15 knjiga pored kojih ćete zaboraviti i da jedete

Foto: Stop Me Before I Vote Again

1. Gabrijel Garsija Markes - „Sto godina samoće“ (Cien años de soledad)

Ovo izvanredno delo koje je kolumbijskom piscu donelo Nobelovu nagradu pripoveda o porodici Buendija, koja živi u izmišljenom selu zvanom Makondo. Fantastični događaji koje proživljavaju likovi dovode do „magičnog realizma“, svojstvenog za Garsiju Markesa, koji se meša sa okrutnošću i nasiljem sa kojim se likovi suočavaju svakodnevno.

2. Mario Vargas Ljosa – „Pantaleon i posetiteljke“ (Pantaleón y las visitadoras)

Ova knjiga peruanskog pisca govori o Pantaleonu Pantohi (Pantaleón Pantoja), vojnom kapetanu kome je poverena tajna misija: treba da osnuje mrežu prostitucije u vojsci Perua. Radi se o romanu punom satire koji osuđuje dvostruki moral institucija. U ovom slučaju, jedna je licemerna vojska koja gordo ističe svoju uzornost, a zapravo krije mračnu tajnu.

3. Štefan Cvajg – „Dvadesetčetiri časa jedne žene“ (Vierundzwanzig Stunden aus dem Leben einer Frau)

Austrijski pisac je, kao niko, uspeo da prikaže najintimnije emocije i osećanja ljudskog bića. Opis najsitnijih detalja koji u vašoj mašti oslikavaju stvarna lica, koja kao da se nalaze upravo pred vama, jednostavno je fascinantan.

EU%20GIF.gif

4. Isabel Aljende – „Kći sreće“ (Hija de la fortuna)

Ova knjiga govori o životu Elize Somers (Eliza Sommers), mlade Čileanke koja započinje jedinstvenu avanturu kada odluči da pođe za svojim ljubavnikom koji je otišao u San Francisko u potrazi za bogatstvom. Ali na ovom putešestviju u potrazi za ljubavlju, Eliza se suočava i sa ličnim putešestvijem koje je, okruženu muškarcima i prostitutkama, vodi ka potrazi za slobodom.

5. Džoan Haris – „Pet četvrtina pomorandže“ (Five quarters of the orange)

Najmlađa ćerka nasleđuje od svoje majke jedino knjigu recepata. U svom restoranu sprema samo jela po ovim starim receptima i pokušava da dešifruje natpise između rečenica. Ovo je knjiga o prošlosti koju je nekada bolje ne dirati i ostaviti je dobro sakrivenu.

6. Hulio Kortasar – „Školice“ (Rayuela)

Protagonista ove priče je Orasio Oliveira (Horacio Oliveira), njegova turbulentna ljubav sa Magom (La Maga), njegovi prijatelji iz Kluba Zmije, njegove avanture u Parizu i njegov život u Buenos Ajresu. Teme kao što su ljubav, smrt, ljubomora i umetnost centralne su u ovom delu, ali njegova velika revolucija leži u njegovoj narativnoj strukturi, zvanoj „kontraroman“. Ne postoji linearni red za čitanje knjige, čitalac ima tu moć da je čita kako želi, kao što preporučuje pisac na početku ili na tradicionalan način, čitajući poglavlja redom.

rayuela2.jpg
Foto: 19 magazine

7. Vinston Grum – „Forest Gamp“ (Forrest Gump)

Uspehu istoimenog filma prethodio je ogroman uspeh knjige koja je u isto vreme otelotvorenje mita o američkom snu i satira koja je u filmu prisutna u manjoj meri, kao i jedna ljubavna priča. Značajno je istaći da je u knjizi lik malo inteligentniji i sarkastičniji, a situacije su fantastičnije.

8. Horhe Luis Borhes – „Maštarije“ (Ficciones)

Ova zbirka priča podeljena je na dva dela: Razgranati vrtovi i Smicalice. 17 priča iz ove knjige nateraće vas da se zapitate šta je stvarno a šta je fikcija, baveći se temama kao što su ljudska priroda, ambicija i uloga pisca.

9. Gi de Mopasan – „Ljubimac“ (Bel ami)

Ovo je priča o životu jednog zavodnika i donžuana. Uprkos tome što shvatate da glavni lik nije mnogo pristojna osoba niti ima dobre principe, njegove avanture vas potpuno začaraju. Beskrupulozno se penje na društvenoj lestvici, ali to ne uspeva samo zahvaljujući svojoj pronicljivosti već u velikoj meri zbog društva u kome živi.

bel_ami_2012.jpg
Foto: Zuriest

10. Huan Rulfo – „Pedro Paramo“ (Pedro Páramo)

Ova knjiga govori o Huanu Presijadu (Juan Preciado) koji, želeći da ispuni poslednju želju svoje pokojne majke, kreće u potragu za svojim ocem, Pedrom Paramom, ka izmišljenom selu Komala. Ali na ovom putu Huan neće saznati samo štošta o svom ocu, već i o sebi samom.

11. Ernesto Sabato – „Tunel“ (El túnel)

Kako dođete u situaciju da ubijete ženu koju volite? Sabatov „Tunel“ predstavlja nam priču o ljubavi i opsesiji između Huana Pabla Kastela (Juan Pablo Castel) i Marije Iribarne (María Iribarne), u kojoj nas protagonista vodi na put kroz svoj um i pokazuje nam motivacije i opravdanja koja ga vode do toga da ubiju Mariju.

12. Federiko Garsija Lorka – „Ciganski romansero“ (Romancero gitano)

„Zeleno volim te zeleno. Zeleni vetar. Zelene grane“. Tako počinje „Romansa Mesečarka“, jedna od 18 romansi koje čine „Ciganski romansero“. U ovom lirskom delu, Garsija Lorka nas vodi na put kroz špansku pokrajinu Andaluziju i uvodi nas u cigansku kulturu, baveći se temama kao što su noć, mesec, smrt, ljubav. Međutim, glavni lik ovih romansi jeste Tuga (La Pena).

13. Dejvid Mičel – „Atlas oblaka“ (Cloud Atlas)

Ovaj Mičelov roman ne bi trebalo čitati na brzinu. Trebalo bi uživati u njemu kao što se uživa u neverovatnoj simfoniji, savršenom zvuku šest muzičkih instrumenata, šest života samo jedne duše. Svako će ovu knjigu drugačije shvatiti: ona je kao mozaik od koga potpuno različite osobe sastavljaju različite slike. Magija? Nesumnjivo. Čista magija.

14. Kamilo Hose Sela – „Pascual Duarte i njegovi zločini“ (La familia de Pascual Duarte)

Ovo je realističan i krajnje okrutan roman. Protagonista Paskual Duarte (Pascual Duarte), seljak iz španske pokrajine Ekstremadure, priča nam svoju priču iz zatvorske ćelije, gde čeka svoje pogubljenje. Siromaštvo, okrutnost posleratnog španskog društva, izdaja i nesrećna sudbina, elementi su zbog kojih protagonista poznaje samo jedan način da preživi: putem nasilja.

15. Gabrijel Garsija Markes – „Ljubav u doba kolere“ (El amor en los tiempos del cólera)

Prelepa Fermina odbila je mladalačku ljubav svog druga iz detinjstva i odabrala je da postane supruga naučnika koji je maštao o tome da narod oslobodi od kolere. Ovo je lepa, poetska i u pojedinim delovima nostalgična i zabavna ljubavna priča.


Izvor: Genial / Genial


Anđela Gašić