Foto: Foroactivo
Prevela: Nataša Antić
Najveći svetski zagađivači su, upravo, one zemlje koje su i najviše izložene njegovom riziku. Jedna od takvih zemalja je i Kina, u kojoj je, prema mišljenju Svetske zdravstvene organizacije, vazduh najsmrtonosniji.
Stanovnici Kine, međutim, ne doživljavaju ovu vest kao previše zabrinjavajuću. Smog je toliko ukorenjena pojava u svakodnevnom životu Kineza, da su zaštitne maske postale neophodno sredstvo za korišćenje. Prave se u najrazličitijim bojama, a osim što im je primarna svrha da korisnike zaštite od zagađenog vazduha, praktično služe i kao modni detalj, posebno mladim ljudima, jer ih svi svakodnevno nose.
Jedan holandski umetnik, Dan Rouzehard, predstavio je, tokom Nedelje dizajna u Pekingu svoj toranj, visok sedam metara, koji služi za prečišćavanje vazduha. Ova konstrukcija podseća i na svemirski brod, ali i na čuvene kineske pagode, odnosno tradicionalne budističke hramove. Rouzehard tvrdi da je ovo najveći „usisivač“ smoga na svetu!
Kako toranj funkcioniše?
Radom jona, toranj privlači i apsorbuje zagađene čestice, slanjem pozitivnih jona u vazduh. Otvori u dnu tornja ispuštaju čist vazduh. Zahvaljujući radu ovog neverovatnog izuma, prečisti se oko 30 hiljada kubnih metara vazduha i to za sat vremena!
Kula, u kojoj se prečišćava vazduh, nastala je pre nešto više od dve i po godine. Da nije bilo Holanđanina Rouzeharda i njegovih fantastičnih ideja, svet bi ostao uskraćen za još jedno svetsko čudo; međutim, možda se njegova zamisao ne bi ni obistinila, da nije bilo njegovih saradnika Kineza, a i boravak baš u toj zemlji znatno ga je inspirisao da stvori svoje remek-delo.
„Odlično se sećam jednog dana, kad sam pogledao kroz prozor svoje hotelske sobe u Pekingu. Nisam video ništa. Iz dana u dan, grad je sve više nestajao u gustim oblacima smoga“, kaže Holanđanin.
Rouzehard ima podršku članova Ministarstva za zaštitu životne sredine Kine, koji su ga zamolili da, nakon Pekinga, ovaj projekat predstavi i u drugim gradovima zemlje, sa ciljem da se proširi svest o potrebi za zaštitom okoline i vazduha. On kaže da njegov cilj nije samo da se ponudi trenutno rešenje protiv zagađivanja vazduha; stvar je i u uspostavljanju novog osećaja lepote i čistije budućnosti.
Foto: CNN
Međutim, iako Dan gaji velike nade, kada je u pitanju napredak rada ovog „usisivača smoga“, takođe ističe i to da on nije trajno rešenje problema.
„Otkako je u Pekingu izgrađen, ovaj toranj je za samo jedan dan prikupio toliko zagađujućih čestica, koliko se u Holandiji nakupi za dve nedelje. Ovo je problem koji se ne može rešiti preko noći, a pogotovo ne pomoću samo jednog izgrađenog tornja. Takođe je neophodna i pomoć građana, ali i vlasti, kako bi došlo do značajnijih promena“, kaže Rouzehard.
Za kraj dodaje: „Voleo bih da, za deset ili petnaest godina, pogledam unazad ka ovom tornju i sa osmehom na licu, kažem: da, to je bio samo početak“.
Izvor: CNN
Nataša je studentkinja španskog, obožava stripove, ljubičastu boju i Čile.
***
Pročitajte i:
Maga Magazinović i emancipacija žena u Srbiji...
Upoznajte Heru: Ljubomorna boginja braka
Žene u apstraktnom impresionizmu
***
Ovaj tekst nastao je našom željom da mladi, koji žele da se oprobaju u prevođenju tekstova sa španskog, to iskustvo steknu i unaprede kod nas. Ukoliko želiš da budeš prevodilac u našem mladom timu, CV uz jedan prevedeni tekst, sa izvornim, pošalji na [email protected], sa naznakom Prijava/Prevodilac. Otvoreno za sve od 15 do 35 godina. Prijem novih članova vršimo do svakog prvog dana u mesecu.
Želim povremeno da dobijam mejlove od portala o vestima, najnovijim konkursima i aktivnostima OVDE