
Internet korisnici su različisti. Veoma. Imaju drugačije stavove i razmišljanja o onome što nas okružuje i što nam se dešava. Ipak, pitanje i mogućnost ugrožavanja slobode protoka informacija Internetom ih je ujedinila. Neverica, kritikovanje i neprihvatanje ACTA sporazuma je ono što je trenutno zajedničko većini njih.
Šta je ACTA sporazum? Kada bi vam isti pojašnjavali ljudi koji su njegove pristalice rekli bi da je u pitanju sporazum koji čuva intelektualnu svojinu i staje na put pirateriji! Ovo obrazloženje zvuči opravdano za usvajanje ACTA sporazuma. ALI...da, ima ALI!
U slobodnom prevodu to bi značilo da je svaki Vaš POST na Facebook-u, koji je propraćen nekim muzičkom spotom sa You-tuba, kontrolisan, zabranjen, nelegalan, nezakonski...Za to Vaše „delo“ ili „zlodelo“ možete biti kažnjeni, novčano ili čak zatvorskom kaznom! Zvuči neverovatno!
Fakti su sledeći: u mesecu januaru ACTA sporazum je potpisalo 20 zemalja članica EU, SAD, Kanada, Autralija, Japan i Novi Zeland. Zemlje potpisnice se obavezuju da, nakon ratifikacije istog, počnu sa primenom kažnjavanja korisnika Interneta pod izgovorom zaštite autorskih prava.
U Evropi i šire se stvorio snažan otpor prema sporazumu uz obrazloženje da se njime krše osnovna ljudska prava kao što su: prava na privatnost, slobodu izražavanja, pravo na lečenje i pravo na pravično odlučivanje te da se navodnom zaštitom autorskih prava zapravo krše onsovna ljudska prava !
U čitavu priču ACTA sporazuma se uključila i Evropska komisija koja je sporazum uputila Evropskom sudu na razmatranje. Rumunija i Austrija su privremeno odustale od ratifikacije sporazuma dok se ne čuje stav i odluka Evropskog suda, a dok sud ne odluči, na desetine evropskih gradova (Berlin, Minhen, Maribor, Sofija, Zagreb, Ljubljana...) protestvuje i upućuje javnu osudu na račun sporazuma.
Šta je Srbija odlučila?
Postoji jaz između stavova srpskih zvaničnika i srpske javnosti. Naime, Radivoje Mitrović, državni sekretar u Ministarstvu nauke, smatra da je potpisivanje sporazuma „uslov za ozbiljnu ekonomiju“. S druge strane, građani Srbije se danas, 25 februra 2012. godine. okupljaju u Beogradu na Trgu republike u 14h i u Novom sadu na Trgu slobode u 15h.
Beograd i Novi sad se pridružuju „protestnoj koloni“ sa nadom da će ACTA sporazum biti stavljen Ad acta!
Klikom OVDE ćete najbolje razumeti ACTA sporazum! Požurite, postoji mogućnost da taj „klik“ uskoro bude sankcionisan!