Tweet
Ako se premišljate da li da odete na internacionalnu praksu, donesite odluku nakon što pročitate koji su to razlozi za odlazak na takvu praksu.

Autor: Marija Planić

FOTO: Tilburg Goes Global

Obogaćivanje CV-ja

Kada radite u inostranstvu, često morate da komunicirate sa ljudima koji ne govore engleski jezik. Prevazilaženje jezičkih barijera pokazuje snalažljivost i spremnost na pokušaj, a to su ključne stvari koje poslodavci traže. Povezivanje sa vašim internacionalnim kolegama će vam takođe dati priliku da unapredite svoje profesionalne reference, što često nedostaje CV-jevima mladih ljudi.

Sticanje iskustva

Ne samo što praksa predstavlja dobro iskustvo koje ćete ubaciti na listu vaše biografije, nego je takođe odlična prilika da naučite nešto više o vašoj struci.

Isticanje

Život u drugoj zemlji je drugačiji. Možete spoznati sebe tako što ćete jesti stvari koje niste ranije probali i tako što ćete se družiti sa ljudima sa kojima se, inače, ne družite kod kuće. Kada vas budu intervjuisali za određenu poziciju, to su stvari koje će vas izdvojiti iz mase. Ako im budete istakli da posedujete veštinu, kao što je, na primer, adaprivnost, onda je to velika prednost. Godinu dana provedenih u, na primer, Nikaragvi može predstavljati odlučujući faktor za dobijanje prakse.

Testiranje polja (oblasti) karijere

Jedan od najvrednijih delova prakse jeste ta što ćete spoznati šta je to što volite (ili ne volite) u određenom poslu ili oblasti. Praksa je kratkoročna prilika koja vam daje šansu da testirate „vožnju“ kroz određenu poslovnu oblast.

Zarađivanje novca

Stručne prakse su plaćene prakse. Za razliku od volonkterskih praksi, za koje se mogu prijaviti studenti bilo koje godine studija, za stručnu praksu se mogu prijaviti samo studenti završnih godina osnovnih studija, postdiplomci ili oni koji su na doktorskim studijama, kao i oni koji su završili fakultet. U okviru ovih praksi možete da steknete sve prednosti koje možete dobiti i na volonterskim praksama, s tim što ćete raditi u dobrim internacionalnim kompanijama, za šta ćete biti plaćeni.

Razvijanje profesionalnih veština

Sticanje profesionalnog iskustva može podrazumevati korišćenje alata, tehnologije ili protokola te kompanije ili industrije. Ove veštine vam mogu pomoći u traženju novog posla.

FOTO: Insaf Samedov

Kreiranje mreže kontakata

Nikada nećete znati ko će biti vaš budući poslodavac ili ko će vas preporučiti budućem poslodavcu preko reda („veze“) ili jednostavno, dati preporuku. Kontakte koje budete stekli tokom prakse mogu biti od neprocenljive vrednosti za dobijanje posla.

Izgradnja poverenja

Istina je da, kada jednom nešto učinite, možete steći poverenje da možete da ponovite to. Kada dođete na intervju kao neko ko je stekao određeno iskustvo, moći ćete da pogledate poslodavca u oči i da sa sigurnošću kažete: „Da, ja imam iskustvo u toj vrsti posla i bio/la sam dobar/a u tome“.

Primena znanja u praksi

Možda ste naučili teoriju i sećate se suštine nekog predmeta, ali praksa vam daje mogućnost da aktivno primenjujete svoje znanje u praksi.

Naučićete nešto novo

Iskoristite svoje vreme u inostranstvu, tako što ćete naučiti lokalne žargone. Na kraju krajeva, biće vam mnogo lakše da ih naučite, ako ih budete koristili svakog dana. Tečnost govorenja drugog jezika, posebno ako ste ga stekli za kratko vreme, je veoma impresivno. To pokazuje da ste motivisani da učite brzo, da ne pominjemo to da možete da se prijavite za pozicije koje zahtevaju rad sa strancima, nakon povratka kući.

Vršenje uticaja

Možda mislite da se praktikantima dodeljuju rutinski poslovi, ali su praktikanti često uključeni u izazovne projekte koji zahtevaju dodatnih „par ruku“ da završe određen posao ili zadatke. Praktikanti često mogu istinski imati uticaj na svet oko sebe.

Koje internacionalne prakse postoje?

Postoje volonterske i stručne prakse. Kao što smo već pomenuli, stručne prakse su plaćene prakse, dok volonterske prakse nisu plaćene. Sa druge strane, prednosti volonterskih praksi su usavršavanje engleskog jezika ili učenje novog, život u internacionalnom okruženju, obilazak zanimljivih zemalja, kao i sticanje iskustva koje će vam biti veoma potrebno kada budete želeli da se zaposlite, a to je timski rad. To su prakse gde možete predavati jezike, IT u osnovnim i srednjim školama, kao i da u obdaništima ili nekim studentskim i drugim društveno odgovornim organizacijama.


IZVOR: University of Vermont Career Center / Internwise Blog Katherine Hackett

Marija je zaljubljenik u pozorište, koja kroz svaku svoju ulogu pokušava, najpre da razume postupke ljudi u pojedinim situacijama, a potom da svoje saznanje prenese na gledaoce.

***

Uključi se! Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za studente gde mogu da pišu i informišu se o onim temama koje smatraju važnim. Ukoliko želiš da i ti pišeš za studentsku rubriku, tvoje ideje su dobrodošle! Nije potrebno prethodno iskustvo, već samo zainteresovanost za studentska pitanja. Da biste se prijavili kliknite OVDE. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu!


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI