Просечан радник пошаље око 10.000 е-маил порука годишње. Међутим, ако тим комуникацијским алатом не рукујемо правилно, може угрозити наше и здравље наших колега, каже психолог Ема Расел из британске пословне школе Кингстон.

Приредила: Андријана Савић
ФОТО: Economy
Како бисте боље користили е-маил, психолози су направили попис најчешћих погрешака у размени е-поште које, ако их не искоренимо на време, могу узроковати нервозу, стрес и растројеност, али и криве везе између пошиљаоца и примаоца е-маила.
На попису иритирајућих погрешака, које су психолози назвали "седам смртних е-маил грехова", бесконачно су пинг-понг дописивање, слање и проверавање пословних е-маилова изван радног времена, проверавање инбоxа и одговарање на е-маилове када сте у друштву или на састанку, тражење потврде о пријему за сваки послати е-маил, програмирани аутоматски одговор, брзинско одговарање на е-маилове, али и њихово игнорисање.
Јако грешите ако, након што примите групну поруку, кликнете на одговори свима. Било да је реч о одговору на питање које је послано читавом тиму или о шали, групне пинг-понг поруке које затрпавају инбоx један су од највећих узрочника стреса на послу, показала је студија.
Проверавате ли inbox и одговарате на поруке када сте у друштву колега, то није ништа мање некултурно од прегласног причања мобилним телефоном. Ништа боље није нити проверавање е-маилова ван радног времена јер, иако се може чинити као преданост послу, често упућује на то да се не можете искључити нити успоставити равнотежу између приватног и пословног живота.
Тај е-маил грех је штетан и за сараднике и колеге јер осећају велики притисак да морају стално бити доступни како би одговорили на вашу електронску пошту.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://статиц.гуим.цо.ук/сyс-имагес/Гуардиан/Абоут/Генерал/2012/4/1/1333289341691/Емаил-он-цомпутер-008.јпг" />
ФОТО: TheGuardian
Како правилно одговорити на маил
Инстант-одговарањем на е-маил можете оставити утисак добро информисане особе, али и збунити пошиљаоца. Промишљен и добро срочен одговор бољи је од брзинског, којим дајете тражене информације, али погрешним тоном.
Ако од примаоца е-маила сваки пут тражите слање потврде о пријему, то је врло стресно јер је притом под притиском да одмах мора кренути у акцију.
Радници опседнути е-маиловима нису свесни да је то узрок њихове растресености и да штете свом и менталном здрављу колега, пише у извештају британског удружења психолога.
7 највећих е-маил грехова
1. Пинг-понг - непрестана размена е-маилова по принципу "ја теби, ти мени"
2. "Мејловање" ван радног времена
3. Слање е-маила док сте у нечијем друштву
4. Потпуно игнорисање е-маилова
5. Тражење потврда о пријему и читању е-маила
6. Одговарање чим видите обавештење о емаилу
7. Аутоматски одговори и правила
Андријана својим писањем жели да укаже на опасност од кратковидости и мисаоног далтонизма и подсети да срећу чине мале ствари и велики људи.
ИЗВОР: Economy