Tweet

Autor: Слободанка Берић

Od 9. do 12. maja u Sali Amerikana Doma omladine biće prilazano sedam nagrađenih izrealskih filmova u sklopu manifestacije Dani izrealskog filma.
U saradnji sa ambasadom Izraela projekat je realizovan, a izrealski ambasador Jozef Levi je istakao da su srpska i izraelska kinematografija slične, uostalom kao i sudbine dva naroda.

„Don kafa“ je sponzor događaja, i pre svake projekcije posetioci će moći da uživaju i u degustaciji novih ukusa kafe.
Projekcije su od 18.00 i 20.00, a cena karte je simboličnih 100 dinara.
Prvog dana sala je bila prepuna. Prikazan je višestruko nagrađeni film „Intimna gramatika“ Nira Bergmana, zasnovan na širom sveta čitanom bestseleru Davida Grosmana „The Book of Intimate Grammar“. Film je osvojio nagrade na festivalima u Jerusalimu, Majamiju i Tokiju. Pred gledaocima je Izrael šezdesetih godina. Glavni junak je 11-godišnji dečak kojeg svet odraslih odbija svojom okrutnošću, banalnošću i smrtnošću. Ne uspevajući da uspostavi komunikaciju ni sa najbližim članovima svoje porodice, dečak se zatvara u frižider, odlučivši da nikad ne odraste.
Ništa manje nisu atraktivni ni ostali filmovi.

„Širom otvorenih očiju“ Haima Tabakmana govori o suzbijanoj seksualnosti u svetu strogih religioznih pravila (18.00,10.maj). Ovaj šokantni film o ljubavnoj vezi između dva muškarca, visoko ocenjen od kritičara, prepun je jakih, intimnih i potresnih osećanja. Komedija „Pet sati do Pariza“Leonida Prudovskog (20.00,10.maj) nasmejaće vas do suza sa temom iznenadne ljubavi između dvoje uvrnutih i neobičnih ljudi.
„Eli i Ben“ Uri Ravida (18.00,11.maj) uzbudljiv je i upečatljivo režiran film o odrastanju sa jakom socijalnom porukom u kome se sin suočava sa optužbama protiv svog oca za primanje mita. Od 20 sati sledi film „Dobro jutro, gospodine Fidelmane“ Josija Madmonija – o roditeljstvu i zabranjenoj ljubavi u najstarijem delu Jerusalima koji je oduševio kritiku i osvojio brojne nagrade.

Prvi dokumentarac ovogodišnje smotre izrealskog filma biće prikazan u nedelju 12. maja u 18h u režiji Danija Menkina i Džonatana Nira „Dečak delfin“. Podvodni svet je sniman čak četiri godine u izuzetno teškim uslovima sa novom dramaturškom tehnikom.

Festival se zatvara projekcijom od 20 sati, filmom „Moja Australija“ Amija Drozda koji se bavi prvom generacijom Jevreja nakon holokausta. Na festivalu u Jerusalimu ovaj film je nagrađen, a opisan je kao „potresan, očaravajuć i duboko human“.

„Ovo je izuzetna prilika da se beogradska publika upozna ne samo sa izraelskom kinematografijom, već i sa narodom, istorijom i umetnošću Izraela uopšte“, istakao je na otvaranju izrealski ambasador Levi.
Među mnogobrojnim posetiocima prvog dana je bilo najviše ljudi srednjih godina, mlađi posetioci su bili u manjini.
„Ne znam zašto je malo mladih, mada tek je prvi dan, ja sam redovan posetilac jer volim filmove“, kaže Darija Petrović(27), ističući da je pristupačana cena svakako razlog više da se pogleda neko od ostvarenja.


***

POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari