Тамо сви говоре хинду језиком и много плешу, тужне приче крећу се ка срећном крају уз много песме, судбине ликова можда нам делују мало блиске, естетика нам је можда страна, али филмска продукција Боливуда тренутно је једна однајвећих на свету.
Боливуд је популарно име за филмску индустрију Индије иако представља само један њен део. Назив је инспирисан Холивудом, али уместо „свете шуме“ овде је реч о „бомбајској шуми“. Иако су дефинисани као хинду филмови у дијалозима је обилато присутан и хинду енглески, познат и као „хинглиш“. То је резултат чињенице да је Индија дуго била енглеска колонија и да је енглески продро и остао у свакодневном говору који се преноси на филмско платно.
Златно доба Боливуда ( који за разлику од калифорнијског рођака не постоји као физичко место) био је период између четрдесетих и шездесетих година 20ог века, што су и прве деценије индијске независности. У то време нека од остварења нашла су се у номинацији за Оскара, али и на победничком постољу Канског фестивала. Тематика се у ово време углавном кретала око обичног човека, свакодневног живота припадника радничке класе.
Филмови из Боливуда дубоко су укорењени у индијској традицији, али и у модерној култури. Утицај дрвнох епова, Рамајане и Махабхарате огледа се у присуству споредне, позадинске, као и приче у причи. Санскрит драма завештала је боливудским филмовима обиље плеса и сонгова којима се служила, док је Парси театар утицао комбиновањем реализма и фантазије, нарације и спектакла који постају део узбудљиве мелодраме. Са друге стране, и популарни холивудски мјузикли из тридесетих и четрдесетих година утицали су на Боливуд, а у новије време приметан је и утицај МТВ-а кроз другачију врсту плеса и измењеног угла снимања камере.
Жанровске конвенције одређују боливуске филмове као мјузикле пре свега. У њима су свеприсутни уметнути сонгови праћени масовним сценама плеса. Од квалитета музичког дела најчешће зависи и успех читавог пројекта, а маркетиншка политика води се тактиком да се филмска музика нађе на тржишту пре самог филма како би се на тај начин привукла публика. Она захтева пун ужитак за плаћену улазницу, песму и плес, акцију и љубавне троуглове, борбу јунака против злих противника, мелодраму и тријумф добра. Слично као и у Холивуду, и овде се поред комерцијалних снимају и филмови са озбиљнијом тематиком али је редак случај да се такви подухвати исплате и финансијски. Међутим, индијска дијаспора, стационарана махом у Британији, као и све већи утицај западне културе воде и боливудску филмску индустрију у новом правцу, неком који ће можда кренути путем успеха „Милионера из блата“. Видећемо!
Извор: www.top-adria.com