Tweet

Лек је у нашој глави?

Приредила: Јелена Костадиновић

ФОТО: Sanifarmasorbara

Свима нам је добро познат плацебо ефекат, медицински термин који представља начин да се посматра ефекат на испитанику / пацијенту када му се даје лажни лек (без икаквог дејства на организам), а испитаник мисли да се ради о правом леку.

Ипак, како преноси ПорталМлади, невероватна способност ума да оздрави тело ипак веома варира у зависности од врсте симптома. Ако су они субјективни, као на пример бол, плацебо може много да помогне. Међутим, када су у питању мерљиве вредности, као на пример показатељи снаге инфекције која је захватила организам, или висина крвног притиска, плацебо није добро решење. Постоје, с друге стране, докази да се захваљујући плацебо ефекту могу променити нивои појединих хормона.

Плацебо ефекат може имати и позитивно и негативно дејство. Код неких људи, на пример, пејсмејкер који није укључен може да помогне рад срца једнако као и функционалан апарат. Али ако се морфијум да пацијенту без његовог знања, имаће много слабије дејство.

Због свега овога, истраживачи сматрају да плацебо може бити моћно оружје у рукама лекара, које помаже, уз праве лекове, оздрављење пацијента. Они, међутим, наглашавају да је можда још већа корист од онога што називају „манири крај болничке постеље“ – начин на који се лекар обраћа пацијенту и како се односи према његовој болести.

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://ассетс2.неуропе.еу/ситес/дефаулт/филес/стyлес/775x432/публиц/пиллс_алтернативе_медицинес.јпг?иток=пQ_ткТтД" />

ФОТО: Neurope

Плацебо иначе нема ефекат на све људе. Процењује се да на њега реагује у просеку око 35 одсто људи, мада та бројка може да варира у зависности од ситуације, па некад не реагује нико, а некада баш сви који су му изложени.

Истраживања су, на пример, показала да након денталне операције на плацебо аналгезију реагује 39 одсто људи, док је у случају зарастања коже на руци реаговало 56 одсто тестираних. Занимљиво је, међутим, још једно поређење: пацијентима којима је без њиховог знања дат морфијум реаговали су у сличном проценту у ком људи иначе реагују на плацебо. Само 36 одсто осетило је да су болови утихнули пошто им је тајно дато 4 мг морфијума, док је након што су примили 6 мг морфијума, око 50 одсто тестираних осетило олакшање.

Познато је да деца, на пример, много боље реагују на плацебо, али да особе оболеле од Алцхајмерове болести губе способност да реагују на плацебо јер немају ни способност да поседују очекивања, за шта је задужен предњи део фронталног режња мозга. Овај део мозга задужен је за планирање комплексног когнитивног понашања, доношење одлука, усклађивање друштвеног понашања итд. Да ли ћемо реаговати на плацебо веома зависи и од наше мотивације и очекивања, а затим и онога што лекари називају „соматски фокус“ – фокусирање на симптоме које осећамо и који према нашем очекивању треба да нестану.

Плацебо ефекат користи се у испитивању ефективности дејства нових лекова и третмана. У клиничким испитивањима ефекат је свакако слабији него иначе, јер пацијенти знају за могућност да нису заиста добили прави лек. Осим тога, с обзиром на то да је реч о леку који се тек тестира, могуће је да ни он сам по себи нема дејство. Занимљиво је, на пример, да ће пацијент који је добио плацебо лек под одређеним називом и реаговао на њега, у некој наредној ситуацији такође реаговати на исти „лек“, али не и када је он другачије назван и запакован.

Захваљујући овим истраживањима, можемо закључити да моћ ума јесте и даље невероватна, али не и свемогућа. Ипак, подаци до којих су ова истраживања дошла јесу запањујућа, и ако узмемо у обзир плацебо ефекат, марљивост лекара и поверење пацијента, можда медицина има чак и бољу будућност.

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://медиа1.емералдмедиц.цом/2013/08/хаппy-мом-анд-доцтор.јпг" />

ФОТО: Emeraldmedic


Јеца је млади и насмејани филозоф који вам саветује много смеха! Уживајте у сваком секунду као да је последњи!

ИЗВОР: PortalMladi

Tweet
Коментари

ВЕСТИ