Иако већина младих сматра да је данас у Србији незамисливо добити посао без поседовања неке јаке "везе", постоји одређени број упорних који су регуларним путем дошли до одређеног посла. Регуларни пут се односи на слање ЦВ-а и мотивационог писма на дати оглас а потом и на процес селекције кандидата, путем бројних и исцрпних тестирања, да би се напокон дошло до циља- разговор за посао. Сви знамо да су разговори за посао претежно стресни, али се треба припремити пре одласка на исти и потрудити се да делујемо самоуверено, одлучно и професионално на самом разговору. Овом приликом ћемо навести неколико корисних савета којих се треба придржавати како током процеса тражења посла, тако и на самом разговору.
Савети пре слања ЦВ-а на дати конкурс:
1. Добро се информишите о пословању и политици компаније за чију позицију аплицирате. Све потребне информације ћете наћи, како на официјалном сајту одређене компаније, тако и путем неких пријатеља, пословних партнера, познаника, семинара, радионица итд.
2. Покушајте да саставите ЦВ тако да не звучи иреално већ да буде у складу са вашим годинама, образовањем и искуством. Дакле, избегавајте лагање у биографији, јер ће оно пре или касније бити разоткривено. Улепшајте га са мером и трудите се да истакнете ваше врлине и способности.
Савети пре одласка и на разговору за посао:
1. Трудите се да будете тачни, устаните раније и припремите се без стреса и журбе.
2. Обуците се прикладно, без упадљивих детаља и екцентричне фризуре или шминке. (осим ако је реч о неком послу у сфери уметности, па је доза ексцентричности пожељна)
3. Покушајте да делујете фокусирано а не унезверено и неодлучно. Иако у себи размишљате да немате јасну слику шта бисте хтели да радите и у којој области бисте се најбоље показали или нисте у могућности да бирате, не дајте да то буде очигледно.
4. Немојте лоше говорити о вашем претходном послодавцу. То ниједан будући послодавац не жели да чује, јер зна да се и сам може наћи у истој позицији.
5. Делујте заинтересовано, а не пасивно. Потрудите се да и ви поставите нека логична и смислена питања, а не само да механички одговарате на питања послодавца.
6. Будите смирени, али не превише. Покушајте да нађете неку златну средину, да не делујете ни превише напето ни превише опуштено.
Ово су само неки од корисних савета, који ће вам, надамо се, помоћи да дођете до посла. Мислите позитивно, радите на себи, информишите се о свему и будите упорни.