У данашње време, многи љубитељи „паметних“ мобилних телефона, користећи разноразне апликације везане за ментално здравље деле своје личне информације. Међутим, постоји невероватно мали број доказа о томе шта те апликације пружају својим корисницима заузврат.
ФОТО: App Wrap
Превела: Наташа Антић
Многи медицински стручњаци не подржавају ове апликације које, наводно, пружају помоћ око одржавања менталног здравља, тј. помажу да се реше проблеми, као што је лоше расположење, па чак и они озбиљнији, као депресија.
Брус Болам, један од бројних програмских стручњака, надгледао је недавно испитивање више од 300 апликација, које су се односиле како на физичко, тако и на душевно здравље и благостање. Док је са једне стране похвалио рад таквих апликација, наводећи како су многе од њих добиле највишу оцену, са друге стране, сматра да постоје и неки недостаци, када су у питању њихов изглед и „гејмификација“, односно могућност мотивисања корисника.
На пример, најбоље рангирана апликација Вхат'с Уп? добила је, за начин на који функционише, четири звездице од могућих пет, али само две и по за потенцијалну моћ да позитивно утиче на промену понашања корисника на боље. Већина других апликација добијала је једну од пет звездица.
„Велика је разлика између онога што овакве апликације заиста пружају и онога што стручњаци сматрају да треба да буде пружено", изјавио је Болам.
Једно недавно истраживање, везано за апликације које су усмерене ка превенцији самоубистава, показало је да је веома мали број таквих апликација заиста испуњавао све потребне услове, како би се постигао очекивани ефекат, док остале нису. Многе апликације су чак обиловале штетним садржајем, подстицале на ризично понашање, па и на самоповређивање!
Још једна мана је то што је, на пример, само 12 од укупно 56 апликација, које су се заснивале на решавању проблема биполарног поремећаја, односно манично-депресивне психозе, садржало опцију заштите личних података корисника.
Дејвид Бакер, оснивач једне од апликација, који ради и у једној универзитетској школи која се бави психолошким наукама, истиче како је веома важно да свака стратегија, примењивана у сврху постизања позитивног ефекта код корисника, мора бити оформљена уз помоћ стручњака или стручне литературе.
Да ли лоше функционисање апликација може бити опасно?
Све док се појединац осећа угодно док говори о менталном здрављу, не мора нужно да буде лоше то што многи траже помоћ у одређеним апликацијама. Приступачне су, погодне за коришћење, омогућавају анонимност и никога не излажу подсмеху.
Ипак, уколико људи којима је потребна помоћ покушају да је пронађу, ту може настати проблем. Уколико одређена апликација не буде функционисала како треба, корисник ће бити обесхрабрен, те ће на тај начин изгубити поверење у било какву другу, стручнију помоћ.
„За нас остале, који смо, како Фројд каже 'уобичајено несрећни', апликације на 'паметним' телефонима могу да буду почетак пута који води ка откривању неке квалитетније помоћи за решавање одређеног проблема“, каже Болам.
„Оне могу да буду корисне, али никако не могу да представљају прави и једини лек. Да ли могу помоћи одређеним појединцима? Наравно да могу. А да ли могу и да доведу у опасност одређене кориснике и усмере их ка погрешном путу? И то могу, наравно“, додаје он.
Ипак, Болам не губи наду када је у питању технологија и сматра да се овакав начин пружања помоћи, онима којима је потребна, свакако може побољшати.
<�имг цласс="тфлоат" срц="хттп://бусинесстецх.цо.за/невс/вп-цонтент/уплоадс/2014/04/Мобиле-аддицт.пнг"/>
ФОТО: Business Tech
Када покушавате да пронађете помоћ преко интернета, тешко је утврдити која је опција у мору понуђених најпоузданија и најстручнија. Бакер сматра да би требало да постоји акредитација, како би постојала сигурност у рад одређене апликације.
У сваком случају, програмери, за сада, ипак имају мало подстицаја када је у питању унапређивање њиховог рада. Док се не појави неко веродостојније решење, квалитет апликација одређује се на основу броја преузетих апликација, као и њиховим оцењивањем (помоћу звездица, од један до пет).
ИЗВОР: Mashable
Наташа је студенткиња шпанског, обожава стрипове, љубичасту боју и Чиле.
***
Прочитајте и:
Šta bi poslovni plan trebalo da sadrži?
Treba li da uplatite onlajn kurs za preduzetnike?
Deset roditeljskih veština važnih za posao
***
Овај текст настао је нашом жељом да млади који желе да се опробају у превођењу текстова то искуство стекну и унапреде код нас. Уколико желиш да будеш преводилац у нашем младом тиму ЦВ уз један преведени текст, са изворним, пошаљи на [email protected] са назнаком Пријава/Преводилац. Отворено за све од 15 до 35 година. Пријем нових чланова вршимо до сваког првог дана у месецу.
Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE