Почетком 2013. године у Србији је 1715 особа живело са ХИВ-ом. Процењује се да још толико особа не зна да је инфицирано ХИВ-ом.

Према подацима Института за јавно здравље Србије од 1984. до краја 2012. године у Републици Србији је регистровано 2850 особа инфицираних ХИВ-ом. Почетком 2013. године у Србији је 1715 особа живело са ХИВ-ом. Процењује се да још толико особа не зна да је инфицирано ХИВ-ом. Број особа које живе са ХИВ-ом расте, с једне стране због значајно редукованог умирања услед примене високо делотворне комбиноване антиретровирусне терапије, а са друге стране због пораста броја новодијагностикованих особа услед пораста тестирања на ХИВ. Од почетка епидемије, 1985. године, Београд је најтеже погођен ХИВ епидемијом у Србији - више од 70% свих регистрованих особа инфицираних ХИВ-ом, при чему је више од половине свих новооткривених ХИВ позитивних особа током 2012. године реистровано на територији града Београда. Током 2012. године новооткривено је 125 особа инфицираних ХИВ-ом. Од 2002. године региструје се пораст учешћа младих узраста 15–29 година међу новодијагностикованим ХИВ позитивним особама (47% у 2008, односно 34% у 2012. у односу на 22% током 2002. године).
Иницијатива за успостављање националног дана особа које имају ХИВ покренута је са циљем да подигнемо свест јавности о значају превенције полно преносивих инфекција и ХИВ-а и да упознамо заједницу о друштвеном положају особа које имају ХИВ, подстицањем младих људи да се тестирају на ХИВ, да редовно користе заштиту и укључе се у активно промовисање здравих стилова живота, толеранције, равноправности и поштовању људских права, слобода и различитости.
Особе које имају ХИВ инфекцију или АИДС често припадају маргинализованим групама због чега нису у потпуности свесне својих права и начина остваривања тих права - недостају им информације, знање и искуство за суочавање са институцијама и пружаоцима услуга, коме и на који начин изложити случај, како прићи професионалцу, итд. Мањак самопоуздања и поверења, али и недостатак информација спречава нас да приступимо сервисима који су нам на располагању. Некад због стигме и страха да ћемо бити дискриминисани и не покушавамо да затражимо помоћ.
Да бисмо имали могућност да доприносемо развоју друштва и да учествујемо у процесима доношења одлука, друштво треба да обезбеди адекватне моделе који ће нас на прави начин окупити, укључити и мотивисати на акцију. С друге стране, активним укључивањем и учешћем нас самих, односно особа које имају ХИВ инфекцију или АИДС у друштвене токове, смањиће се висок степен стигме и дискриминације која је у значајној мери заступљена према нама. Обезбеђење услова за нашу партиципацију у политичким партијама, представничким телима, безбедносним институцијама, независним институцијама за људска права као и локалним самоуправама је од кључног значаја за просперитет читавог друштва.
Из тог разлога позивамо друштвену заједницу, особе које имају ХИВ, чланове њихових породица, пријатеље, особе које су под утицајем предрасуда, у повећаном ризику за ХИВ инфекцију и особе подложне дискриминацији, да удруженим снагама обезбедимо поштовање људских права, стварамо толерантно окружење у којем се прихватају и уважавају различитости и да омогућимо квалитетан и једнак приступ социјалној, правној и здраственој заштити за све људе.
Иницијатива предвиђа јавну и отворену дискусију о проблему стигме и дискриминације уз учешће особа које имају ХИВ, многобројних активиста организација цивилног друштва, владиних организација и институција у спровођењу различитих превентивних, едукативних, културно уметничких и спортских активности. Због тога ми, особе које имамо ХИВ инфекцију или АИДС, чланови наших породица, наши пријатељи, сарадници, партнери, организације цивилног друштва, грађани Србије, покрећемо Иницијативу за успостављање Националног дана особа које имају ХИВ инфекцију или АИДС, а Вас позивамо да нам се придружите и podržite Inicijativu.
Важност успостављања националног дана особа које имају ХИВ се огледа у залагању за препознавање, признавање и задовољавање наших права и потреба у свим сегментима друштвене заједнице јер на тај начин сви заједно стварамо здравије место за живот свих нас, промовишемо солидарност, толеранцију и улажемо напоре да се повећа наше учешће и видљивост у заједници.
***
AS Centar је јединствено удружење у Србији формирано од стране младих особа које имају ХИВ и младих здравих особа са циљем да омогуће активно, посвећено и одговорно учешће особа које имају ХИВ у савременим друштвеним процесима, уживање свих права у пуном капацитету, без стигме и дискриминације и да у томе имају ефикасну подршку друштвене заједнице.