Tweet

Колико добро познајемо земљу у којој живимо и да ли знамо шта то занимљиво и вредно овде можемо видети и доживети пре него што пожелимо да побегнемо „преко“ на одмор?

Приредила: Милица Митровић

ФОТО: Mondorama

У свакој земљи национални паркови заузимају посебно место, а на територији Србије налази се пет националних паркова који заузимају око 7,8 % територије земље.

Национални паркови Đердап, Фрушка гора, Копаоник, Тара и Шар планина укључени су у Европску федерацију националних паркова.
Поред ових пет националних паркова, српски геолози проф. др Александар Грубић и Михајло Галечић недавно су изнели предлог за проглашење Старе планине за српски национални парк диносаурија.
Наиме, на овој планини која је део Карпатско-балканског лука, налази се јединствено налазиште фосила, каквог нема у Европи, али и у свету.

Како наводи Тањуг, научну студију, под називом, „Фосилни трагови старих диносаурија у доњем тријасу Старе планине”, чији су аутори геолози Грубић и Галечић, Завод за заштиту природе Србије публиковао је још 2001. године, али је она мало позната широј јавности.

У овој студији аутори су описали налазе фосилних трагова ногу текодонтосауруса који су пронађени у Горњем Високу на Старој планини, а претпоставља се да су стари око 250 милиона година.


Милица је путник телом и мислима. Не воли причање ради приче, верује у магију речи употребљених на прави начин.

ИЗВОР: BETA

Tweet
Коментари

ВЕСТИ