Tweet

Мало ко памти како смо живели пре интернета. Питамо се како смо уопште функционисали док је постојао само фиксни телефон. Можда нико и не жели да се сећа времена када информације нису биле у сваком тренутку доступне, када смо уместо да „гуглујемо“ листали енциклопедије и приручнике. Као да жалимо генерације својих родитеља и оне мало старије који у младости нису познавали чари „онлајн“ живота. Наравно, они ће рећи да ми припадамо изгубљеним и отуђеним генерацијама и беспотребно „висимо“ на компјутеру. Нису далеко од истине.

Једна од најзначајнијих тековина модерног доба нам је свакодневно доступна, па уместо да је користимо на најбољи могући начин, ми размишљамо о лајковима, туђим животима или се расправљамо по форумима.

Међутим, колико год било истине у поменутим (стереотипним) тврдњама, ипак можемо да се усредсредимо на иновације и добре стране интернета. Уважавајући чињеницу да људи данас имају све мање слободног времена, они који се баве интернетом и савременим комуникацијама успевају да пронађу начин да искористе њихове предности. Како су за већину прошла времена читања енциклопедија, стручне литературе, па и дневних новина, тако и на интернету све мање читамо опширне текстове и анализе, док вести само „прелетимо“, читајући углавном наслов, поднаслов и истакнуте делове. Зато многи будућност интернет комуникације виде у издвајању појединих делова, видео материјала и фотографија из текстова објављених на било ком сајту, интернет издању часописа или блогу. Тако постоје апликације програмиране да са различитих страница издвајају и бирају вести за вас, на основу ваших личних интересовања (као што је Зите) или ваше тренутне локације (попут апликације за иПхоне Спун).

Питање је тренутка када ће већина сајтова моћи да понуди такозвани мицроцонтент схаринг, термин за који још немамо адекватан превод, а који подразумева дељење кратких и језгровитих садржаја преко друштвених мрежа. Тако ће њихови корисници моћи да пренесу само одређени део текста, цитат, слику, видео и фокусирају се на оно што их највише интересује. Свакако, то може бити мач са две оштрице, јер такав приступ садржајима на интернету може представљати обесмишљавање нечијег труда, интелектуалног напора или покушаја да се нешто смислено изложи. Међутим, готово све што може да се злоупотреби, такође може и добро да се употреби, стога можемо да се надамо да ће мицроцонтент схаринг помоћи и онима који креирају интернет садржаје и пишу текстове, и онима који их читају. Они први ће можда више пажње обратити на свој стил, теме којима се баве и обликовање текстова, док ће, надајмо се, читаоци успети да пронађу и разумеју суштину садржаја и пожеле да прочитају и нешто више

Tweet
Коментари

ВЕСТИ