Tweet

Ja sam Boban Marković. Poreklom sam iz Priboja i trenutno studiram na Američkom Univerzitetu u Bugarkoj. U maju ove godine završavam osnovne studije i vreme je da krenem na master. Primljen sam u neke od najboljih master programa iz međunarodnih odnosa na svetu: Johns Hopkins (SAIS), George Washington (Elliott School), American University (SIS) u Vašingtonu, SciencesPo (PSIA) u Parizu i Hertie School of Governance u Berlinu. Oduvek sam sanjao da idem na Johns Hopkins i radio sam veoma naporno da bih ostvario taj san. Iako sam sada veoma blizu svog cilja, potrebna mi je vaša podrška.

Autor: iSerbia

FOTO: Priboj033

Veliki poduhvati se ostvaruju tako što čovek pravi male korake, i svaki korak se računa. Potrebna mi je vaša pomoć da bih mogao da napravim poslednjih par koraka do cilja.

Iako su moji roditelji planirali da budem stolar, ja sam od malena želeo da se obrazujem i da steknem iskustvo koje bi me oblikovalo kao osobu koja će doneti promene u Srbiju.
Sada završavam Američki Univerzitet u Bugarskoj (AUBG), kao dobitnik predsedničke medalje i kao jedan od najboljih studenata u generaciji. Završavam fakultet sa diplomom poslovne administracije, ekonomije, i političkih nauka i međunarodnih odnosa.

Rođen sam 1991, u vreme rata, u radničkoj porodici, u malom gradu Priboju. Bio sam odlučan da predstavljam promenu koju želim da vidim u svetu. Sa 17 godina, dobio sam stipendiju Stejt Departmenta Sjedinjenih Američkih Država (US State Department Scholarship for Exchange and Education), kao jedan od 50 budućih lidera iz Srbije i Crne Gore.

Sa 18 dobio sam nagradu Baraka Obame za volontiranje i doprinos društvu (President Obama’s Award for community service and contribution to society) i priznanje Rotari Kluba za izvanredan akademski uspeh i doprinos društvu. Srpski Filantropski Forum je mene i mog brata blizanca predstavio kao budućnost filantropije.

Trenutno, ja sam studentski predstavnik odbora poverilaca mog Univerziteta. Svako leto sam radio 15 sati dnevno u Americi, u restoranima i perući prozore, da bih mogao da završim osnovne studije.


FOTO: Indiegogo

Trud se isplatio i sada ću biti prvi u svojoj porodici koji će završiti fakultet. Sada je vreme da nastavim dalje, uz Vašu podršku!

Stipendija Stejt Departmenta mi je omogućila da studiram u inostranstvu, što je dovelo do toga da zavolim internacionalne odnose. Za godinu dana koje sam proveo u državi Vašington, u trećoj godini gimnazije, trudio sam se da služim kao ambasador Srbije i da predstavim svoju zemlju na najbolji mogući način.

U tu svrhu, doveo sam 60 studenata i profesora iz Amerike u Priboj, ne bih li im pokazao pravo lice Balkana. Pokazao sam privrženost zajednici tako što sam volontirao više od 100 sati, u lokalnim dobrotvornim ustanovama i organizacijama za razvoj zajednice. Na kraju te godine, koju sam proveo u Vašingtonu, dobio sam medalju predsednika Baraka Obame, i zahvalnicu Predsedničkog saveta za doprinos društvu i građansko učešće (Presidential Council on Service and Civic Participation).

Za doprinos i dostignuća u međunarodnom obrazovanju, primljen sam u počasno društvo Phi Beta Delta. Rezultati prethodnog rada i priznanja su me inspirisali da nastavim da služim društvu kroz diplomatiju i gradim mostove razumevanja i saradnje među ljudima među kojima postoji samo nerazumevanje i netolerancija.

Uz Vašu pomoć, Johns Hopkins Škola za napredne međunarodne studije će mi pružiti najbolje obrazovanje i veštine koji ce mi pomoći u daljem radu.

Na Americkom Univerzitetu u Bugarskoj sam stekao vredno znanje radeći kao asistent na istraživanju i predavanju u oblasti politike i finansija. Za akademska dostignuća i istraživanje dobio sam Evropsku stipendiju dva puta za redom. Tražeći balans između teorije i prakse, organizovao sam mnogobrojne simulacije međunarodnih institucija, kao sto su Model Ujedinjenih Nacija i prvi tim Univerziteta za prestizno takmicenje u međunarodnom pravu - Jessup International Law Moot Court. Moji članci i analize su objaviljivani u Fer Obzerveru (Fair Observer).

U jesen 2010. sam dobio stipendiju za akademsko putovanje u sedište NATO-a, gde sam takođe posetio i Senat Češke Republike, koja je tada presedavala sa Evropskom Unijom. Diskusije koje sam imao za visokim zvaničnicima i diplomatama su me ubedile da je moja zainteresovanost za međunarodne odnose dugoročna.

Pored mojih akademskih aktivnosti i profesionalnog iskustva, aktivnosti na lokalnom nivou sam video kao vitalne za dugotrajnu promenu. Tokom prve godine studija, provodio sam skoro svaki petak sa decom bez roditeljskog staranja u Bugarskoj, ne bih li im pomogao da dostignu svoj pun potencijal i predstave se na gradskom koncertu.

U svojoj 18. godini sam dobio novčana sredstva od Američkog saveta da zajednom sa svojim bratom organizujem prvi školski parlament u Priboju i uključim mlade u društveno-korisne projekte. U kratkom roku smo uspeli da organizujemo "Pokreni-Promeni" kampanju i okupili mlade u Priboju da okreče školu, srede školsko dvorište i da zajedno rade na istom cilju — boljoj zajednici. Iako je ovo bio mali korak, ova akcija je pokazala važnost malih projekata za razvoj sredine i drustva.

Osim cinjenice da sam jedan od najmlađih vlasnika kartice za zaveštanje organa, ja sam takođe i redovan davalac krvi. Do sada sam krv dao deset puta i planiram da nastavim da dajem sve dok ne dostignem tačno sto puta.

FOTO: Indiegogo

Pre dve godine, moj brat i ja smo donirali set knjiga za međunarodno obrazovanje i testove gradskoj biblioteci u Priboju, sve sa ciljem da pokažemo značaj međunarodnog obrazovanja. Pre godinu dana smo istoj biblioteci poklonili sto naslova iz oblasti društvenog razvoja, preduzetništva, stranih jezika i svetske književnosti. Omladisnkom centru u Priboju smo poklonili komplet knjiga u izdanju Harvard Business Review, koje će služiti mladim preduzetnicima da steknu potrebno znanje i napreduju u svom poslu.

U jednom od biltena, Srpski filantropski forum je mene i mog brata označio kao svetlu budućnost filantropije. Iako tek završavam osnovne studije, već sam namenio prvu malu donaciju svom Univeritetu u znak zahvalnosti za sve pružene prilike i stečeno znanje. Verujem da svaki put kad dobijem nešto, treba i da dajem drugima.

Verujem da će mi master pomoći da proširim svoje znanje o političkim naukama i međunarodnim odnosima i da ću tako usavršiti svoje diplomatske i analitičke veštine, koje su prekopotrebne ovom regionu. Kada završim master planiram da radim u oblastima međunarodnih odnosa i post-konfliktong razvoja regiona koji su razoreni sukobima i razlikama. Takođe sam zainteresovan i za pitanja pomoći u konsolidaciji demokratkog drustva i institucija, kao i za pitanja tranzicione pravde.

Takođe, planiram da osnujem svoju sopstvenu fondaciju za obrazovanje i razvoj, zajedno sa mojim bratom, koja će dati prilike i sredstva ljudima koji nisu u mogućnosti da promene svoj život i da se obrazuju.

U Priboju, gde sam odrastao, retko ko ima ovakav san. Verujem da mogu da ostvarim sve ovo i da napravim svoj doprinos svetu, a ako me vi podržite, siguran sam da će se to ostvariti.

Pošto studiram van Srbije, nisam u mogućnosti da primim bilo kakve državne stipendije. Plan mi je da i ovo leto radim u Americi, da bih skupio dovoljno novca za dalje studije.

Univerzitet Johns Hopkins mi je ponudio 50% stipendiju (22.000 dolara), za prvu godinu. Ako mi uspeh bude dovoljno dobar u prvoj godini, stipendija će važiti i za drugu. Planiram da uzmem kredit od 40.000 dolara, što znači da mi preostaje još 30.000 dolara da bih pokrio sve troškove.



Bez stipendija, sada ne bih bio gde jesam. Kada sam se prijavio na AUBG, dobio sam stipendije koje su mi omogućile da završim obrazovanje.

Da pogledate moju kampanju i date svoj doprinos, kliknite ovde .

Za više informacija o meni, kliknite ovde , ovde , i ovde .

Originalna verzija ovog teksta, na engleskom, nalazi se ovde .



***


Ovaj tekst nastao je našom željom da stvorimo alternativni veb prostor za mlade gde mogu da pišu o onim temama koje smatraju važnim, iskreno i bez ograničenja! Ukoliko želiš da i ti budeš član našeg mladog tima tvoje ideje su dobrodošle! CV i jedan tekst pošalji na [email protected] uz Cc na [email protected], sa naznakom "Prijava / novinar". Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih novinara vršimo do svakog prvog dana u mesecu.


Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Komentari