Autor: Sanja Ilić
FOTO: The University of Central Lancashire (UCLan)
Zašto sam upisala filologiju, a ne neki drugi fakultet? Dovoljno je reći da ne umem da učim napamet, već sa razumevanjem, da volim nauke koje pružaju slobodu i širinu u znanju i obrazovanju, da sam oduvek volela jezike... I da, istina je da mi matematika i druge prirodne nauke nisu išle od ruke.
Filologija kao nauka o jezicima, ne postoji samo da bi se učio određeni jezik, već da bi se učilo o jezicima, tj. da bi se proučavali. To podrazumeva proučavanje porekla tog jezika (tzv. dijahronijsko i sinhronijsko proučavanje jezika - kako je nastao, kad je nastao, kako se kroz istoriju menjao i razvijao, iz koje je grupe jezika, koji je njegov prajezik); proučavanje sa lingivstičkog aspekta (fonetskog, fonološkog, morfološkog, sintaksičkog, semantičkog, pragmatičkog), proučavanje književnosti, kulture i civilizacije, istorije naroda čiji se jezik izučava...
Dakle, da skratim ovu priču, navešću kroz deset razloga zašto je dobro studirati neki od stranih jezika:
1. Zato što domaća umotvorina „Pričaj srpski da te ceo svet razume“, ne znači ništa, ako se nađeš u inostranstvu ili ako dođu stranci u našu zemlju, a pritom ne govore srpski.
2. Zbog putovanja - pruža ti priliku da putuješ svetom i da se lako sporazumeš sa lokalnim stanovništvom i tako izbegneš određene jezičke barijere i nesporazume.
3. Zbog razmene studenata, inostranih stipendija, inostranih praksi (stručnih i volonerskih).
4. Zbog posla - danas je u CV-u, za poslodavca, daleko bitnije da li pored ovladavanja kompjuterskih veština, znaš minimun jedan strani jezik (uglavnom engleski i još jedan pored).
5. Razvijaš kognitivne veštine – bolje pamćenje, bolje zaključivanje, kao i sprečavanje alchajmerove bolesti. Jednom rečju, bolje utiče na moždane sposobnosti.
6. Možeš gledati filmove i slušati muziku bez prevoda.
7. Možeš pomoći mlađem bratu ili sestri oko domaćeg.
8. Možeš raditi kao prevodilac u nekoj firmi.
9. Možeš predavati taj jezik - u školi, na fakultetu ili privatno.
10. Bolje upoznaješ maternji jezik. Upoređujući sa stranim, postaješ svestan svog jezika, a tako nadomešćuješ nedostatke i unapređuješ znanje maternjeg.
Možda bih mogla navesti još desetak sličnih razloga, ali ostaviću vama da otkrijete bogastvo i lepotu studiranja stranih jezika i zavirite u jedan novi svet, mimo onog koji vam je poznat.
Sanja je filozof, sanjar i večiti optimista.
***
Pročitajte i:
10 razloga zašto bih opet upisala filozofiju
10 razloga zbog kojih bih opet upisala ekonomiju
Kako se slagati sa cimerom/cimerkom?
***
Uključi se! Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za studente gde mogu da pišu i informišu se o onim temama koje smatraju važnim. Ukoliko želiš da i ti pišeš za studentsku rubriku, tvoje ideje su dobrodošle! Nije potrebno prethodno iskustvo, već samo zainteresovanost za studentska pitanja. Da biste se prijavili klikniteOVDE. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu!
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE
Odricanje od odgovornosti