Tweet
Sledi nekoliko zanimljivih stvari o ženama, koje sigurno niste znali!

Prevela i priredila: Milena Đurić

FOTO: Google


1. Smatra se da je reč žene nastala od reči wyfman što na srednjoengleskom znači žena (wyf) muškarca. Na staroengleskom žene su oslovljavali sa wyf dok je reč man označavala samo ljudsko biće nevezano za pol.

2. Engleska reč girl isprva je označavala mladu osobu bilo kog pola. Tek je početkom 16. veka dobila značenje ženskog deteta.

3. Biološka oznaka ženskog pola, krug na vrhu malog krsta, jeste simbol planete Venere. Veruje se da je taj simbol zapravo prikaz ručnog ogledala rimske boginje Venere.

4. Dosta zvezda i meseca nosi žensko ime dok je Venera jedina planeta u našem solarnom sistemu koja nosi ime boginje.

5. Ženske grudi u čoveka proporcionalno su mnogo veće nego kod ostalih sisara ženskog pola. Istaknuta veličina nije potrebna za proizvodnju mleka već je rezultat seksualne selekcije.


6. Engleski jezik je obeležio stadijume u životu žene kao „maiden“, „mother“ i „crone“. Maiden označava mladu neudatu devojku, mother označava ženu koja ima dete odnosno majku, a crone ženu posle menopauze.

7. Prosečna visina žena u Americi jeste 1.62 m, a težina oko 74kg. Ove proporcije dosta variraju širom sveta zbog razlika u ishrani i prenatalnoj nezi.

8. U skoro svakoj zemlji očekivano trajanje života žena duže je nego kod muškaraca.

9. Dok je u svetu muška populacija veća od ženske (98.6 žena na 100 muškaraca), grubo je procenjeno da u Americi živi četiri miliona više žena nego muškaraca. Dok se u 85+ kategoriji nalazi dva puta više žena nego muškaraca.

10. Najčešći uzrok smrti žena jeste bolest srca od koje umire 27% žena, dok je rak na drugom mestu najčešćih bolesti i odnosi 22% žena.

11. Žene su u dva puta većoj opasnosti da oslepe ili dobiju neko oštećenje vida od muškaraca. Eksperti kažu da je ova činjenica povezana sa tim što žene u suštini duže žive i stoga češće pate od oboljenja vezanih za starost, a to su najčešće sindrom suvog oka i Fuchsova endotelna distrofija.

12. Žene takođe češće pate od depresije, oko 25% žena će patiti od depresije u nekom trenutku u životu.

13. Od svih slučajeva poremećaja u ishrani, žene zauzimaju čak 90% istih. Približno 7 miliona žena u Americi trenutno pati od neke vrste anoreksije ili bulimije.

14. Jedna od pet žena u svetu seksualno je zlostavljana pre petnaeste godine.

15. Godišnje zatrudni oko 14 miliona adolescentkinja, a 90% njih žive u zemljama u razvoju.

16. Svakodnevno umre 1.600 žena od posledica trudnoće ili komplikacija prilikom porođaja. Približno 99% ovih slučajeva dešava se kod nacija u razvoju.

17. Oko 95% svih žena u Americi udalo se barem jednom do 55. godine.

18. Od 154.7 miliona žena u Americi, približno 83 miliona žena jesu majke.

19. Mogućnost rađanja devojčice umesto dečaka povećava se što majka živi bliže ekvatoru. Uzrok rađanja određenog pola je nepoznat ali naučnici smatraju da veliki broj sunčanih dana i obilno snabdevanje hranom idu u korist rađanju devojčica.

20. Oko 5.6 miliona žena u Americi prijavile su se kao domaćice u popisu iz 2007. godine.

21. Prvi dan majki održan je 10. maja 1908. godine, a organizovala ga je Ana Džarvis u Zapadnoj Virdžiniji i Filadelfiji. Ovaj događaj je postao jako popularan pa je tako Kongres 1914. godine odredio drugu nedelju u maju kao nacionalni praznik posvećen majkama.

22. Internacionalni Dan žena održava se 8. marta svake godine. Ovaj događaj je prvi put održan 1909. godine.

23. U Americi je Kongres ustanovio čitavu nedelju posvećenu istoriji žena 1981. godine. Ovaj događaj održavao se tokom druge nedelje marta, a kasnije je proširen i na ceo mesec odlukom Kongresa 1987. godine. Sada mart predstavlja nacionalni mesec posvećen istoriji žena.

24. Prema centralnom popisu biroa 2007. godine, trećina amerikanki starosti od 25 do 29 godina poseduje bečelor diplomu, master ili doktorat.

25. Žene u Americi rade u sistemu edukacije, zdravstva i socijalne pomoći nego u bilo kom drugom polju. Ove tri oblasti zapošljavaju trećinu radno sposobnih žena.

26. Žene koje čine radnu snagu u Americi trenutno zarade preko 77 centi za svaki dolar koji zaradi muškarac.

27. Oko 14% žena danas jesu aktivni članovi američke armije. Godine 1950. žene su činile manje od 2% vojske u Americi.

28. Prva žena koja se kandidovala za predsednika Amerike bila je Viktorija Vudhal 1872. godine pod pokroviteljstvom Nacionalnog udruženja za pravo glasa žena. Prema ustavnom amandmanu žene čitavih 50 godina nisu imale pravo glasa, ali nijedan zakon nije zabranjivao ženama da se kandiduju za poziciju generalnog direktora.

29. Prva žena guverner u Americi bila je Neli Tejlo Ros, guverner Vajominga izabrana 1924. godine. Vajoming je i prva američka država koja je ženama dala pravo glasa 1869. godine.

30. Prva zemlja koja je dala pravo glasa ženama jeste Novi Zeland 1893. godine.

31. Prva žena koja je u modernim vremenima vladala državom jeste Sirimavo Bandaranaike koja je izabrana za premijera Šri Lanke 1960. godine, a ponovo je postala premijer 1970. godine.

32. Žene trenutno čine 17% mesta u američkom Kongresu i Senatu, kao i 18% pozicija guvernera.

33. Prema drevnoj Sumerskoj legendi, svet je stvorila žena, boginja Tiamat. Ovo nije jedinstveni slučaj ženskog tvorca univerzuma jer se i kod australijskih Aboridžina mit o stvaranju sveta odnosi na ženu tvorca života.

34. Najstarija žena fizičar bila je Merit Ptah, doktorka u drevnom Egiptu koja je živela 2700-tih godina p.n.e. Mnogi istoričari veruju da je ovo prva žena čije je ime zapisano u istoriji svih nauka.

35. Rod osobe biološki je određen polnim hromozomima. Žene imaju dva X hromozoma, dok muškarci imaju jedan X i jedan Y hromozom.

36. Prva priča na svetu Priča o Gendžiju, objavljena je u Japanu oko 1000-te godine posle Hrista, a napisala ju je autorka Murasaki Šikibu.

IZVOR: Facts random history


Tweet
Komentari

VESTI