Od 1940. godine, kada je izgrađena, zgrada Državne štamparije, poznatija kao zgrada BIGZ-a, pretrpela je ogromne transformacije. Sagrađena u obliku ćiriličnog slova P, simbolično predstavljajući štamparsku mašinu, danas važi za biser jugoslovenske arhitekture. Međutim, iako je proglašena za kulturno dobro, i nalazi se pod zaštitom gradskog Zavoda za zaštitu spomenika, zgrada BIGZ-a nije odolela vremenu i ljudskom nemaru.
Devedesetih godina, kada je propala Državna štamparija, počela je da propada i sama zgrada. Iako se nalazi na atraktivnoj lokaciji u Beogradu, i raspolaže sa više desetina hiljada kvadratnih metara prostora, država ovoj zgradi ne poklanja nikakvu pažnju.
Za to vreme, spontano, u zgradu se naselila nova, stvaralačka energija, koju su sa sobom doneli mladi umetnici. Naime, zgrada BIGZ-a je nešto najbliže skvotu (privremeno zauzimanje praznih prostora za potrebe kulturnih aktivnosti, uz dozvolu lokalnih vlasti) što Beograd ima. Ovde se danas uz skladišta i poslovne prostore, nalaze i muzički studiji, likovni ateljei, zanatske i umetničke radionice, tako da je ovo mesto postalo stecište slobodnih umetnika. Tu možete sresti slikare, vajare, glumce, i mnoge popularne muzičare, kao što su Vasil Hadžimanov, SARS, Vox populi, Bolesna štenad, Sinestezija, Sajsi MC i mnoge druge, uglavnom predstavnike alternativne muzičke scene. Zahvaljujući tome što se ovde susreću predstavnici različitih umetnosti, dolazi do međusobnog razmenjivanja ideja i unapređenja znanja i veština.
BIGZ kulturni centar, osnovan je 2011. godine s ciljem da poveže mlade umetnike i promoviše njihov rad, s posebnom misijom da integriše ugrožene i diskriminisane društvene i kulturološke podgupe u šire društvo, i proba da ublaži podozrenje ka nečemu što je drugačije i odstupa od većine.
Danas se na ovom mestu umesto knjiga, lektira i čuvenih BIGZ-ovih mini izdanja, stvara umetnost u raznim oblicima, bojama i notama, a u praznim prostorijama skućila se kreativnost mladih ljudi, i udahnula novi život zgradi BIGZ-a.
Пронађите нас на Google+