Tweet

Лајк наш насушни...

Autor: Андријана Савић

ФОТО: Blog extrime

Поред тога што међу језикословцима изазива дилеме и напоре да се преведе и за њега нађе одговарајући српски синоним, популарни лајк је поново добио медијску пажњу. Ових дана новински чланци осванули су са насловима - Да ли лајк може бити кривично дело?

„Уколико сте нешто лајковали, изразили сте своје мишљење, дакле, говорили сте. Тај говор подједнако подлеже ограничењима као и сваки други који се огреши о Кривични законик", казао је Владимир Водинелић са Правног факултета Универзитета Унион. Стога, ваша подршка некој организацији, групи или особи може вас довести у невољу уколико нисте обазриви шта лајкујете и шерујете, односно подржавате и делите. Уз кривичну одговорност, познати су бројни случајеви добијања отказа као последице неподобног лајковања на друштвеним мрежама или експлицитних фотографија које су дошле до послодавца. Ту су и маркетиншки ловци који ваше дигиталне трагове користе као оружје у својој продаји, а ви неприметно постајете лак плен.

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с6.постимг.орг/47мл1уо29/јагодибуја_цомицс_фацебоок_лике.јпг" />

ФОТО: Progressivemedia

Да ли је лајк заиста добио такву моћ? Јесмо ли постали зависници од лајка и како он утиче на ментално здравље појединца?

Потреба за доказивањем и потврдом наших способности и достигнућа усађена је још од раног детињства – у виду награда, оцена, диплома, а потом бонуса и унапређења на послу. Уз све то паралелно егзистира и потреба да се допаднемо другима. Неки су тога свесни, а неки не. За већину људи та потреба је притајена и тешко ју је разоткрити. Одбијамо да признамо да су нам потврде толико битне, јер би на видело испливала наша несигурност. Када је неко сигуран у своје квалитете, онда му за то не треба доказ са стране, зар не? Упркос томе, сви масовно лајкујемо и очекујемо лајк.

Овај модерни вид општења постао је део емоционалне комуникације, а лајк мера успеха, лепоте, популарности, храбрости, духовитости… Међутим, као и у свему осталом, тешко проналазимо меру. Отуда не чуди саркастичан текст Њуз.нета о клиници за одвикавање од лајкова, који ће ускоро постати реалност. „Основ зависности лежи у прибављању доживљаја задовољства са што мање напора. Сваки звук обавештења или црвени квадратић са бројком је сигнал за нову прилику и условљава излучивање допамина у зонама мозга задуженим за награду, што изазива зависност”, кажу психијатри.

<�имг цласс="флоат" срц="хттп://с6.постимг.орг/клб5yqтлд/лике.пнг" />

ФОТО: Wanna-joke

На тај начин свако од нас постаје део лајк-задовољства, било да су у питању фотографије, наша писанија, достигнућа, породични или пословни успеси. Некада се запитате да ли су за клинику особе које на 10 минута објављују да су прошетале пса, усисале кућу, уочиле детету први зубић, да им се разболела мачка или они који све то ревносно лајкују? Лајковање тако постаје драгоцен алат психолозима и психијатрима, јер на основу лајк анамнезе могу сазнати ко је фитнес манијак, ко заљубљеник у књиге, ко је револуционар, ко остављен, а ко заљубљен, ко је акутно, а ко хронично оболео.

Међутим, ма колико бежали од истине, лајковање на друштвеним мрежама постало је најефикаснији параметар популарности, односно прихваћености одређеног садржаја код публике.

У мору информација којима смо свакодневно изложени, палац горе је неки вид пречице ка селекцији онога што ће привући нашу пажњу, што ћемо прочитати или погледати… Нажалост, квантитет није мера доброг укуса, те су као и много пута, најквалитетнији садржаји остали ускраћени за популарни палац. Чекајући да их неки усамљени појединац подели са пријатељима и учини видљивим.

Иако смо сви попримили неку лајк-дијагнозу, али и небројено пута показали завидну виртуалну подршку, емпатију и солидарност, не смемо заборавити да смо људска, а не дигитална бића, и да је понекад лепше похвалити некога уживо, потапшати по рамену, стиснути руку, рећи браво…Или смо заборавили да размењујемо лепе речи и гестове и претворили се у лајк?

Можда ћемо се онда мање чудити када нам се неко осмехне или упути лепу реч и мање питати – Да ли са њим нешто није у реду или са нама?

***
Волите да пишете у слободно време? Желите да видите своје текстове на порталу иСербиа? Није потребно искуство, већ само жеља и идеје! ЦВ и један текст пошаљите на [email protected] уз Цц на [email protected], са назнаком "Пријава / новинар". Отворено за све од 15 до 35 година Пријем нових дописника врши се најкасније сваког првог дана у месецу.

Желим повремено да добијам мејлове од портала о вестима, најновијим конкурсима и активностима OVDE

Odricanje od odgovornosti

Tweet
Коментари

ВЕСТИ