Tweet

Превела: Ивана Јовановић

ФОТО: Google


1. Дежа ви (Дéјà ву)
Дежа ви је осећај да смо неку нову ситуацију већ доживели или искусили раније– осећамо да се неки догађај већ одиграо или да се понавља. Дежа ви искуство је обично праћено јаким осећајем блискости, сабласности и необичности. Претходно искуство се обично доводи у везу са сновима, али понекад је осећај да се нешто заиста догодило веома јак.

2. Дежа веку (Дéјà вéцу)
Дежа веку је оно што већина људи доживљава када мисли да доживљава дежа ви. Дежа ви је осећај да смо нешто већ видели, док је дежа веку осећај да смо доживели неки догађај са свим његовим детаљима –препознајемо чак и мирисе и звукове. Обично осећамо и да знамо шта ће се следеће догодити.

3. Дежа визите (Дéјà виситé)
Дежа визите је мање познато искуство и укључује необјашњиво познавање неког новог места. На пример, могуће је да познајемо неки нови град или предео иако никада нисмо били ту и иако смо свесни да је немогуће да такво знање поседујемо. Дежа визите се односи на просторне и географске односе, док се дежа веку односи на временске појаве. Натанијел Хоторн је писао о оваквом искуству у својој књиизи „Наш стари дом“ (Оур Олд Хоме), у којој говори о посети руинираног замка у коме је потпуно познавао распоред. Касније је успео да ово искуство повеже са једном песмом Александра Поупа, коју је прочитао пре много година, будући да је у песми замак детаљно описан.


4. Дежа сенти (Дéјà сенти)
Дежа сенти је осећај да смо нешто већ осетили. То је искључиво ментални феномен и ретко нам остаје у сећању. Према речима једне особе која га је искусила: „Иста ствар ми заокупљује пажњу као и раније, и позната ми је заиста, само што је неко време била заборављена, а сада је уз задовољство повраћена – као да се баш за њом трагало. Присећање је увек подстакнуто гласом друге особе, мојим сопственим вербализованим мислима или ониме што читам и ментално вербализујем. Мислим да у том абнормалном стању обично вербализујем фразе или једноставна препознавања као А да, схватам, Наравно, сећам се итд, али минут – два касније не могу да се сетим ни речи ни вербализоване мисли која је подстакла присећање. Једино схватам да у великој мери личе на нешто што је раније доживљено у сличним абнормалним условима."

5. Жаме ву (Јамаис ву)
Жаме ву (никад виђено) описује познату ситуацију коју не препознајемо. Углавном се сматра да је овај феномен супротан феномену дежа ви и да подразумева осећај сабласности. Посматрач не препознаје ситуацију иако је свестан да је у таквој ситуацији био и раније. Ово се углавном објашњава као и ситуације у којима не можемо моментално да препознамо неку особу, реч или место који су нам већ познати. Крис Моулин са Универзитета у Лидсу је замолио 92 волонтера да напишу реч врата 30 пута за 60 секунди. Према његовом извештају, 68% испитаника је показало симптоме феномена жаме ву, као што је сумња да је реч врата уопште права реч. Ово га је навело да помисли да је жаме ву у ствари симптом посусталости (умора) мозга.

6. Преск ву (Пресqуе ву)
Овај феномен је веома сличан осећају приликом доживљавања феномена на врх језика. Осећамо да ћемо доживети откровење иако до откровења ретко кад дође. Термин преск ву значи замало виђен. Осећај феномена преск ву може бити веома дезоријетишући и збуњујући.

ИЗВОР: Psychtronics

Tweet
Коментари

ВЕСТИ