Tweet
Pročitala sam pre određenog vremena u jednom tekstu kako ti je suđeno da ne uspeš:

Autor: Milica Mitrović

FOTO: Facebook

Pročitala sam pre određenog vremena u jednom tekstu kako ti je suđeno da ne uspeš:

“Zato što moraš da se uklopiš. Zato što veruješ da je ok biti drugačiji ali samo ako si drugačiji na isti način kao što su svi ostali drugačiji. Zato što se plašiš da se suočiš sa samim sobom zbog straha od drugih. A tako razmišljaš zato što ti sam sudiš ostalima, pa onda normalno mora da i drugi sude tebi na isti način.”

Od tada mi se misli često vrate na pitanje autentičnosti. Autentičnost (grč. autentikos) označava istinitost, izvornost, pravovažnost, verodostojnost.

Žana Poliakov tvrdi da je sve kopija kopije i to ne mora biti negativno, što se slaže sa onim što je američki režiser Jim Jarmusch rekao na temu autentičnosti:

“Prisvajaj tuđe ideje, kopiraj tuđa dela, uzmi od bilo čega što odjekuje inspiracijom ili daje tvojoj mašti oduška. Gutaj stare filmove, nove filmove, muziku, slike, forografije, pesme, snove, slučajne razgovore, arhitekturu, mostove, ulične znakove, drveće, oblake, forme vode, svetla i senke. Odaberi samo one stvari koje diraju tvoju dušu. Ako to učiniš, tvoj rad (i plagijat) će biti autentičan. Autentičnost je neprocenjivo dragocena, orginalnost ne postoji. I ne trudi se skrivati svoje plagijatorstvo – veličaj to ako treba. U svakom slučaju, uvek zapamti ono što je Jean-Luc Godard rekao: “Nema veze otkud uzmeš nešto – već gde to dovedeš.”

Uz Caneta smo tokom srednje škole na sav glas pevali biti isti, biti poseban, biti slobodan, biti samo svoj! Kako je to povezano sa autentičnošću?

Biti isti.

Ljudi imaju mnogo toga zajedničkog. U okviru određene grupe, članovi su sličniji i prirodno je da se javlja podozrenje u odnosu na nekoga ko iskače iz uobičajenog za tu zemlju, grad, porodicu ili društvo. Nekada nas strah da budemo drugačiji od ostalih u našoj zajednici sprečava da izrazimo sebe onako kako možemo i želimo.
Svi imaju potrebu da budu uvaženi, važno je da negujemo i ispoljimo svoju autentičnost, ali da poštujemo tuđu, koliko god nam bila neobična i strana.

FOTO: Facebook

Biti poseban.
Tvoj otisak prsta, crte lica, raspored zuba, taj ožiljak iznad obrve nema baš niko osim tebe. Pogled na stvari koji ti imaš, profiltriran kroz tvoja iskustva, nema niko drugi. Misli i osećanja, isto tako. Način na koji deluješ zavisi od svega nabrojanog.
Dakle, ti si unikat. Zašto to poništavati u želji da budeš kao neko drugi? Zašto dozvoliti da se to ne računa?

FOTO: Facebook

Biti slobodan.

Znači da možeš da odlučiš i budeš odgovoran za rezultate svojih odluka. Odgovoran za svoje ponašanje, ali ne za ponašanja i očekivanja drugih. Slobodan da budeš autentičan, ali i spreman da ćeš nailaziti na poteškoće.

FOTO: Facebook

Biti samo svoj.

Neko je rekao da autentičnost ne znači biti različit od drugih, nego biti svoj.
Nema potrebe pretvarati se da si nešto što nisi. Važno je biti iskren prema sebi i drugima. Razmišljati i truditi se da što bolje upoznaš sebe. Da bi istakao autentičnost nema potrebe da se ofarbaš u narandžasto, uradiš šest pirsinga i tri tetovaže. Autentičnosta nam ne piše ne čelu, ona se ispoljava delovanjem.

FOTO: Facebook

***
Volite da pišete u slobodno vreme? Želite da vidite svoje tekstove na portalu iSerbia? Nije potrebno iskustvo, već samo želja i ideje! CV i jedan tekst pošaljite na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina Prijem novih dopisnika vrši se najkasnije svakog prvog dana u mesecu.

Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari