Не доносите лепе вести, зар не? Нешто је заказало, нисте добили очекивану надокнаду за свој уложени труд и шта сад?

Autor: Marija Mitrovanov
Најпре станите иза свог резултата. Какав год да је, ваш је. Можда вам се не допада његово име, одређење или бројка, али додељен је вама и ви се са тим морате носити чак и ако то не желите. Ово не намећем ја, већ неписана правила о одрастању и одговорности. Можда вам баш он може бити кориснији од свих оних хвале вредних. Омогући ће вам да преиспитате свој метод. Можда нешто радите погрешно, па вам се сада могу отворити нове идеје за другачији приступ. Резултат којим нисте задовољни вас може још више мотивисати да убудуће будете бољи и можда са другачијим приступом. Немојмо оно што нас хвата за руку када паднемо и оно што нас конструктивно опомиње крстити негативним одређењима.
Наравно, волимо тај моменат уздигнуте главе и осећаја да смо урадили нешто што смо очекивали сами од себе и што су други очекивали од нас. Међутим, да ли заиста од свог уложеног труда можемо увек и у свакој ситуацији да очекујемо да нам се враћа као бумеранг? Под тим мислим да је надокнада за уложени труд једнако пропорционална уложеном труду. Колико пута вам се десило да вам се, једноставно, посрећи и да добијете и више него што сте (могу слободно рећи) заслужили? Да ли сте тада устали и приговорили онако како бисте то учинили у обрнутом случају, када резултат изостане или је за вас незнатан? Бојим се да бисмо се углавном сложили око негативног одговора на ово питање.
Наравно, има случајева и да сте незаслужено оманули, у резултатском смислу. Не зависи све увек од вас. Ви сте урадили све оно што је до вас, уложили сте сав свој труд, велики део свог времена сте посветили бављењу том ствари, имали сте много одрицања и наоружали се свиме што је потребно да би успех био загарантован. Да ли је успех загарантован? У кључном тренутку постоје разни фактори који могу утицати да ствари, упркос свему, до тада, уложеном, крену по злу. Не знам чиме се бавите, али се надам да ћете моћи на себе да примените пример којим ћу се служити, а то је оно што често наводим својим колегама, студентима. Колико год да се труде и марљиво спремају испит, вероватно је да неће имати стопостотну покривеност својим знањем. Можда им не прија материја, можда су деконцентрисани, преоптерећени итд. Може да се деси да извуку питање са којим се не сналазе. Такође, можда баш тог дана имају неки необјашњив проблем у прецизном изражавању.
Ништа од тога не значи да се нисте трудили и дали све од себе. Имате сва права да будете поносни на свој рад, јер њега не одређује само један одлучујући тренутак који може да се покаже као не онај прави.
У сваком случају, који год да је разлог зашто сте добили незадовољавајући резултат након свог труда, не одбацујте га. Можда баш он може да вам једног дана покаже колико сте од њега напредовали. Рецимо, у мом сертификату из дактилографије пише 250 откуцаја у минути. Коју год већу бројку да кажем о садашњем броју својих откуцаја, бојим се да ће бити мало. Можда уложени труд и јесте као бумеранг, иако закаснели, али ту је.
***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 - 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностимаа OVDE