе Србије.

У протеклој деценији, студентске идеје преточене су у 77 пројеката који су значајно допринели унапређењу квалитета живота у Нишу.

Од академске 2013/2014. у оквиру Програма „Покрени се за будућност“ реализоваће се пројекти из области јавног заговарања (заступања).

Јавно заступање окупља појединце и групе који желе да осмисле, подстакну, изврше и тиме утичу на промену политике, праксе и понашања, како институција у којима се доносе одлуке важне за њихову заједницу, тако и грађана, односно других релевантних чинилаца у друштву.

Јавно заступање је акт или процес подршке одређеној теми или решењу проблема, а кампања јавног заступања је скуп усмерених активности у тој подршци.

Заступањем одређених тема:

-подстичемо јавни дијалог о важности одређених тема за друштво,
-градимо подршку за решење проблема,
-утичемо на друге да се укључе у решавање проблема,
-покушавамо да утичемо на позитивну промену регулативе која се тиче проблема.

Приоритетне теме у оквиру којих треба послати предлоге пројеката јавног заговарања (заступања) за реализацију у 2014. години су:

-илегална трговина (општи утицај на друштво; контрола квалитета производа; заштита потрошача);
-предузетништво младих (економско и друштвено оснаживање младих);
-промоција науке (научне институције попут Истраживачке станице Петница – значај, улога и системско решавање; -практична примена науке у сврху друштвено-економског развоја).

Програм „Покрени се за будућност“ у академској 2013/2014. финансира пројекте у износу до 500.000 динара.


ИИ Ко може конкурисати?

За финансирање пројеката јавног заговарања могу да се пријаве:

-неформалне омладинске групе (са територије Републике Србије);
-невладине организације (са територије Републике Србије);
-факултети Универзитета у Србији (самостално или у партнерству са другим организацијама, институцијама и државним факултетима са територије Републике Србије);
-друга правна лица.

Потребно је да тим има до пет чланова (по одобрењу пројекта, тим се може проширити), од којих је један вођа тима. Пожељно је да вођа тима има најмање две године искуства у раду на пројектима (кампањама).

Неформалне омладинске групе могу да имају ментора (на пример наставник, професор, асистент или друго стручно лице у релевантној области). Приликом одабира ментора треба се руководити односом и сарадњом коју су са датим ментором остварили током школовања или рада на пројектима, али и заинтересованошћу и/или искуством ментора у раду на пројектима јавног заговарања.

Улога ментора није да предлаже идеју за пројекат, већ да заједно са члановима тима дође до идејног решења проблема којим ће се група бавити. Својим знањем и искуством треба да усмери групу. Менторски рад је волонтерски.


ИИИ Како конкурисати?

Више информација OVDE


ИВ Детаљи конкурса

За додатне информације контактирајте канцеларију Програма на бројеве телефона: 018.510.428 или 062.22.65.25, или на мејл: инфо@покренисезабудуцност.рс.

Поделите корисне информације или КОНКУРСЕ са нама. Пишите нам на оффице@иСербиа.рс
Желим повремено да добијам маилове о новим конкурсима, новостима и активностима портала OVDE

ВЕСТИ