Tweet
Svi smo ponekad loše raspoloženi. Mnogim ljudima hrana (poput brze hrane) može pogoršati zdravlje; što im samo pogoršava raspoloženje. Ali šta ako postoji hrana koja je zdrava, a takođe može da bude i prirodni antidepresiv? Postoji takva hrana! Evo deset najboljih namirnica, koje će vas učiniti srećnim i sačuvati vaše zdravlje:

Prevela: Gordana Arsenić

FOTO:healthy food

10. Švajcarska blitva

Ovo malo upotrebljavano povrće sadrži dosta magnezijuma. Magnezijum je nutrijent koji je vitalni deo biohemijskih reakcija koje povećavaju nivo energije u ljudskom telu. Studija iz 2009. godine u “Žurnalu psihijatrije Australije i Novog Zelanda” pokazuje da je niži nivo magnezijuma povezan povezan sa povećanjem depresije.

9. Plavi krompir

Plavi kromipiri nisu nešto uobičajeno, što možete da pronađete u samoposluzi. Međutim, oni sadrže snažne antioksidante, poznate kao antocijani. Antocijani imaju ulogu neuroprotektora, pa tako mogu da utiču na smanjenje zapaljenja mozga, koje je često povezano sa depresijom, i na povećanje kratkotrajne memorije. A i vaša štitna žlezda održva se zahvaljujući jodu koji se nalazi u kori.

8. Školjke

Školjke sadrže visok nivo vitamina B12, selena, joda, proteina i cinka, dok imaju malo masnoće i kalorija. Jod, kao što je već pomenuto, omogućava rad štitne žlezde, što pomaže u relugisanju raspoloženja i težine; selen i cink takođe pomažu štitnoj žlezdi. Vitamin B12 ojačava i izoluje moždane ćelije, što izoštrava um tokom vremena.
Beleška: Jedite obrađene školjke, pre nego divlje, jer ovo neće samo doprineti vašem zdravlju, već i zdravlju vaše okoline.

7. Crna čokolada

Da, dobro ste pročitali. Crna čokolada ima prednosti koje mleko i mlečna čokolada nemaju. Crna čokolada poboljšava protok krvi do mozga i omogućava trenutno povećanje koncentracije i poboljšanje raspoloženja. Ovo će vam pomoći da se osećate energično. Međutim, ne preterujte: “Žurnal farmakologije” kaže da sve što vam je potrebno jeste nekoliko unci (1 unca=28,35 grama) crne čokolade dnevno da biste postigli željeni rezultat.

6. Grčki jogurt

Kalcijum – kojeg u grčkom jogurtu ima u velikoj meri (vise nego u mleku) – pomaže mozgu podstičući ga da oslobodi neurotransmitere koji stvaraju osećanj sreće. Grčki jogurt takođe sadrži vise proteina nego obični jogurt, što olakšava gubitak težine.

5. Špargla

Špargla ima visok nivo folata i triptofana. Prema nedavnom istraživanju, u polovini slučajeva niski nivoi folata povezani su sa depresijom. Mozak koristi triptofan za stvaranje seratonina, što je jedan od neurotransmitera u ljudskom mozgu, koji služi za stabilizovanje raspoloženja.
Beleška: Ćuretina je takođe veliki izvor triptofana. Kako je poznato da ona čini ljude pospanim, triptofan iziskuje kalorije u cilju aktiviranja efekata sedativa.

4. Med

U vezi sa zdravljem, med je daleko bolji nego običan šećer. Med sadrži kempferol i kvercetin, koji pomažu u prevenciji depresije (i održavaju vaš mozak zdravim) smanjenjem zapaljenja mozga. Takođe, neće učiniti vaše telo “skladištem masnoće”, kao što to može običan šećer, zato što manje ima uticaja na nivo šećera u krvi.

3. Šeri paradajz

Svaki paradajz sadrži supstancu poznatu kao likopen. Likopen je antioksidant koji je dobar protiv zapaljenja mozga i generalno štiti mozak. Da bi rezultati bili što bolji, jedite paradajz sa maslinovim uljem; maslinovo ulje pomaže u povećanju apsorpcije likopena.

2. Jaja

Jaja sadrže umerene do velike velike količine cinka, vitamina B, joda, omega-3 masne kiseline i proteina. Ne čine vas jaja samo punim energije, već vas mogu duže vreme držati sitim. Studija iz 2008. godine, objavljena u “Internacionalom žurnalu o gojaznosti”, nalazi da ljudi koji doručkuju jaja izgube znatno više kilograma od onih koji za doručak jedu pecivo.

1. Kokos

Uprkos tome što je kokos obično smatran nezdravim desertom, on sadrži trigliceride srednjeg lanca. Trigliceridi srednjeg lanca su posebne masti koje popravljaju raspoloženje i opšte zdravlje mozga.
Beleška: Mleko od kokosa, s druge strane, prilično je nezdravo. Držite se nezaslađenih strugotina kokosa.

IZVOR:Listverse Autor: Gregory Arden

Tweet
Komentari