
Мајке деце са посебним потребама су усамљеније.
Мајке деце са посебним потребама, морају више да се труде да сачувају брак.
Мајке деце са посебним потребама је тешко увредити.
Мајке деце са посебним потребама умеју вешто да претворе додир у говор тела.
Мајке деце са посебним потребама умеју да уживају у дечијем поклону када кажу „волим те” ...
То је тачно колико и када кажете да је ноћ црна и да круг има само један центар. Ове тврдње су чињенице, и то оне апсолутне и константне...оне које се не доводе у питање.
Подићи свест и у људима, продубити осећај емпатије за децу са посебним потребама, у добу у којем се живи “200 на сат“, и где је материјално добро једино мерило вредности, није увек лако.
Вођени чињеницом да свет можеш да мењаш, само ако кренеш од себе, група ентузијаста, је у општини Бач оформила Културно-етнолошки клуб „ИСКОН“. Ова непрофитна, невладина организација, поред тога што се залаже за очување и промоцију, мултикултуралних и људских вредности, те промовисање културног и етнолошког стваралаштва, од тренутка свог оснивања, 2009. године, ради и са децом са посебним потребама.
У оквиру клуба И МИ СМО ТУ, чланови на овом пројекту сарађују са Центром за социјални рад, Домом здравља у Бачу, Општинском управом и пре свих са Покрајинским секретаријатом за здравство, социјалну политику и демографију, који су између осталог омогућили и израду сајта Културно-етнолошког клуба „ИСКОН”, који можете погледати OVDE.
За рад са децом се користе учионице Основне школе „Вук Караџић” из Бача, а током ове године клуб ће постати ДНЕВНИ БОРАВАК, и као такав ће представљати остварење великог сна, који сви запослени у “ИСКОНУ”, а има их више од 80, сањају од тренутка његовог оснивања.
“Око реализације програмских активности са децом, помажу нам волонтери, васпитачи и повремено запослени на основу уговора”, истиче Гордана Бјелајац једна од чланова и поносних оснивача “ИСКОН”- а, и додаје да осим описмењавања и учења основних животних појмова, у клубу са децом славе рођендане, путују, учествују у манифестацијама, догађајима и другим пројектима, како у својој општини тако и шире.
У “ИСКОНУ” такође истичу да подржавају стваралаштво и раде са уметницима из Бача: сликарима, вајарима, цртачима, музичарима… Организатори су ликовне колоније “ИЗРАЗ”, разних литерарних конкурса, хуманитарних акција, манифестација и концерата. Циљеви овог клуба су, да кроз одређене сегменте, у свој рад укључе и поклоне пажњу, што већем броју припадника друштвено угрожених категорија, који су неретко неправедно запостављени.
Љубивоје Ршумовић је давно рекао да су деца украс света, а уједно и синоним за оно највредније и најважније што можете да имате, а морате да чувате и негујете.
“Имамо задовољавајућу сарадњу и са привредним субјектима општине Бач, такође сарађујемо и са родитељима и пријатељима клуба, али свест о инклузији још увек није довољно развијена на свим нивоима. По том питању у плану нам је низ пројеката, у којима ће са локалним становништвом радити, психолози, педагози, социолози и други стручњаци, како бисмо овај друштвени феномен, што пре подигли на ниво какав заслужује”, закључила је Бјелајац.
Ми само можемо да додамо да су деца, данас, оно ретко добро, искрено и племенито што имамо, и у складу са оном владикином Ако си богат само оним што лопови могу украсти и мољци појести, са чим ћеш остати, ако лопови збиља украду и мољци поједу?, можда вас можемо нагнати на размишљање о оном другачијем, али увек равноправном…
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.
<�а хреф="хттп://ввв.исербиа.рс/филе/Одрицање_од_одговорности_вик.пдф" таргет="_бланк">Одрицање од одговорности