Tweet
Za američkog umetnika Rona Ingliša (Ron English) bismo mogli reći da uspešno podriva marketinške napore – svojom umetnošću on ruši kultne slike pop kulture i marketinga, menjajući njihovu poruku u nešto sasvim drugo – uglavnom sasvim suprotno od prvobitno nameravanog. Rezultat toga su satirični prikazi, najčešće tema u oblasti politike, religije ili konzumerizma. Ali bez obzira na poruku koju nosi, ova umetnost je sama po sebi nešto izvanredno.

Prevela: Ivana Jovanović

FOTO: Listverse

Najveći broj njegovih radova se pojavljuje na bilbordima u toku noći – ilegalno – kao već poznate „Camel Kid“ reklame na kojima mladi Džo Kamel (Joe Camel) nudi cigarete deci, ili reklame za Mekdonalds koje prikazuju gojaznog Ronalda Mekdonalda i nimalo suptilna poređenja sa obožavanjem idola.

Svojim uljima na platnu Ron Ingliš zaista uspeva da oživi spoj klasičnog i modernog. Ponekad je poruka očigledna, a nekad se otvaraju različite mogućnosti za interpretaciju. Pogledajte njegovih deset najboljih obrada čuvenih slika i malo usputnog naklapanja o istoriji umetnosti.


10. Zvezdana noć



Zvezdana noć je jedna od najpoznatijih slika Vinsenta van Goga. Ova slika prikazuje stilizovanu verziju grada Sen Remi, viđenog kroz prozor bolnice za mentalno obolele, u kojoj je Van Gog boravio 1889.

Kako Ron Ingliš kaže, kroz svoj prozor je video more reklama i na tome je zasnovao svoju verziju i nazvao je Mekzvezdana.


9. Madona sa ljiljanima


Madona sa ljiljanima je slika Vilijama Bugroa iz 1899. Ova slika prikazuje blaženu Devicu Mariju kako drži malog Isusa, koji je i kao dete zauzimao autoritarnu pozu sa raširenim rukama. Oreoli oko njihovih glava su tipični za katoličku umetnost toga vremena.

U Inglišovoj verziji srećemo bogove pop kulture – likovi imaju čuvene maske grupe Kis: Devica Marija postaje Džin Simons, a Isus Pol Stenli.


8. Abraham Linkoln




1863. je stvorena dagerotipija (vrsta otiska na bakarnoj ploči) Abrahama Linkolna. Naša moderna percepcija Abrahama Linkolna potiče upravo od ove dagerotipije.

2008. Ron Ingliš je napravio Abrahama Obamu – iznenađujuće suptilno stapanje lica oba predsednika. Ova slika je danas jedna od najpoznatijih političkih slika, naravno ako izuzmemo "Neverovatnog Baraka".


7. Gernika



Nakon bombardovanja sela Gernika 1937, Pablo Pikaso je naslikao ovu ogromnu sliku i nazvao je Gernika u pokušaju da prikaže patnju seljana. Od tog trenutka slika je postala jedno od najpopularnijih dela i često je smatrana simbolom antiratnih zalaganja.

Verzija Rona Ingliša prikazuje decu iz vrtića u istim užasavajućim pozama kao na originalu, okružene vrteškama i malog dečaka u središtu koji baca bombu iz aviona igračke. Ingliš je naslikao i verziju prikazuje Mikija Mausa koji baca bombe iz aviona.


6. Doručak na travi



Doručak na travi (Le dejeuner sur l’herbe) naslikao je Eduar Mane. I sam original je izazvao skandal u to vreme, jer je prikazivao ženu koja ne samo da je bila gola, već je bila gola u društvu dva potpuno obučena muškarca. Još je neobičniji način na koji se konverzacija naizgled odvija tako da muškarci potpuno ignorišu ženinu golotinju.

Verzija Rona Ingliša na neki način govori sama za sebe. U pitanju je ista slika, ali su likovi zamenjeni likovima Čarlija Brauna, Lusi i Sali. I uloge su obrnute – Čarli Braun je go, dok su Lusi i Sali obučene.

5. Diptih Merilin Monro


Endi Vorhol je skoro samostalno stvorio američki pop art pokret, a najtrajnija slika iz ovog vremena je njegova serija slika Merilin Monro napravljena sitoštampom. Nastala je nakon njene smrti 1962.

Ron Ingliš je svojom verzijom, koja je i više nego omaž originalnoj, seks simbol odveo u drugi pravac. Njegovo ulje na platnu prikazuje toples Merlin Monro sa licima Mikija Mausa na grudima. Pozadina je stvorene ponavljanjem serije Mikija Mausa sa Merilinom kosom u nizu različitih boja.


4. Sin čoveka




Rene Magrit je 1965. naslikao nadrealističnu sliku Sin čoveka, koja prikazuje čoveka u odelu sa šeširom na glavi i jabukom ispred lica. Kao što je umetnik rekao, ova slika pokazuje da sve što vidimo zapravo može da se skriva iza nečeg drugog.

U Stereo Magrit, Ron Ingliš je preslikao čovek i jabuku, ali ih je smestio pored drugog subjekta – kostura u istoj odeći, sa trulom jabukom ispred lica, što verovatno aludira na život i smrt.


3. Vrisak


Vrisak Edvarda Munka je verovatno najpoznatija slika na svetu. Krajem 19. veka su zapravo nastale četiri verzije Vriska.

Verzija Rona Ingliša, Harmoničan vrisak, je prilično drugačija. Držeći se svog stila, likove na slici je naslikao tako da izgledaju kao članovi neke bande.


2. Japanski most


U periodu od 1893. do 1900. Klod Mone je naslikao seriju slika koje se fokusiraju na most iznad jezerceta na njegovom imanju. Ta serija obuhvata neke od najpoznatijih slika perioda impresionizma.
Verzija Rona Ingliša naslikana je u primetno mračnijim bojama i prikazuje Zeku, jezivu figuru koja se pojavljuje i na mnogim drugim Inglišovim slikama. Pozadina i prvi plan su u Moneovom stilu, dok je Zeka znatno svežiji i moderniji.


1.Poslednja večera


Poslednja večera je jedna od najkultnijih slika na svetu i prikazuje poslednji obrok Isusa Hrista i njegoih dvanaest apostola. Naslikao ju je Leonardo da Vinči krajem 15. veka.

Prema Ronu Inglišu, nova vremena donose nove bogove, što i vidimo na Super večeri. Paralele su očigledne, a slika je i vizuelno zadivljujuća.

IZVOR: Listverse Autor: Andrew Handley

Tweet
Komentari

VESTI