
Ученици бечејске Гимназије победници су овогодишњег, осмог по реду, циклуса квиза Колико се познајемо, који је одржан прошлог месеца. Овај квиз, међутим, није само један од оних у којима се кроз различите игре показује знање из одређених области за награду на крају, већ шаље важну поруку.
Наиме, екипе ученика средњих школа у Војводини демонстрирају своје знање о прошлости националних заједница покрајине, а све то у циљу афирмисања мултикултуралности и толеранције. Ове године Гиманизију из Бечеја представљали су Ана Грабеж, Петар Живковић, Тамара Спасић, и Теодор Чешљаров, под менторством професорице Виолете Медић.
У Војводини, где живи велики број националних заједница, од великог је значаја постојање комуникације и међусобно познавање ради уклањања предрасуда, са циљем заједничког живота без комфликата и непријатности. С обзиром на то да се каже да „на младима свет остаје“, може се рећи да овај квиз, у коме учествују средњошколци, има изузетну важност.
Теодор Чешљаров, један од бечејских гимназијалаца који су показали најбоље знање из војвођанске историје, верује да је свака победа веома значајна, првенствено зато што се за сваки успех улаже одређени труд и постоји доста одрицања, тако да се очекује нека сатисфакција за то.
„Сам квиз има огроман значај за једну територијалну покрајину као што је Војводина јер шири мултикултуралност и толеранцију, како ону етничку, тако и верску. Такође, квиз „Колико се познајемо“ начелно истиче да треба да живимо једни СА другима, а не једни ПОРЕД других, са чиме би се сви морали сложити. То и јесте циљ и главни мото покрајине која је у националном погледу веома шаренолика“ – каже Чешљаров.
Разноликост је главна одлика Војводине и у томе лежи њено богатство. У таквој мултикултуралној средни оно што је најважније јесте успоставити интеракцију. Међутим, и кроз само учење о другом, могуће је допринети толеранцији. Овогодишњи учесници, уједно и победници, лично су се уверили у то.
„Наиме, само учење историјских података и упознавање са начином живота људи са ових простора, пре него што смо ми уопште постојали, у битноме доприноси мењању ставова које смо имали пре овог такмичења, јер до недавно смо расуђивали предрасудама, а након овог прелепог искуства, наши ставови се у битноме мењају, јер схватамо да, без обзира на нацију, веру, језик, порекло, име, руку и начин на који се крсте, људи су ипак људи и имају оно нешто заједницко, да доприносе и стварају у области у којој их је Бог надарио“ – каже Теодор.
Учесници квиза доприносе својим знањем, а да се учење исплати, сведочи и вредна награда у виду путовања у Краков. Победници ће у овом пољском граду провести шест дана са другопласираном екипом, Гимназијом из Жабља, упознати нове људе и стећи ново искуство.
Квиз „Колико се познајемо“ је, иначе, део пројекта Владе АПВ Афирмација мултикултурализма и толеранције у Војводини, а овогодишњи победници били су бољи од 47 средњих школа и показали да је знање кључ успеха и да сви заједно можемо да учинимо своју средину лепшом, ако се мало боље упознамо и негујемо међусобно поверење и поштовање.
Поверење и поштовање. Сећамо ли се шта значе те речи?
***
ПОСТАНИ ДОПИСНИК! Уколико и ти желиш да постанеш дописник и пишеш о младима из свог краја, пријави се попуњавањем кратког формулара. Више информација и линк ка формулару ovde. Није неопходно претходно искуство, већ искључиво ентузијзам и жеља да се добар глас о твом крају далеко чује! Отворено за све младе од 15 - 35 година.