Autor: Marija Jovanović
FOTO: Mediasphere
Svakim danom svedoci smo sve većeg napretka nauke i njegovog ogromnog uticaja na naše živote. Već mališani u vrtiću znaju da se aktivno služe računarima. Danas se najnormalnije u mnogim školama koriste elektronske sveske. To je revolucija u obrazovanju i mogućnosti koje ona donosi su ogromne. Ovo je samo jedna od novina i zanimljivosti koje je kompjuterizacija donela, a možda i jedan od brojnih razloga zašto je sve veća zainteresovanost omladine za programiranjem.
Zahvaljujući internetu danas je učenje dostupno svuda i svakome. Moguće je pronaci online tutorijale i knjige, a kvalitet je podjednako dobar kao i tradicionalno učenje.
Ukoliko želite da postanete programmer prvo pitanje koje biste trebali postaviti sebi je: Koja oblast programiranja je prava stvar za mene?' Da li ste osoba koja voli, umetnost, dizajn, boje ili možda više volite da rešavate neke logičke probleme?
U slučaju da ste kreativna osoba i umetnička duša, za vas je web dizajn prava stvar. Sa druge strane, ukoliko preferirate rešavanje logičkih problema, za vas bi bilo jako interesantno da krenete da učite neki od objektno orijentisanih programskih jezika. Meni je konkretno Java favorit, a vi možete sami istraživati, posetiti IT forume, raspitati se, razmisliti, a zatim krenuti sa učenjem onoga što vas najviše privlači.
Pretpostavimo da ste odlučili šta ćete nešto konkretno učiti, sledi sledeći korak je: Kako i odakle početi?
Vreme je jedan od odlučujućih faktora. Da li ste srednjoskolac, mlađi učenik ili ste neko ko ima zanimanje i karijeru iza sebe, ali je upao u kolotečinu i šablon iz kog želi da izadje. Takođe, možda samo želite da naučite nešto novo i osvežite svakodnevicu. U svakom slučaju, mogućnosti za učenje su ogromne.
Ukoliko ste srednjoškolac, pred vama je jedno od najbitnijih pitanja u životu: Kojim putem krenuti, koji fakultet upisati? Na internetu možete potražiti popularne IT forume, na društvenim mrežama IT grupe i povezati se lako sa budućim kolegama, razmeniti iskustva i pitati za savet. Takođe, u određenom periodu godine, fakulteti organizuju prezentacije za buduće studente, informišući ih o detaljima školovanja, predmetima, načinima polaganja ispita i slično.
To je odlična stvar, jer studenti mogu lično posetiti više fakulteta, stupiti u kontakt sa profesorima, asistentima, kolegama i pitati o svim svojim nedoumicama. Nakon svega možete natenane sumirati utiske i doneti odluku. To je u slučaju da ste mlad učenik koji je tek na početku karijere.
Međutim, šta ako ste vi završili davno svoje studije i upali u rutinu iz koje želite da što pre izađete? Ne brinite, nikad nije kasno i svako uči dok je živ.Pred vama je, takođe, pregršt mogućnosti.
Naravno, da biste postali profesionalac, potrebne su godine, ali za izradu manje Web stranice, ili obične desktop aplikacije, trebaće vam manje vremena.
Pred vama su 2 izbora:
FOTO: Kurir
Možete ići na tradicionalne časove i kurseve. U mnogim gradovima Srbije postoje privatne škole koje nude kurseve programiranja tokom cele godine. Tamo možete pohađati kurs za koji se opredelite i na kraju polagati ispit i dobiti sertifikat za određeni nivo znanja.
Ipak, mnogi ljudi žive brzo i nemaju vremena za privatne škole i časove. Za njih postoji online vid učenja. Brojne naše, a i strane škole i fakulteti, nude ovaj vid nastave. Na vama je samo da odaberete šta želite da učite i da iz svoje fotelje i topline svoga doma pratite nastavu kad god da vam odgovara. I ovaj vid nastave nudi polaganje ispita na kraju kao i dobijanje sertifikata iz određene oblasti. Polaznici imaju kontakte od profesora i ostalih polaznika, pa mogu zajedno rešavati zadatke i probleme.
Marija je veliki sanjar, zaljubljenik u muziku i balet.
Pročitajte i:
Znanje je neograničeni resurs
Radno iskustvo van struke?Moguće. Evo kako...
Zašto je važna praksa tokom studiranja?
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE