Tweet

„Онај ко чита може разум просветити, побољшати срце и улепшати нарав“, речи су Доситеја Обрадовића које ће бити угравиране на плочи испред скулптуре „Београдског читача“. Статуа однедавно краси Чубурски парк на Врачару, а у наставку текста упознајте њеног аутора, тј. вајара - Андрију.

Autor: Гордана Бушин

Андрија Васиљевић је аутор скулптуре „Београдски читач“ и имао је срећу да му се већ на почетку каријере рад налази у центру престонице. Завршио је мастер студије на ФПУ у Београду у класи проф. Драгољуба Димитријевића, чију је помоћ имао током рада на скулптури.

Иницијаторке овог пројекта су проф. др Гордана Пешаковић, књижевница Гордана Влајић и новинарка Тања Шикић. Пројекат је спроведен у дело захваљујући добротворима из Србије и целог света, који су слали донације за трошкове ливења скулптуре у бронзи.

За iSerbia, говори млади вајар – Андрија Васиљевић.

Прошло је неко време од поставке „Београдског читача“ и утисци су се слегли. Како се сад осећаш?

Полако постајем свестан тога шта сам заправо урадио и докле је мој глас стигао, али и даље је невероватно описати уметнички полет и инспирацију.

Читач је, заправо, читатељка. Зашто си одлучио да девојка чита књигу?

За књигу ме увек везивало нешто лепо, а девојка са њом је употпунила ту моју идеју о искреној лепоти.

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с30.постимг.орг/цгз29згq9/12571204_10207496703831743_1191140641_н.јпг" />

Како си знао да је статуа готова, тј. да није потребан никакав детаљ више или мање?

То је посебан осећај са којим се ствараоци сусрећу. Једноставно је: треба знати када стати.

Андрија каже да га људи често питају: „Шта то чита Београдски читач?“ Он верује да деца мисле да „девојка у бронзи“ чита бајке, одрасли да је то љубавна поезија, а да странци виде дело на њиховом језику у крилу „Читача“, и додаје да му прија да чује коментаре људи и то како доживљавају скулптуру.

Прелепо је што на почетку каријере имаш овакво дело иза себе које се налази у центру главног града. Чиме се тренутно бавиш?

Тренутно сам у „ставралачком заносу“. Радим на новим скулптурама и цртежима, као и припремама за прву самосталну изложбу у априлу.

<�имг цласс="лфлоат" срц="хттп://с15.постимг.орг/еqмцсqоа3/Цопy_оф_12540374_10207496703071724_1256564107_н.јпг" />
Циљ постављања „Београдског читача“ је промоција читања књига и указивање на значај књижевности и културе, као и подршка стваралаштву младих.

По твом мишљену, какву перспективу имају вајари по завршетку студија?

Треба бити храбар, јер овај пут је сигурно онај којим се ређе иде (смех). Уметност је данас попримила много облика и којекаквих разних утицаја, тако да некада није захвално причати о њој. Наравно, искрене и праве вредности се примете и издвоје из масе.

Вајари у својим рукама имају пуно заната. То је њихова велика предност, а поред тога имају могућност да преносе своје знање. Нпр, пуно мојих колега сада раде као наставници и професори. Такође, многе колеге су наставиле са интезивним стварањем и борбом за уметничком слободом.

Осим скулптуре, да ли те интересује још нека уметничка форма?

Цртеж, као линија у скулптури и као основа свакој уметничкој форми, је нешто што и даље доживљавам веома интимно. Увек јој се враћам и беспрекорно ме инспирише.

„Уметници који ме инспиришу су Степхен Де Стаеблер, Георг Баселитз, Цy Твомблy, Томек, Хорфее", закључио је Андрија Васиљевић.

Гордана Бушин


Прочитајте и:

Umetnici iSerbia oduševili posetioce!
Tinka: Često zaboravljamo biti ljudi!
Aleksandra P: Dopisnica sa sunčane strane ulice

***

Овај текст настао је нашом жељом да створимо алтернативни веб простор за младе где могу да пишу о оним темама које сматрају важним, искрено и без ограничења! Уколико желиш да и ти будеш члан нашег младог тима твоје идеје су добродошле! ЦВ и један текст пошаљи на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових новинара вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ