Tweet

Студентски живот доноси мноштво малих лекција које нам могу помоћи касније у животу, а које нису строго везане за студирање. Прочитајте какво је искуство студенткиње Беке Мартин које је поделила са читаоцима Тхоугхт Цаталог-а.

ФОТО: Flickr

Превео: Мирослав Лука Мрковић

1. Одвојите време за оно што волите.

Ако је уметност ваша страст, бавите се њоме. Немојте бринути шта ће људи мислити о ономе што радите. Не слушајте људе који вам говоре „нећеш успети“ или „нема будућности у томе“. Бавите се тиме. Ствари стоје тако да људи знају рећи нешто негативно о било чему, али заправо не маре шта радите. (А ако ви имате потребу да „рибате некога“, јер ради нешто што воли, онда под хитно треба да преиспитате свој живот и откријете шта вас чини срећним.)

2. Не морате бити добри у свему.

Заиста, не морате. Међутим, то што можда нећете бити добри у свему не значи да не треба да пробате све. Ако имате и најмање занимање за нешто, зашто се не бисте окушали? Ја сам пробала с јогом, нисам добра у њој, али свеједно уживам. Ако истрајете у нечему што вам баш и не иде, дугорочно би то могла постати једна од ваших јачих страна.

3. Поносите се својим радом.

Пишем за свој факултетски часопис, који излази четвртком. Увек донесем један извод на посао и читам га са својим шефом. Једног дана ме је погледао и рекао: „Ти се стварно поносиш тиме“. Још како! Ако нисам поносна на сопствени рад, како то могу да очекујем од било кога другог? Никада се не стидите свог рада.

4. Не треба вам много пријатеља да бисте се осећали срећним.

Мој круг пријатеља је драстично сужен, откако сам кренула на факултет, али то је зато што откривате ко су вам заиста пријатељи. Имате пријатеље с којима излазите, а с друге стране, имате пријатеље с којима сутрадан лечите мамурлук. То су људи којима се можете обратити у лошим данима. То су људи који ће бити ваша подршка у тешким временима. То су људи које желите имати уза се.

5. Цените конструктивну критику.

Усвојите сваку конструктивну критику и искористите је да постанете бољи. Ако неко жели да вам помогне, захвалите му се! Озбиљно, захвалите му се, јер у будућности нећете увек добијати повратне информације. Неким људима је битно да ли ћете успети или не, зато немојте да одустанете зато што нисте чули што сте желели. Искористите то као гориво на путу према својим крајњим циљевима; само ће вас учинити бољима.

6. Не оптерећујте се ситницама.

Јер, већином и јесу само ситнице. Ствари којима допуштамо да нас узбуде, неважне су када погледате укупну слику. Није Смак света, ако због обавеза пропустите излазак са пријатељима или не стигнете да завршите задатак на време. Све док то не постане правило уместо изузетка, све ће бити у реду.

7. Људи не маре шта радите.

Требало ми је мало времена да то схватим, али је готово наивно веровати да људи заправо маре шта радите. Ако нисте позната личност, људи углавном не воде рачуна о вама нити непрестано мисле на вас. Можда ће вам честитати на неком тренутку успеха, али људи истовремено покушавају да схвате шта да раде са својим животима.

<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://с14.постимг.орг/ц6x7бqд2п/6035912285_1б38е2098е_б.јпг" />
ФОТО: <�а хреф="хттп://флицкр.цом">Флицкр</а>

8. Нико вас не може усрећити осим вас самих.

Срећа долази изнутра, ако нисте задовољни собом и својим животом, не можете очекивати да ћете бити срећни с неким другим. Везе треба да унапреде наш живот, не да нас усреће. Зато на факултету не треба свим силама да тражите некога ко ће да вас поправи, нити да остајете са неким, јер вас је страх да ћете остати сами. И даље имате цео живот пред собом, зато се најпре усредсредите на себе.

9. Упорност.

Ако нешто силно желите, радите на томе и није важно колико пута вас одбију, не јаве вам се или вам кажу да нисте довољно добри. Ако сте спремни да уложите време и напор, резултати ће доћи. Само треба да се посветите њиховом постизању.

10. Будите најбоља могућа верзија себе.

Много научите о себи током, по први пут, самосталног живота на факултету, селидбе од куће, плаћања својих рачуна и издржавања самих себе. У свему добром и лошем налазе се бројне поуке које можете да извучете. Зато се сваки пут замислите и откријте ко сте, па будите најбоља могућа верзија себе. То вам може само помоћи на дуге стазе.


ИЗВОР: Thought Catalog

Мирослав игра за рају.

***

Прочитајте и:

10 pretraživača za studente i istraživače
8 aplikacija za organizaciju vremena
Koje su navike dobro organizovanih ljudi?

***

Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ