Tweet

Уколико сте помно пратили телевизијске квизове у Србији, није могао да вам промакне квиз такмичар по имену Ацо Брајковић. Овај тридесетједногодишњак учествовао је у скоро свим телевизијским квизовима у Србији. Остварио је веома запажене резултате, а једно време био је и омиљена помоћ пријатеља у веома популарном квизу Желите ли да поостанете милионер. Дипломирани је правник по занимању, тренутно похађа Правосуду академију за будуће судије и тужиоце и један је од уредника удружења Викимедија. Поред тога, Ацо Брајковић ће ове године представљати нашу земљу на Светском квиз првенству, највећој манифестацији знања на свету.
Ово су само неки од разлога због којих сам желела да поразговарам са њим. Можда ћете из његових одговора на моја питања схватити да увек можете да пронађете бар мало времена за улагање у оно што никада неће пропасти – у знање.

Када се одржава Светско квиз првенство на ком ћете ове године представљати Србију?

Светско квиз првенство је највећа глобална манифестација знања која се од 2004. године, под покровитељством Међународне квиз асоцијације, одржава у многим државама света, између осталог и у Србији, и то сваке прве суботе у јуну. На њему се решава један свеобухватан тест који се састоји од 240 питања из свих сфера људског знања. Питања су груписана у осам целина и преведена су на језике држава које учествују у такмичењу.

Који сте по реду на светској ранг-листи?

На последњем одржаном Светском квиз првенству освојио сам највише бодова на нивоу Србије и најбоље сам се пласирао на међународној ранг-листи, где сам у категорији до 30 година старости заузео осмо место у свету. Иначе, резултати теста се електронским путем прослеђују у седиште Међународне квиз асоцијације у Лондону, а онда се формира јединствена међунардна ранг-листа свих квиз такмичара у свету.

Како се стиже до Светског квиз првенства?

Сваке године се на нивоу Србије одржава и национално квиз првенство на којем учествују најуспешнији квиз такмичари код нас, они тако стичу пропусницу за учешће и на Светском квиз првенству. На последњем Квиз првенству Србије у конкуренцији од 40 такмичара освојио сам прво место, тако да сам у истој години објединио титулу националног квиз шампиона и титулу најуспешнијег квиз такмичара из Србије у свету.

Које су тежине питања у квизовима? Можете ли да издвојите нека најзанимљивија питања?

Од 210 максималних тачних одговора који улазе у коначан скор на Светском квиз првенству, ја сам имао 124 тачна одговора, што говори да су квиз питања на Светском квиз првенству неупоредиво тежа од питања која свакодневно пратимо преко телевизијских екрана у домаћим квизовима, јер су захтевнија и изискују поседовање натпросечног нивоа опште културе. Поред завидног нивоа опште културе, она захтевају и изванредну информисаност, односно константно праћење актуелних догађаја и дешавања. Тако су се, рецимо, на последњем одржаном Светском квиз првенству нашла и следећа питања: Која земља је прескочила 30. децембар 2011. године, те су њени становници, прелазећи Међународну датумску линију, из 29. децембра закорачили директно у 31. децембар? (Самоа), или Који је Мексиканац у марту 2010. године, од стране магазине Форбс, проглашен за најбогатијег човека на свету? (Карлос Слим). С друге стране, нађе се на тесту увек и неко питање везано за поднебље Србије. Све у свему, питања су равномерно конципирана и бирана тако да не фаворизију ниједну нацију.

Како се припремате за квиз?

Генерално, припрема за квиз не постоји, јер се знање стечено током школовања временом акумулира. Трудим се да у времену у ком се на глобалном нивоу информације брзо смењују будем у току, гледам телевизију, читам дневну штампу, листам еницклопедије, сурфујем по Википедији. Иначе, један сам од оснивача удружења Викимедија, које се бави промовисањем интернет енциклопедије Википедија на српском језику, па сам решио да знање и информације које поседујем ставим у службу те највеће ризнице знања на интернету.

Када сте први пут учествовали у неком квизу и у којим сте све квизовима учествовали до сада?

Први квиз наступ сам имао у квизу Пикадо. То је било 2003. године на телевизији Политика, а после тога су се ређали квизови: Сам против свих, Најслабија карика, Високи напон, Питања за шампиона, Народ против, Велики изазов, а једно време био сам и омиљена телефонска помоћ пријатеља у квизу Желите ли да постанете милионер. Најзахтевнији квиз био је Велики изазов, мој последњи и уједно најуспешнији телевизијски квиз наступ. Иначе, сваки квиз са собом носи чар неизвесности и ви некада не можете ни да наслутите шта могу да вас питају. Једноставно, све долази у обзир, од географије и историје, преко медицине и хемије, до кулинарства, спорта, музике и филма, као и небројано других области и сфера интересовања.

Како изгледа ваш дан? Колико имате времена да се бавите собом?

У последње време, због обавеза на послу, све мање и мање имам времена да се посветим квизовима као свом хобију. По струци сам дипломирани правник и тренутно похађам обуку на Правосудној академији за будуће судије и тужиоце.

Колико вам је значио новац који сте зарадили од учешћа у квизовима?

Осим добре забаве и високог адреналина који сваки квиз са собом носи, као и такмичарског духа и жеље за надметањем у знању, и финансијски моменат свакако је битан, али не и пресудан. Новац сам добрим делом улагао у знање и у куповину разних тематских еницклопедија, јер иако живимо у времену у којем се знање мало или недовљно цени и вреднује, улагање у њега је највеће инвестиција која ни у кризним временима не може пропасти, јер то је нешто што носите са собом. Циљ ми је да новац зарадјен од квизова уштедим и купим стан, јер још увек живим као подстанар.

Може ли се у Србији живети од такмичења у квизовима?

Квиз може бити уносан хоби, али живети искључиво од квизова је немогуће. Квизови су спорадични и неизвесни, данас их има све мање, а и учешће у њима вам не гарантује да ћете сигурно освојити новац. Поред завидног знања, битан је и фактор среће.

Да ли боље зарађујете као правник или као квиз такмичар?

Нажалост, морам признати да сам више новца зарадио у квизовима него у претходних шест година свог скромног правничког радничког стажа, што је за мене као неког коме је право примарна професија разочаравајуће, али и за државу у којој живим и њен систем. Можда је то и последица целокупног пада друштвених вредности на свим пољима и чињенице да знање није довољно на цени, већ представља баналност, док је медиокритетизам постао мерило за све.

Шта се губи, а шта добија такмичењем у квизовима?

Такмичењем у квизовима се ништа не губи, може само да се добије. Учествујући у квизовима, стекао сам и много пријатеља, упознао сам људе различитих професија и старосне доби, са којима ме повезује иста љубав према знању. Квизови нас враћају у детињство, јер квиз је игра кроз коју се учи и они вам просто не дају да одрастете и чине вас вечито младим и знатижељним.

Имате ли поруку за људе који који не стижу да се усавршавају и раде на себи?

Порука је да уз своју основну професију пронађу времена и за друга интересовања, знања и вештине, а да не постану робови својих професија, да бар једном недељно нађу времена да оду у биоскоп и погледају неки добар филм или оду у позориште да одгледају неку занимљиву представу. Треба да се снадбевају правим и квалитетним информацијама, јер ниједно знање није непотребно, као и да пораде мало на својој општој култури, јер је ниво опште културе просечног становника Србије запањујуће низак, а данас се нигде не можете запослити без теста провере опште културе.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE

Tweet
Коментари

ВЕСТИ