Tweet

Постоји могућност да обновљиви извори енергије утичу на промену не само светских тржишта енерганата, већ и светске економије и геополитике. Међутим, свет чистог и бесплатног горива није реалан ако се будемо ослањали само на ветар и сунчеву светлост. По њиховој самој природи, оба извора су склони променама, и како бисмо искористили њихов пуни потенцијал, требало би искористити и остале технологије.

Превео: Милан Новаковић

ФОТО: Nononina, Inc.

Успостављање бољих веза између држава је једно од релативно лаких решења, али у свету у којем се владе земаља све више боре за енергетску сигурност, предности овог решења некако бивају занемарене. Друго решење би било контролисање потражње на ефикаснији начин уз помоћ паметних електроенергетских мрежа. Најреволоционарнији технолошки потенцијал, пак, чучи у складиштењу електричне енергије.

„Велики поремећај”

Очигледно је да складиштење може да помогне заједницама и компанијама широм света. Нестајање струје у државама у развоју може довести до расула. На пример, у Јужној Африци 2008. године, нестајање струје довело је до тога да су неки од највећих рудника злата и платине морали да буду затворени, што је довело до глобалног раста цена, а да не говоримо о милионима живота који су били погођени овом неприликом. Оваква непоуздана електрична мрежа, такође, ремети страна улагања. Складиштење енергије не само да обезбеђује залихе у случају нестанка струје, већ и помаже енергетској мрежи да не буде преоптерећена, што првенствено доводи до смањења ризика од нестанка струје.

Како би остварио зацртани циљ, Порторико је на пример поставио услов да сваки нови обновљив извор мора да има 30% складиштене енергије. Међутим, неће само земље у развоју профитирати. Влада САД-а је израчунала да су нестајања струје између 2003. и 2012. године коштале државу чак и до 70 милијарди долара годишње. Десетине система за складиштење струје су већ на снази у многим државама, док је Калифорнија испред себе поставила за циљ 1.3ГВ како би испунила своја очекивања што се тиче обновљивих извора.

Уједињено Краљевство је већ изградило своја прва мрежна напајања, док су Италија, Мађарска и Саудијска Арабија неке од држава које ће сасвим сигурно испратити овај тренд. Складиштење се показало као безвредно за изоловане заједнице које немају приступ државној мрежи. Један од примера су острвљани који користе непрекидну струју и који немају потребу за додатним дизел електранама.

Моћ заједнице

Ипак, ово је само почетак. Обновљиви извори и складиштење енергије отварају врата заједницама или поједницима да сами задовоље своје енергетске потребе. Уз помоћ соларних панела или ветрогенератора који производе електричну енергију и батерија које је складиште, домаћинства се далеко мање ослањају на електричну мрежу. Трошкови су у данашње време недостижно високи за многе, али постоје начини на тржишту који решавају проблем складиштења енергије у насељеним подручјима, као што су решења разрађена од стране „Моикса Енерџи“ из Уједињеног Краљевства.

Немачка влада одваја 50 милиона евра сваке године како би субвенционисала грађане Немачке да купују батерије за складиштење енергије. Са почетком од маја 2013. године, Влада Немачке је субвенционисала пет и по хиљада Немаца са сумом у просеку од 3.200 евра, а потражња за субвенцијама је све већа.

Цене ће ипак пасти. По речима Бен Ворена из ЕY саветовалишта, соларни панели су јефтинији за 80% у односу на период од пре само пет година. „Тржиште складиштења изгледа баш као што је тржиште за соларну фотонапонску енергију тада изгледало. Складиштење енергије ће постати приступачно многима у периоду од три до пет година”, наводи Бен.

Доиста, прогнозе кажу да ће тржиште бити вредно између 30 и 400 милијарди долара у периоду од пет до седам година. Предвиђања иду на руку како потрошачима, тако и великим енергетским предузећима и електродистрибуцијама.

<�имг цласс="рфлоат" срц="хттп://с13.постимг.орг/лн1qмцyqф/хов_то_саве_елецтрицитy_300x225.јпг" />

ФОТО: GOBankingRates

Складиштење малих залиха енергије би могло да има сличан ефекат као и складиштење мрежне енергије, што би довело до тога да би потрошачи били у могућности да купују струју од мреже када је јефтина и када је има у изобиљу, а да користе своју у тренутку када је мрежна струја скупља. Овакав начин рада би довео до баланса потражње и смањио притисак који се врши на систем. То би, такође, веома брзо довело до „тачке где је потражња од мреже прениска”, наводи Алдриџ. Овим се постављају важна питања око тога ко би плаћао одржавање мреже – у почетку би само они имућнији били у могућности да приуште обновљиве изворе и складиштење енергије, на тај начин препуштајући плаћање рачуна онима који то не могу себи да приуште.

Електрична трансформација

Предузећа ће бити у најгорој позицији када централизована производња не буде била главни извор енергије. Ендрју Джоунс из „С&Ц Електрика” каже: „Нећете моћи да се такмичите са онима који немају трошкове горива". Према истраживањима које је обавио Барклајс, 20% потрошача струје у САД-у биће у могућности да користе струју из соларних и извора складиштења по истој цени по којој је добијају од мреже до почетка 2018. године. У истраживањама, такође, стоји да у историји електричне индустрије дугој сто и више година, никада раније није постојала нека замена за мрежну струју која је конкуретна по ценама трошкова.

Као последица тога, банке су снизиле своје кредитне рејтинге на сва енергетска предузећа у САД-у. Да ситуација буде гора, по проценама Ситибенка, ако се овај тренд настави, предузећа из земаља у развоју би могла да своја тржишта смање за више од 50%. Међутим, не пише се свима тако црно. На крају прошле године, власник немачког енергетског гиганта је објавио да се компанија не бави више фосилним горивом и нуклеарним пословима како би се усресредили на обновљиве изворе енергије, тврдећи да се традиционалан начин предузетничког пословања урушава.

<�имг цласс="лфлоат" срц="хттп://с11.постимг.орг/пуииа7ј6р/вхо_супплиес_мy_елецтрицитy_анд_гас.јпг" />

ФОТО: uSwitch

Они који ће највише профитирати су, наравно, потрошачи. Складиштење енергије води ка, како то Бил Воткинс из Енергетског Система „Имерџи“ назива, „демократизацији енергије”, где потрошачи више неће робовати великим енергетским компанијама и где ће моћи да производе своју сопствену електричну енергију која ће бити бесплатна, након неколико инсталираних система који изискују трошкове. Велике електране и државне електричне мреже неће нестати преко ноћи, ако се то уопште и деси, али ће многи појединци и заједнице имати прилику да бирају своју енергетску будућност. Појединци унутар ове делатности гледају на овакву будућност са дозом скептицизма, али они то раде на своју штету.


ИЗВОР: BBC - Business

Шта зрачиш, то привлачиш.

Прочитајте и:

Kako da se motivišete za učenje?
Internet marketing: U čemu je caka?
Ovo je Aleksa - najbolji matematičar sveta!

***

Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.


Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ