Tweet

Било да сте од оних који се буде насмејани или мислите да је осмехивање показатељ неозбиљности па га тек ретко стављате на лице, ово су ствари које морате знати када је осмех у питању. Прочитајте их и добро упамтите, јер правовремени осмех многа врата отвара.

1. Уливате поверење

Сви смо помало сумњичави, лаж је свакодневна појава и тешко нам је знати коме да верујемо. Па, ако хоћете да верују вама – осмехујте се. Љубазан осмех шаље поруку да нам људи могу веровати и ослонити се на нас. Истраживања показују да насмејане људе рангирамо као великодушније и екстравертније. Економисти су, са друге стране, открили да осмех код пословног партнера повећава наше поверење у њега за 10%.

2. Лакше вам се опрашта

Често, када прекршимо обећање или нешто једноставно забрљамо, покушавамо умилостивити оне према којима смо криви осмехом. И тиме не грешимо. Када неко учини нешто лоше и након тога се насмеје он наилази на мање љутње. Притом је потпуно небитно да ли је осмех био искрен или лажан – он нас подстиче да свађу што пре окончамо.



3. Излаз из непријатне ситуације

Заборавили сте да купите партнеру поклон за годишњицу? Никако не можете да се сетите имена важног пословног партнера а већ сте кренули да га ословите? Не брините. Правовремени осмех помаже и овде. Али ово је осмех посебне врсте, када поглед усмеримо ка земљи и некако се глупо насмешимо. Како год, оваквим гестом позивамо на саосећање, признајемо да смо криви и некако проналазимо излаз из непријатне ситуације.

4. Учтиви осмеси

Када нам неко са ентузијазмом прича о некој сасвим небитној ствари која га ипак чини срећним, врло је тешко не узвратити осмехом иако нас се ствар нимало не тиче нити се чини занимљивом. При једном истраживању учесници су замољени да на добре вести које им неко саопштио о себи задрже озбиљно лице. И сви су тврдили да су се притом осећали јако лоше. Са друге стране, ту је и очекивање других да им одговоримо осмехом и чињеница да ће лоше мислити о нама ако то не учинимо.

5. Смејте се када вам је лоше

Повратни ефекат фацијалне експресије је занимљив трик. Навикли смо да се смејемо када се осећамо добро па ми израз лица повезујемо са емотивним стањем. Зато, када чујете лоше вести осмехните се и олакшајте себи – биће вам боље. Ипак, пазите, иако помаже вама у очима других ово може деловати непристојно и неозбиљно.

6. Због пажње и решења

Када смо нервозни наша концентрација опада а решење које нам је потребно сакривено је негде у периферији свести до које у том стању тешко стижемо. Опет је осмех тај који ће бити наш главни савезник у тешкој ситуацији. Док се смејемо осећамо се боље а тиме наша пажња и способност за креативно размишљање расту. Захваљујући осмеху, у напетим ситуацијама успећете да сагледате шуму скривену иза дрвета.

7. Осмех и привлачност

Женски осмех има магичан ефекат на мушкарце, показују студије. Једна од њих бавила се и питањем како мушкарци прилазе женама у клубовима. Женама које узврате поглед мушкарци приђу у 20% случајева. Када се жена притом и насмеје шансе да ће им мушкарац прићи скачу на 60%. У супротном случају ситуација је другачија. Чини се да жене насмејани мушкарци не привлаче превише јер више од среће на лицу мушкарца воле израз поноса или чак стидљивости. Такође, озбиљни мушкарци делују мужевније.

8. Прикријте шта стварно мислите

Уобичајено се верује како постоји велика разлика између лажног и искреног осмеха јер се у првом случају осмехују само усне а у другом и очи. Међутим, истраживања су показала да чак 80% људи може да излажира искрен осмех и када су искре у очима у питању. Јасно је, дакле, да се лажан осмех може користити како бисмо прикрили шта стварно мислимо. Али постоји још један проблем а то је правилно усклађено време. Искрен осмех се преко лица простире успорено и постепено а ту спонтаност је мало теже контролисати.

9. Осмехом до новца

Већ смо напоменули закључак економиста да насмејане особе лакше склапају послове. Једно друго истраживање установило је велику разлику у напојницама које добијају насмејане конобарице у односу на остале. Људи у послу услужних делатности, у забави или угоститељству плаћени су за то да се смеју пре свега осталог, што им је у опису радног места. Али, константан дисбаланс између искрене и лажиране емоције може бити исцрпљујући па посредно утицати и на губитак посла. Пажљиво!

10. Смех је заразан

Насмејете се непознатој особи и она вам узврати осмехом или се у аутобусу почнете смејати наглас и одједном се цео аутобус смеје. Тако се можемо запитати да ли бисмо били у стању да учинимо да се цео свет почне смејати. Ипак не – само пола света. На осмех осмехом одговара свака друга особа што и није тако лоше. На намрштено лице, на пример, нико не одговара намрштеношћу.

И наравно, смех продужава животни век и чува наше здравље. Доказано!

Tweet
Коментари

ВЕСТИ