
Da li ste nekada bili u Tršiću, rodnom mestu Vuka Karadžića? Da li ste bili u Loznici? Banji Koviljači? Ili je, možda, bolje pitanje: Da li volite fotografiju? Ako su vaši odgovori na prva tri pitanja negativni, a na četvrto pozitivni, onda je foto magazin pravo mesto za vas. U njemu ćete, pored ostalog, pronaći veliki broj fotografija koje će vas sigurno navesti da ova mesta uvrstite u ona koja bi obavezno trebalo da posetite. Urednici ovog online magazina su mladi iz Loznice, polaznici škole fotografije koja se održava u okviru Omladinskog centra. Njihov mentor i inicijator celog projekta je Bojan Lučić, umetnički fotograf. Sa Bojanom smo pričali o tome kako se zaljubio u fotografiju, šta je to što mu daje inspiraciju i kako je uopšte došao na ideju da pokrene školu i okupi veliki broj mladih.
Kako si počeo da se interesuješ za fotografiju?
U početku sam se više bavio softverskom obradom fotografije, nego samom tehnikom fotografisanja. Tek posle nekoliko godina bavljenja obradom, odlučio sam da se oprobam i na tom polju. Fotografijom se bavim već šest godina, i mislim da je ona pravi način za izražavanje moje kreativnosti. U početku sam radio sa veoma skromnom opremom ali je vremenom potreba za boljom bila neizbežna. Danas posle 6 godina mogu da kažem da sam dosta napredovao, ali da uvek može bolje.
Da li nam je neophodna skupa oprema da bismo mogli da se bavimo fotografijom?
Stereotipi koji vladaju u društvu su uvek bili neizbežni, pa i u fotografiji postoji nekoliko. Na ovo pitanje mogu da odgovrim sa jednim velikim NE jer je fotografija umetnost u kojoj fotograf fotoaparatom zaustavlja trenutak realnog života. Nije neophodna skupa oprema kako bi mogli da fotografišemo, čak naprotiv, korišćenjem jednostavnije i jeftinije opreme možemo da postignemo isti efekat. Fotografija kao tehnika se vežba i vremenom se postižu sve bolji rezultati, tako da ukoliko poznajemo samu tehniku digitalne fotografije i opremu koju koristimo, možemo da napravimo dobru fotografiju.
Predmet fotografisanja može biti baš sve, a šta je to što ti najviše voliš da fotografišeš?
Od samog početka bavljenja fotografijom najviše su me privlačile fotografije pejzaža drugih fotografa i rado sam ih pregledao putem interneta. U fotografisanju pejzaža se oprobao svako, ali fotografisati pejzaž nije baš lako. To je deo dugog procesa i na neki način predstavlja istraživanje, dugo obitavanje fotografa na jednom mestu, tokom kojeg njegov motiv i on, stvaraju neraskidivu vezu. To je za istinskog zaljubljenika u prirodu i fotografiju velika čast.
Koliko je teško napraviti dobru fotografiju?
Dobru fotografiju može svako da napravi ukoliko fotograf prati svoju viziju i traga za pravim motovima u svom okruženju. To je nekad proces koji može da traje duže nego što sami očekujemo, ali ponekad je to slučajan događaj koji stvara dinamiku i priča priču na fotografiji.
Da li je Photoshop postao nužnost?
Softverska obrada fotografije nije nužna niti je ikad bila. Photoshop je slobodan izbor svakog fotografa i on odlučuje da li želi da ga koristi ili ne. Suština jeste da softversku obradu treba da koristimo ukoliko želimo da popravimo fotografiju, ali ne i da od dobre fotografije napravimo bolju, jer je ona već sama po sebi odlična.
Radiš kao mentor u školi fotografije koja se održava u okviru Omladinskog centra. Kako se uopšte došlo na tu ideju?
Kancelarija za mlade je uz finansijsku podršku Ministarstva omladine i sporta prvi put realizovala projekat škole fotografije 2011. godine. Nakon toga, u julu naredne godine, ideja o kursu fotografije je preuzeta i napravljen je plan rada škole kao programske aktivnosti KZM. U prvom ciklusu obuke koji je trajao do oktobra 2012. obuku je uspešno prošlo dvadesetpet polaznika. Kako bi se obezbedila održivost same programske aktivnosti formirana je fotografska sekcija "Kroz objektiv mladih" koja je za cilj, pored edukacije o digitalnoj fotografiji, imala i umrežavanje mladih koji vole fotografiju i stvaranje uslova za kvalitetno provođenje slobodnog vremena.
Koliko su mladi u Loznici zainteresovani za fotografiju?
Mladi su veoma zainteresovani i skoro svaki dan dolaze novi članovi da se prijave u fotografsku sekciju. Uz moju pomoć i pomoć mojih saradnika mladi se snalaze jako dobro i uz dodatnu literaturu koju im obezbeđujemo preko interneta u vidu raznih tutorijala i video prezentacija, imaju priliku da upotpune svoje znanje i na taj način steknu još više iskustva.
U oktobru prošle godine polaznici škole imali su i svoju prvu izložbu.
Da, prva izložba je usledila po završetku obuke. Izloženo je 75 fotografija i sve su to bili radovi polaznika koji su nastali u toku samog trajanje kursa. Moram priznati da sam bio u velikoj meri pozitivno iznenađen brojem posetilaca na izložbi. Na dan otvaranja, prostorije Omladinskog centra su bile male da prime ogroman broj ljubitelja fotografije. To je bila prva izložba u okviru progamske aktivnosti i realizovana je uz podršku Gradske uprave grada Loznice. Ideja je bila da se radovi polaznika prikažu i da se na taj način promoviše njihova kreativnost i aktivizam i da se skrene pažnja javnosti na potrebe i interesovanja mladih.
A kakvi su vam planovi za budućnost?
Sledeća izložba je planirana u okviru manifestacije "Dani Loznice" koja će se održati u periodu od 14 - 17. juna gde će biti izloženi radovi polaznika prve generacije. U planu je realizacija novog konkursa škole fotografije koja će primiti nove članove i njen početak za 2013. godinu je planiran za sredinu jula meseca.
Počeo je sa radom sajt škole fotografije, u okviru kojeg, pored niza saveta i korisnih informacija u vezi sa fotografijom, postoji i online foto magazin.
Foto magazin "Kroz objektiv mladih" je realizovan kao zajednička inicijativa članova fotografske sekcije i ima za cilj promociju rada Omladinskog centra i škole fotografije kao programske aktivnosti u okviru OC, kao i promociju omladinskog aktivizma. Časopis će izlaziti jednom mesečno i svaki broj će biti posvećen posebnoj temi. Pored promocije rada škole, elektronski časopis ima za cilj da promoviše grad Loznicu i loznički kraj sa akcentom na turističke potencijale jer je to časopis sa fotografijama poznatih turističkih mesta kao što su Banja Koviljača, Tršić, Gučevo, reka Drina i Tronoša.
Pogledajte neke fotografije Bojana Lučića nastale u okviru tog projekta:
Fotografija: Bojan Lučić
Fotografija: Bojan Lučić
Fotografija: Bojan Lučić
Fotografija: Bojan Lučić
***
POSTANI DOPISNIK! Ukoliko i ti želiš da postaneš dopisnik i pišeš o mladima iz svog kraja, prijavi se popunjavanjem kratkog formulara. Više informacija i link ka formularu ovde. Nije neophodno prethodno iskustvo, već isključivo entuzijzam i želja da se dobar glas o tvom kraju daleko čuje! Otvoreno za sve mlade od 15 - 35 godina.