Tweet

Majke dece sa posebnim potrebama su usamljenije.

Majke dece sa posebnim potrebama, moraju više da se trude da sačuvaju brak.

Majke dece sa posebnim potrebama je teško uvrediti.

Majke dece sa posebnim potrebama umeju vešto da pretvore dodir u govor tela.

Majke dece sa posebnim potrebama umeju da uživaju u dečijem poklonu kada kažu „volim te” ...

To je tačno koliko i kada kažete da je noć crna i da krug ima samo jedan centar. Ove tvrdnje su činjenice, i to one apsolutne i konstantne...one koje se ne dovode u pitanje.

Podići svest i u ljudima, produbiti osećaj empatije za decu sa posebnim potrebama, u dobu u kojem se živi “200 na sat“, i gde je materijalno dobro jedino merilo vrednosti, nije uvek lako.

Vođeni činjenicom da svet možeš da menjaš, samo ako kreneš od sebe, grupa entuzijasta, je u opštini Bač oformila Kulturno-etnološki klub „ISKON“. Ova neprofitna, nevladina organizacija, pored toga što se zalaže za očuvanje i promociju, multikulturalnih i ljudskih vrednosti, te promovisanje kulturnog i etnološkog stvaralaštva, od trenutka svog osnivanja, 2009. godine, radi i sa decom sa posebnim potrebama.

U okviru kluba I MI SMO TU, članovi na ovom projektu sarađuju sa Centrom za socijalni rad, Domom zdravlja u Baču, Opštinskom upravom i pre svih sa Pokrajinskim sekretarijatom za zdravstvo, socijalnu politiku i demografiju, koji su između ostalog omogućili i izradu sajta Kulturno-etnološkog kluba „ISKON”, koji možete pogledati OVDE.

Za rad sa decom se koriste učionice Osnovne škole „Vuk Karadžić” iz Bača, a tokom ove godine klub će postati DNEVNI BORAVAK, i kao takav će predstavljati ostvarenje velikog sna, koji svi zaposleni u “ISKONU”, a ima ih više od 80, sanjaju od trenutka njegovog osnivanja.

“Oko realizacije programskih aktivnosti sa decom, pomažu nam volonteri, vaspitači i povremeno zaposleni na osnovu ugovora”, ističe Gordana Bjelajac jedna od članova i ponosnih osnivača “ISKON”- a, i dodaje da osim opismenjavanja i učenja osnovnih životnih pojmova, u klubu sa decom slave rođendane, putuju, učestvuju u manifestacijama, događajima i drugim projektima, kako u svojoj opštini tako i šire.

U “ISKONU” takođe ističu da podržavaju stvaralaštvo i rade sa umetnicima iz Bača: slikarima, vajarima, crtačima, muzičarima… Organizatori su likovne kolonije “IZRAZ”, raznih literarnih konkursa, humanitarnih akcija, manifestacija i koncerata. Ciljevi ovog kluba su, da kroz određene segmente, u svoj rad uključe i poklone pažnju, što većem broju pripadnika društveno ugroženih kategorija, koji su neretko nepravedno zapostavljeni.

Ljubivoje Ršumović je davno rekao da su deca ukras sveta, a ujedno i sinonim za ono najvrednije i najvažnije što možete da imate, a morate da čuvate i negujete.

“Imamo zadovoljavajuću saradnju i sa privrednim subjektima opštine Bač, takođe sarađujemo i sa roditeljima i prijateljima kluba, ali svest o inkluziji još uvek nije dovoljno razvijena na svim nivoima. Po tom pitanju u planu nam je niz projekata, u kojima će sa lokalnim stanovništvom raditi, psiholozi, pedagozi, sociolozi i drugi stručnjaci, kako bismo ovaj društveni fenomen, što pre podigli na nivo kakav zaslužuje”, zaključila je Bjelajac.

Mi samo možemo da dodamo da su deca, danas, ono retko dobro, iskreno i plemenito što imamo, i u skladu sa onom vladikinom Ako si bogat samo onim što lopovi mogu ukrasti i moljci pojesti, sa čim ćeš ostati, ako lopovi zbilja ukradu i moljci pojedu?, možda vas možemo nagnati na razmišljanje o onom drugačijem, ali uvek ravnopravnom…

***

POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari