FOTO: Sukharenko
Preveo: Miroslav Kiš
Među mladim osobama, SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo se smatraju rajem za sticanje obrazovanja, ali činjenica je da obrazovanje u obe zemlje košta mnogo i većina mladih osoba to sebi ne može da priušti. U obe zemlje postoji bezbroj mogućnosti stipendiranja, ali je ipak i konkurencija prilično velika. Zato vam predstavljamo sedam zemalja sa najpovoljnijim ponudama za nastavak školovanja i dalje usavršavanje.
FINSKA
FOTO: Youth Time
Severno-evropska zemlja ne naplaćuje školarinu i nudi veliki broj univerzitetskih programa na kojima se predaje na engleskom jeziku. Zanimljivo je da finska vlada podseća one koji će tamo studirati da će pokriti sve troškove studiranja, ali ne i „kafu tokom odmora“.
FRANCUSKA
FOTO: Youth Time
U Francuskoj postoji najmanje 76 stipendija za studije na engleskom jeziku i većinu stipendija nude privatni univerziteti koji su veoma skupi. Uprkos ovome zanimljiva je činjenica da je svaka treća stipendija za doktorske studije dodeljena stranom studentu. Državni univerziteti traže od studenata da plate samo mali iznos od 200$ koji se odnosi na troškove upisa i slično.
NEMAČKA
FOTO: Youth Time
Visoko obrazovanje u Nemačkoj se odvija na internacionalnim državnim fakultetima koji su dobro kotirani na listi svetskih univerziteta. Neki od ovih univerziteta dobijaju posebnu finansijsku podršku od vlade, jer se oni smatraju odličnim institucijama. Za internacionalne studente to je i dalje od prvih izbora, jer su svi ovi stipendirani programi na engleskom jeziku.
NORVEŠKA
FOTO: Youth Time
Univerziteti u Norveškoj ne naplaćuju školarinu za internacionalne studente. Visoko obrazovanje u Norveškoj je slično Sjedinjenim Američkim Državama (male učionice i profesori koji su pristupačni). Mnogi norveški univerziteti nude programe na engleskom jeziku, ali čisto za informaciju, ne nadajte se da ćete sačuvati novac tamo, jer je Norveška jedna od najskupljih zemalja za život.
ŠVEDSKA
FOTO: Youth Time
Ovo je druga skandinavska zemlja koja je stavljena na listu kao jedna od najbogatijih zemalja sveta i imajući ovu reputaciju, odlučili su da osnuju veliki broj stipendijskih programa za strane studente. Više od 300 programa na 35 Univerziteta se nudi na engleskom jeziku.
BRAZIL
FOTO: Youth Time
Mnogi studijski programi u Brazilu su na engleskom jeziku i na državnim univerzitetima cena studija je niska. Magazin Time Higher Education je stavio Brazil na listu 400 univerziteta koji su najbolji za razmenu studenata.
SLOVENIJA
FOTO: Youth Time
Čak do 150 programa na engleskom jeziku su u Sloveniji i internacionalni studenti moraju da plate samo mali iznos za upis. Slovenska granica sa Italijom i Hrvatskom čini zemlju veoma popularnom zemljom za posetiti.
Ovo nije konačna lista, što ne znači da ne postoje druge zemlje koje nude programe stipendiranja. U stvari, ima ih mnogo, ali ovo je samo kratka lista koja služi za podsticanje volje i motivacije.
IZVOR: Youth Time
Miroslav je večiti avanturista, pozitivan mladić koji voli da putuje i upoznaje nove gradove i ljude i kasnije ih nosi u srcu sa sobom.
***
Pročitajte i:
Kako dobro prezentovati studiju slučaja?
Naučite kako da pripremite studiju slučaja
Život u studentskom domu iz perspektive studenata
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected] sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE