Autor: Milica Savić
FOTO: Atlanta black star
Ko je Bob Marli?
Robert Nesta Marley, svima poznat kao Bob Marli, rođen je 6. februara 1945. u selu Nine Miles. Bio je najpoznatiji izvođač rege muzike, čuven po popularizaciji ovog muzičkog žanra i van granica svoje zemlje Jamajke.
Bob je počeo vrlo rano da radi na svom muzičkom obrazovanju. Odrastao je pod uticajem muzike Fats Domina i Reja Čarlsa. Kasnije je postao poznati tekstopisac, kompozitor, ritam gitarista i pevač. U to vreme počinje ekspanzija jamajčanske muzike kroz ska scenu i Bob već sa svojih 14 godina odlučuje da se bavi isključivo muzikom, pa počinje saradnju sa različitim mladim muzičarima.
Muzika Boba Marlija bila je, mogu reći, subjektivna, ali samo u smislu toga da je bila pod velikim uticajem socijalnih događanja u Jamajci. On je kroz rege bitove progovorio o političkim i kulturnim problemima, pa i o pravima crnaca. Centralna tema pesama bila je povratak afričkih crnaca u domovinu Zion (današnja Etiopija), tačnije, povratak u Afriku. Marli je često pevao o patnjama i stradanjima afričkih crnaca zbog ugnjetavanja i tlačenja na Zapadu.
Celog života se predstavljao kao crni Afrikanac i sledio ideje Pan Afričkih lidera. Čak je preuzeo i njihov način ishrane, pa kasnije postao vegeterijanac.
FOTO: Nocturne magazine
Muzika
Kažu da je bio „univerzalni pesnik ljubavi i slobode“. Zaista, dok pišem i slušam njegovu muziku shvatam koliko je to istina. Kad je sve ovo počelo i zašto ga ceo svet toliko voli? Zašto „drugi Marli“ ne može da postoji?
Bob je počeo da se bavi muzikom sarađujući sa svojom polubratom po majci, Banijem Vejlerom, dok još dok je bio u školi, koju je napustio sa 14 godina. Tada počinje da sarađuje sa Džoom Higsom, lokalnim pevačem i pripadnikom Rastafari pokreta. Svirajući po raznim klubovima, Bob je sreo Pitera Toša koji je imao slične muzičke ideje i ambicije, što je dalje impliciralo da Bob 1962. godine snimi svoja prva dva muzička singla: „Judge Not“ i „One Cup of Coffee“, a pod pseudonimom Bob Martell.
Sve ostalo je istorija.
I wanna love you and treat you right,
I wanna love you every day and every night.
We'll be together with a roof right over our heads,
We'll share the shelter of my single bed.
Kompilacijski album „Legend“, objavljen 1984. godine, tri godine nakon njegove smrti, najbolje je prodavani rege album svih vremena. Postao je deset puta platinasti ili, po američkim standardima, „diamond“ album, prodat u 25 miliona kopija širom sveta!
Ovako njegova muzika i dalje živi
Smrt
Dan nakon koncerta u Njujorku, 21 septembra, Bobu je pozlilo dok je džogirao u parku. Jedni pak kažu da je Marli povredio palac na nozi igrajući fudbal, gde se povreda proširila. U svakom slučaju, nakon pregleda u bolnici, dijagnostikovan mu je zloćudni tumor na mozgu sa prognozom od samo jednog meseca života. Njegova žena Rita navodno je zahtevala da se turneja prekine, što je Bob odbio.
Već sledeći koncert bio je poslednji u Bobovoj karijeri. Održan je 23. septembra 1980. godine u „Stanley Theater“ u Pitsburgu, Pensilvanija. Umro je 11. maja 1981. godine u 36. godini. Njegove poslednje reči upućene sinu Zigiju bile su: „Novac ne može da kupi život“.
Sahranjen je uz državne počasti 21. maja. Ceo svet ga je oplakivao i žalio, a na sahrani u njegovom rodnom selu prisustvovalo je na hiljade ljudi. Bob je posthumno odlikovan jamajčanskim Ordenom časti, a premijer Jamajke, Edvard Sega je, u govoru na sahrani, između ostalog rekao: „Njegov glas je predstavljao svugde širom sveta prisutan plač i vapaj u ovom elektronskom svetu muzike (...). On je deo razvoja naše nacionalne društvene svesti i savesti“.
Posle smrti
Godine 2001. Marli je dobio Gremi - Nagradu za životno delo, a u to vreme je snimljen i dokumentarni film o njegovom životu pod nazivom „Rebel Music“, koji je, takođe, nagrađivan.
U znak sećanja na njega, napravljena je skulptura u blizini nacionalnog stadiona „Arthur Wint Drive“ u Kingstonu. Njujork je nazvao jedan deo „Church Avenue“ u Bruklina kao „Bob Marley Boulevard“. Ni Srbija nije ostala dužna. Od 2008. godine postoji i skulptura Bob Marlija u Banatskom Sokolcu u Srbiji.
Don't let them fool ya,
Or even try to school ya! Oh, no!
We've got a mind of our own,
So go to hell if what you're thinking is not right!
FOTO: B92
Šta je rege muzika?
Rege je izmenjena varijanta već postojećih žanrova koji se zovu rokstedi i ska, a nastajala je postepeno.
Naime, jedni tvrde da je to čista izvorna afrička muzika bez ikakvih uticaja sa strane, dok drugi pričaju da je ova muzička kultura zapravo iz Evrope, tačnije iz Engleske, zato što je Jamajka dugo bila njena kolonija. Nijedna, a ni druga teorija nisu ispravne, zato što je rege mešavina obe kulture. Dokaz je upravo to što je ova muzika pronašla simpatije širom sveta.
Jamajčani su na svoj specifičan način prerađivali hrišćanske crkvene pesme. Jedan glas bio je glavni i izdvajao se pevajući kratke strofe, dok su ostali bili prateći i ponavljali za njim, a sve je to pratio veoma jak ritam.
Ne sećamo se samo muzike
Kažeš da voliš kišu, ali koristiš kišobran da bi hodao po kiši. Kažeš da voliš Sunce, ali tražiš hlad kada ono sija. Kažeš da voliš vetar, ali kada duva, zatvaraš prozor. Zato sam i uplašen kada kažeš da me voliš.
Ljudi koji pokušavaju da učine svet gorim, nikad ne uzimaju slobodan dan. Zašto bih ja?
Otvori oči i pogledaj oko sebe. Da li si zadovoljan životom koji živiš?
Glavni izvori: Sećanja , Javne vesti
Citati: Mudrosti
Milica je devojčurak, a voli da peva, piše, čita i ne zaboravlja da se smeje.
Pročitajte i:
Billy Idol: Večiti miljenik
Fredi Merkjuri: Legenda rokenrola
The Prodigy: Exit i promo album
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE