Хисториа магистра витае ест.
Autor: Marija Vilimonović
”Историја света је напредовање свести о слободи.” Хегел
Мудри старији људи често могу да буду извор веома занимљивих информација, а некада и добрих идеја. Сакупљајући извесне историјске информације од седамдесетогодишње комшинице сам добила предлог да посетим организацију под називом Савез потомака ратника Србије 1912-1920.године, чији је она члан. Тако сам доспела у канцеларију Централног дома Војске Србије, где ме је дочекала љубазна секретарица овог удружења, Милена Харамбашић, али сам ту затекла и доста веселих лица пензионера који су били све само не досадна гунђала. Наравно, добила сам жељене информације, али и открила још много других ствари које ћу сада поделити са вама.
Савез потомака ратника Србије 1912-1920. године је друштвена, патриотска и нестраначка организација, која чува и развија традиције наше прошлости и даје свој допринос у савременим условима. Они настављају традицију Народне одбране, основане 1908. године, после анексије Босне и Херцеговине од стране Аустро-Угарске. После Другог Светског рата, настављен је рад ове организације под називом Савез удружења ратника ослободиачких ратова 1912-1920. године и потомака, да би после смрти учесника ослободилачких ратова, мобилисаних 1912. године и демобилисаних 1920. године, настављен рад ове организације под називом Савез потомака ратника Србије 1912-1920.године. Данас ово удружење чини око 800 подружница у 135 општинских градских организација са седиштем у Централном дому Војске Србије у Београду.
Постоји много интересантних података о овом историјском периоду, а путем поменутог Савеза мозете доћи у контакт са директним учесницима у рату или потомцима истих са којима разговори могу бити веома дирљиви. Сећам се сусрета са једним генералом у пензији који, док ми је говорио о једној ратној причи, коју је сам доживео, и тада је дрхтао и мучио се као да га гуши та “прашина” коју је преда мном “скидао” са својих успомена.
<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с6.постимг.орг/3у41х21xт/1_Вера.јпг" />
Облици рада и деловања Савеза потомака ратника Србије 1912-1920. године су: трибине, округли столови, научни скупови, саветовања, семинари, промоције књига, вечери родољубиве поезије, предавања, комеморације, посете и обиласци значајних историјских места и објеката у земљи и иностранству и друго. Последњу наведену ставку бих посебно нагласила, јер сам много лепих ствари слушала од људи који су одлучили да путују са овим Савезом. Током ових путовања, осим сакупљања историјских информација, посете нашим амбасадама у иностранству, обиласком гробова ратних хероја, људи се генерално одлично забаве, стекну нова пријатељства, а роде се и понеке љубави.
Седамдесетогодишња Вера Đорђевић је у пензији, али не воли себе да зове пензионером, јер и даље користи прилику да се бави разним стварима у животу, путовала је много са овом организацијом. Она је била диван саговорник. Препричавала ми је дивне тренутке проведене у испијању најбољег еспреса у Италији, незаборавних шетњи по Паризу, заљубљених погледа и чаробних плажа у Тунису, сиртакију који је научила да игра у Грчкој и још много ствари и успомена. На тим путовањима обавезне су и српске вечери где се презентују наша традиција и култура. Ипак, поред свих знаменитости које је видела, госпођа Вера издваја највише сјајне, како она воли да истакне, креативне и интелигентне људе које је преко овог Савеза упознала. Тако је она у разговору са мном поручила да пишем о овоме и позивам младе да се активирају, путују, истражују, али само не да седе кући и не излазе под изговором да су у депресији. Хтела сам да наставим озбиљно разговор на тему депресије, али ми она није дозволила, говорећи да о томе не треба ни да се размишља, већ да се треба активирати и тражити срећу на сваком кораку. Њен предлог је да се крене од неког лепог путовања са овим Савезом.
Савез издаје и свој лист Завет, књиге и друге публикације својих чланова. У последњих 15 година био је иницијатор и суорганизатор подизања преко 30 споменика, више спомен плоча и других спомен обележја. Секретарица Милена Харамбашић је у разговору са мном пожелела добродошлицу свим младим људима који желе да се учлане у ово удружење и учествују у различитим активностима које они организују.
Следи обележавање стогодишњице историјских догађаја у ратној 1914. години тако да ко год је заинтересован за историју и ова културна дешавања може да прати програм и рад ове организације.
Активирајте се борбом за очувањем српске традиције и чувањем на спомен српских бораца.
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE