Autor: Aleksandra Savić
FOTO: Facebook
Šta je zapravo BEUM?
Projekat simulacije Evropske unije po prvi put se pojavio u Beogradu 2011. godine kao rezultat iskustva studentata sa različitih fakulteta koji su učestvovali u mnogim simulacijama i koji su rešili da svoje znanje podele sa drugima. Cilj im je bio da organizuju i osmisle svoj sopstveni model EU i na taj način budu prvi u Istočnoj Evropi koji su to učinili, kao i da se mladi ljudi iz Srbije, ali i čitave Evrope, upoznaju sa načinom donošenja odluka u EU i tako obogate svoje znanje i iskustvo iz te oblasti. U prvim koracima pomogli su im članovi organizacije BETA (Bringing Europe Together Association). Prve godine u projektu je učestvovalo 150 studenata iz 20 zemalja, a svake sledeće godine taj broj se uvećavao. Mnogi alumnisti BEUM-a danas su na prestižnim univerzitetima u Londonu, Berlinu, Parizu, Beču itd. Takođe, veliki broj stranih učesnika je pronašao radni angažman u Srbiji, nakon što su zahvaljujući BEUM-u zavoleli Beograd.
BEUM 2014
U periodu od 15. do 19. oktobra Beograd je bio domaćin simulacije u kojoj je učestvovalo više od 200 studenata prava, medjunarodnih odnosa, žurnalistike, ekonomije iz oko 40 zemalja kao što su: Grčka, Irska, Poljska, Slovenija, Ukrajina, Rumunija, Nemačka, SAD. Kada su se prijavljivali učesnici su imali priliku da odaberu jednu od pet uloga: poslanik Evropskog parlamenta, šef ili član vlade u Evropskom savetu, ministar Saveta EU, novinar ili lobista.
FOTO: Facebook
Ceremonija otvaranja simulacije održala se u Rektoratu Univerziteta u Beogradu, a nakon toga su se učesnici družili i upoznavali u obližnjem kafeu. Sednice su trebale da traju naredna 3 dana, međutim silom prilika drugog dana to nije bilo moguće tako da su organizovane radionice u Kulturnom centru Rex koje su zamenile sednice, ali i pružile priliku učesnicima da se bolje upoznaju, porazgovaraju o svojim interesovanjima, iskustvima, ali i da provere koliko zapravo znaju o EU. Već trećeg dana osetila se radna atmosfera kada su se svi učesnici okupili ispred Narodne skupštine i kada su krenula prva zasedanja, prve debate, prva glasanja i razmenjivanje argumenata i ideja. Teme u Evropskom parlamentu i Savetu ministara bile su organska proizvodnja i konfiskacija i zamrzavanje imovine stečene kriminalnim putem, dok je Evropski savet raspravljao o daljem proširenju EU na Zapadni Balkan.
FOTO: Facebook
Kao član Evropskog parlamenta imala sam priliku da radim sa ljudima koji studiraju na različitim svetskim univerzitetima i kojima ovo nije bio prvi put da učestvuju u ovom modelu jer ih je, kako kažu, zarazio duh BEUM-a. Sada sam i ja saznala kako im je i jedva čekam sledeću simulaciju na kojoj ću, sigurna sam, videti dosta poznatih lica. Bilo je tu žučnih rasprava, sjajnih debata i govora, tajnih dogovara, indirektnih (ali i direktnih) kritika, ali i mnogo smeha i sklopljenih prijateljstava.
FOTO: Facebook
Novinari su imali zadatak da slikaju, intervjuišu, snimaju, pišu članke, osmišljavaju ankete, tako da nas je svako jutro na stolu čekao primerak „BEUM Herald-a“ sa sjajnim fotografijama i tekstovima koji su obeležili prethodni dan.
FOTO: Facebook
Bila bi prava šteta da se strani učesnici BEUM-a nisu upoznali sa čuvenim beogradskim noćnim životom. Svako veče je bio organizovan izlazak, tako da su imali priliku da posete Skadarliju, Adu Huju i još nekoliko mesta. Kako je vreme prolazilo tako je i atmosfera bila bolja i opuštenija, a čak smo imali priliku i da neke od učesnika čujemo kako pevaju. U anketi ko je najveći „party animal“ Grci su odneli ubedljivu pobedu, ali su i nakon noćnog provoda ujutru (uglavnom) dolazili na vreme.
FOTO: Facebook
Završna ceremonija održana je u Domu Narodne skupštine Republike Srbije i tada su podeljeni sertifikati svim učesnicima. Predstavnici svake grupe i organizatori održali su veoma dirljive govore koji nikoga nisu ostavili ravnodušnim i koji su samo potvrdili odličnu komunikaciju i konekciju koja se stvorila za tih pet dana. Nakon ceremonije učesnici su prošetali centrom Beograda i svako je rekao da jedva čeka da ponovo dođe.
FOTO: Facebook
BEUM 2014 za mene je bio sjajno iskustvo, mesto na kom sam stekla nove prijatelje kako iz Srbije tako i iz sveta i na kom sam naučila kako funkcionišu procesi o kojima sam učila i čitala. Svako može da pronađe svoje mesto u ovoj simulaciji, jer ona ne služi samo edukaciji o radu tela EU, već i uvežbavanju javnih nastupa, načinu iznošenja svojih stavova, povezivanju sa budućim kolegama i, što je najbitnije, stvaranju novih prijateljstava!
Aleksandra je ambiciozna, odlučna, intuitivna, ali pre svega vizionar sa željom da promeni svet.
***
Ovaj tekst je nastao našom akcijom da mladi postanu dopisnici iz svog kraja. Ukoliko želiš da i ti budeš deo našeg mladog tima i pišeš o događajima i uspesima svojih mladih sugrađana, prijavi se popunjavanjem ovog kratkog formulara. Važni su nam isključivo tvoj entuzijazam i želja da se proširi glas omladine iz svih krajeva! Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih dopisnika vrši se do svakog prvog dana u mesecu
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE