Tweet
Ovih dana, internet je prepun video klipova sa mačkama, loših sinhronizacija i urnebesno duhovitih klipova. Sve je to super. Ali, verovali ili ne, ima i korisnih stvari. Tu leži prava prilika za pametnog preduzetnika.

FOTO: Thought Industries

Preveo: Aleksandar Radovanović

Pre nekoliko meseci smo pisali o prednostima onlajn studiranja, gde smo naveli koji univerziteti širom sveta uveliko pružaju metodu onlajn učenja, kao i prednosti koje pruža takav vid studiranja. Sada vam predstavljamo blog Džefa Goinsa (Jeff Goins) u kome je naveo najvažnije razloge za onlajn obrazovanje putem raznoraznih kurseva.

Džef započinje priču o tome kako nije znao mnogo toga o obrazovanju kada je rešio da započne sopstveni onlajn kurs. Znao je samo da želi da pruži kvalitetno iskustvo učenja čitaocima, koje bi išlo šire od dometa njegovog bloga.

„Potom sam čuo izjavu preduzetnika Ramita Setija (Ramit Sethi) da, pre nego što naplatiš izvesnu sumu za informacioni proizvod, moraš da budeš spreman da isto toliko i sam potrošiš. Drugim rečima, izjavio je: Nemoj da naplaćuješ 2000 dolara za kurs, dok ne potrošiš 2000 dolara i vidiš kako proizvod od 2000 dolara izgleda“ - navodi Goins. Prihvatio je njegov savet. Počeo je da se prijavljuje na onlajn kurseve, uz pomoć kojih je naučio dosta stvari.

Kako Goins navodi, obrazovanje na internetu se promenilo, uglavnom na bolje. „To nije kao iskustvo koje sam stekao na koledžu, kada je jedan moj profesor diktirao duge i komplikovane veb adrese. Razlikuje se i od onih vanrednih kurseva stranih jezika koje ste možda pohađali u srednjoj školi, kako biste izbegli činjenicu da niko u vašem malom gradu nije predavao latinski. Takav je, bar, bio slučaj sa mojim zemljoradničkim gradićem od 1100 stanovnika“ - priseća se.

Stvari su se u velikoj meri promenile. Danas se onlajn kurs može porediti sa iskustvom učenja iz stvarnog života, a ponekad, može biti i bolji.

Onlajn obrazovanje posredstvom onlajn kurseva

Danas imamo internet. Na mreži je sve više ozbiljnih prilika za onlajn obrazovanje koji bukvalno menjaju živote ljudi. Pred vama je pet razloga zbog kojih bi trebalo da onlajn obrazovanje ozbiljnije shvatite.

FOTO: Pixabay

1. Onlajn kursevi su jeftiniji

Za manje novca možete dobiti iskustvo učenja poput onog sa fakulteta, dok predavanja drže stručnjaci iz određene branše. Sve to pod uslovom da pravilno odaberete kurs, o čemu će biti reči kasnije.

2. Onlajn kursevi su usredsređeni na postizanje rezultata

S obzirom na to da dajete novac nekome koga nikad niste sreli, onlajn predavačima je u interesu da vam pomognu da dostignete rezultate koje želite, a ne samo da predaju suvu teoriju. Ipak je njihov ugled u pitanju.

3. Tehnologija čini iskustvo učenja putem onlajn kursa uzbudljivijim

Umesto nekoliko četrdesetpetominutnih predavanja nedeljno, sada ćete imati radne listove, forume za raspravu i interaktivne prezentacije pri ruci.

4. Učionice su prijatnije

Možete da pohađate nastavu u svojoj sobi, kad god poželite.

5. Možete da zadržite materijal sa kursa

Nasuprot tradicionalnom obrazovanju, gde zadržavate samo preskupi udžbenik i svesku ispunjenu nečitkih žvrljotina, mnogi onlajn kursevi dozvoljavaju da sačuvate dobar deo materijala sa kursa (uključujući i lekcije).

FOTO: Bridge TEFL

Ako do sad niste razmatrali da se upišete na onlajn kurs, trebalo bi. Važno je da se ne upisujete na bilo koji kurs koji naiđe. Postoji mnogo prevaranata (koji su verovatno i pravili one video klipove sa mačkama).

Na šta treba da obratite pažnju kada tražite onlajn kurs?

- Posedovanje čvrstih akreditiva. Da li je predavač stručan kao što tvrdi? Drugim rečima, ako pohađate kurs o tome kako da izdate knjigu, da li je predavač autor knjiga koje se izdaju? Da li je to bar neko ko ima stvarno iskustvo iz te oblasti? Ako su neophodni određeni sertifikati ili licence za ono što želite da naučite, uverite se u to da ih i predavač poseduje.

- Iskrena iskustva drugih polaznika. Šta nekadašnji polaznici misle o kursu? Nemojte čitati samo ono što je na početnoj strani veb stranice. Pronađite ljude koji su prošli kurs i koji će vam dati svoje iskreno mišljenje.

- Pravi pristup nastavniku. Ovo zavisi od vas, ali preporučujem da upišete kurs koji vam daje izvesnu mogućnost „živog“ pristupa učitelju ili prezenteru. To može da znači video pozive uživo, konferencijske razgovore, zajedno sa drugim polaznicima ili pristup ličnom imejlu kada se „zaglavite“. Sve to zavisi od nastavnika i sadržaja, ali ključno je imati nekog da vas vodi.

- Prilike za diskusiju. Jedna od najboljih stvari u vezi sa onlajn kursom je prilika da se povežete sa drugim polaznicima koji prolaze kroz isto što i vi (ovo je najbolji deo bilo kog obrazovnog iskustva). Da li kurs ima forum ili grupu na Fejsbuku, mesto gde biste mogli da postavite pitanja i dobijete pomoć od vaših kolega?

- Dobra politika povraćaja novca. Trebalo bi da postoji izvestan vremenski period tokom kojeg možete da odustanete od kursa, ako to nije ono čemu ste se nadali. Trideset do šezdeset dana garancije sa povraćajem punog iznosa novca je uobičajeno. Ne bi trebalo da se prijavljujete na kurs koji ne nudi sličnu mogućnost.

Primitićete da nisam naveo cenu kao kriterijum i za to postoji razlog. Ne postoji standard koliko bi onlajn kurs trebalo da košta. Zavisi od oblasti i toga koliko cenite informaciju. Imajte na umu da će onlajn kurs uglavnom biti jeftiniji od onog kome fizički prisustvujete.


Autor ovog teksta, Džef Goins, je preduzetnik i autor četiri knjige, među kojima je i „Umetnost posla“ (The Art of Work), bestseler u SAD-u.

IZVOR: Entrepreneur

Aleksandar je fudbalski menadžer u penziji, koji povremeno volontira kao stručni konsultant u obližnjoj kladionici.

***

Pročitajte i:

Koje su prednosti onlajn studiranja?
Diploma ne garantuje posao
Šta najviše muči srpske studente?

***

Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari

VESTI