Tweet
Početkom 2013. godine u Srbiji je 1715 osoba živelo sa HIV-om. Procenjuje se da još toliko osoba ne zna da je inficirano HIV-om.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije od 1984. do kraja 2012. godine u Republici Srbiji je registrovano 2850 osoba inficiranih HIV-om. Početkom 2013. godine u Srbiji je 1715 osoba živelo sa HIV-om. Procenjuje se da još toliko osoba ne zna da je inficirano HIV-om. Broj osoba koje žive sa HIV-om raste, s jedne strane zbog značajno redukovanog umiranja usled primene visoko delotvorne kombinovane antiretrovirusne terapije, a sa druge strane zbog porasta broja novodijagnostikovanih osoba usled porasta testiranja na HIV. Od početka epidemije, 1985. godine, Beograd je najteže pogođen HIV epidemijom u Srbiji - više od 70% svih registrovanih osoba inficiranih HIV-om, pri čemu je više od polovine svih novootkrivenih HIV pozitivnih osoba tokom 2012. godine reistrovano na teritoriji grada Beograda. Tokom 2012. godine novootkriveno je 125 osoba inficiranih HIV-om. Od 2002. godine registruje se porast učešća mladih uzrasta 15–29 godina među novodijagnostikovanim HIV pozitivnim osobama (47% u 2008, odnosno 34% u 2012. u odnosu na 22% tokom 2002. godine).

Inicijativa za uspostavljanje nacionalnog dana osoba koje imaju HIV pokrenuta je sa ciljem da podignemo svest javnosti o značaju prevencije polno prenosivih infekcija i HIV-a i da upoznamo zajednicu o društvenom položaju osoba koje imaju HIV, podsticanjem mladih ljudi da se testiraju na HIV, da redovno koriste zaštitu i uključe se u aktivno promovisanje zdravih stilova života, tolerancije, ravnopravnosti i poštovanju ljudskih prava, sloboda i različitosti.

Osobe koje imaju HIV infekciju ili AIDS često pripadaju marginalizovanim grupama zbog čega nisu u potpunosti svesne svojih prava i načina ostvarivanja tih prava - nedostaju im informacije, znanje i iskustvo za suočavanje sa institucijama i pružaocima usluga, kome i na koji način izložiti slučaj, kako prići profesionalcu, itd. Manjak samopouzdanja i poverenja, ali i nedostatak informacija sprečava nas da pristupimo servisima koji su nam na raspolaganju. Nekad zbog stigme i straha da ćemo biti diskriminisani i ne pokušavamo da zatražimo pomoć.

Da bismo imali mogućnost da doprinosemo razvoju društva i da učestvujemo u procesima donošenja odluka, društvo treba da obezbedi adekvatne modele koji će nas na pravi način okupiti, uključiti i motivisati na akciju. S druge strane, aktivnim uključivanjem i učešćem nas samih, odnosno osoba koje imaju HIV infekciju ili AIDS u društvene tokove, smanjiće se visok stepen stigme i diskriminacije koja je u značajnoj meri zastupljena prema nama. Obezbeđenje uslova za našu participaciju u političkim partijama, predstavničkim telima, bezbednosnim institucijama, nezavisnim institucijama za ljudska prava kao i lokalnim samoupravama je od ključnog značaja za prosperitet čitavog društva.

Iz tog razloga pozivamo društvenu zajednicu, osobe koje imaju HIV, članove njihovih porodica, prijatelje, osobe koje su pod uticajem predrasuda, u povećanom riziku za HIV infekciju i osobe podložne diskriminaciji, da udruženim snagama obezbedimo poštovanje ljudskih prava, stvaramo tolerantno okruženje u kojem se prihvataju i uvažavaju različitosti i da omogućimo kvalitetan i jednak pristup socijalnoj, pravnoj i zdrastvenoj zaštiti za sve ljude.

Inicijativa predviđa javnu i otvorenu diskusiju o problemu stigme i diskriminacije uz učešće osoba koje imaju HIV, mnogobrojnih aktivista organizacija civilnog društva, vladinih organizacija i institucija u sprovođenju različitih preventivnih, edukativnih, kulturno umetničkih i sportskih aktivnosti. Zbog toga mi, osobe koje imamo HIV infekciju ili AIDS, članovi naših porodica, naši prijatelji, saradnici, partneri, organizacije civilnog društva, građani Srbije, pokrećemo Inicijativu za uspostavljanje Nacionalnog dana osoba koje imaju HIV infekciju ili AIDS, a Vas pozivamo da nam se pridružite i podržite Inicijativu.

Važnost uspostavljanja nacionalnog dana osoba koje imaju HIV se ogleda u zalaganju za prepoznavanje, priznavanje i zadovoljavanje naših prava i potreba u svim segmentima društvene zajednice jer na taj način svi zajedno stvaramo zdravije mesto za život svih nas, promovišemo solidarnost, toleranciju i ulažemo napore da se poveća naše učešće i vidljivost u zajednici.

***

AS Centar je jedinstveno udruženje u Srbiji formirano od strane mladih osoba koje imaju HIV i mladih zdravih osoba sa ciljem da omoguće aktivno, posvećeno i odgovorno učešće osoba koje imaju HIV u savremenim društvenim procesima, uživanje svih prava u punom kapacitetu, bez stigme i diskriminacije i da u tome imaju efikasnu podršku društvene zajednice.

Tweet
Komentari